Oji icti iaat Jledcüand. De Hooge Vuursche den schrik en den angst niet, en je kunt zelf je tijd kiezen. Je zou kunnen doen, alsof je je wagen niet meester meer was een beetje heen en weer slingeren en zoo...." „Zou kunnen," zei Alan met een strak gezicht. „Had u nog meer ideeën North stond na te denken. Alan keek hem verbaasd, ongeloovig aan. Het was eenvoudig ondenkbaar: die man en hij stonden koelbloedig te praten over zijn aanstaanden dood en nog werd hem voorgesteld, zijn eigen leven te verwoesten Alleen het kloppen van Alan's hart sprak van zijn innerlijke opwinding uiterlijk was hij kalm, beheerscht, ijzig. Alle hoop op clementie was verdwenen. Hij wist nu, dat hij tegenover het onontkoombare stondtegenover iemand, die er uitzag en handelde als een mensch, maar die geen ziel had. Smeeken wilde hij niet. „Ik vind dat ééne idee voldoende," zei North eindelijk. „Of je moest de zorg aan mij willen overlaten. Dat hoor ik dan wel, als je 't geld voor de verzekering komt halen. En nu" hij stond op „moet ik je verzoeken, mij te excuseeren." Alan boog stijfjes en ging naar buiten. Hij had Beverly niet gezegd, dat hij dien avond naar North zou gaan hij had haar de zenuwspanning van het wachten willen besparen. Hij had alleen gezegd, dat hij het druk had, en pas heel laat thuis zou komen. Hij liep nu in de richting van den Boschdel. Boschdel Het was voor hem meer dan alleen een mooie streek het had hem licht gegeven over zijn eigen talenten, zijn geloof in zichzelf doen herleven. En hij had zijn droomen gedroomd.... als North maar anders was geweestEr was één stuk grond, waar Alan van was gaan houden een knus, beschut plekje, met een open wei aan den éénen, en geboomte aan den anderen kant daar had hij zich een villaatje gedroomd voor Beverly en zichzelf, met een rij heesters en bloembakken langs de veranda. Hij had zich niet veel moeite gegeven, om dat stuk te verkoopen hij had er pleizier in gehad, het te bekijken als zijn eigen portie. Er ging geen dag voor bij, of hij kwam er, en dan zag hij alles, zooals het zijn zou, wanneer zijn eigen huis gebouwd was. En nu was die droom ten einde. Het visioen was verdreve'WWreede werkelijkheid zag hem aan. Over twee weken, hoogstens drie, was hij er niet meer. Maar zelfs tegenover die zekerheid kon hij het niet gelooven hij was te krachtig levend, te gretig verlangend naar het leven, om aan te nemen, dat zijn leven zou worden afgeknapt als een doode twijg van een boom. Hij bereikte den Del en onwillekeurig gingen zijn schreden naar een nieuw villaatje aan den Bergweg. Ook dit huisje had voor hem iets eigens. Het was een idee van hem geweest, dit „Beter Tehuis" een nieuwe villa, gemeubeld en versierd door de voornaamste firma's der stad. Het doel ervan was, bemiddelden personen te laten zien, wat er gemaakt kon worden van een huis op een gewoon perceeltje parkgrond en met hartstochtelijke toewijding had Alan zich gegeven aan de inrichting van dit kleine maar mooie huis. Dit villaatje stond alleen op een heuveltje. Er stonden geen huizen op de aangrenzende perceelen de Bergweg was pas kort aangelegd en in ex ploitatie gebracht. Alan ging het huis binnen hij had een sleutel bij zich. In de muziekkamer draaide hij het licht aan en hij ging zitten in een ruimen stoel. Hij wou alleen zijn, denken, zich instellen. Tot vanavond had hij zich koppig vastgeklemd aan zijn laatste hoop. Hij had met vasten wil en optimisme gerekend op de kracht van zijn succes, en op het vonkje menschelijkheid, dat toch, naar hij meende, in de borst van Andrew North gloeien moest. Nu het bleek, dat hij zich in North vergist had, was alles uit. Nu moest hij zijn korte toekomst beschouwen en nog verder zien wat het voor Beverly zou zijn, als hij er niet meer was. Maar het bleek hem onmogelijk, geregeld te denken. De zelf-gekozen huisinrichting de roodbruine overgordijnen voor de ramen, de schikking der meubels, het persoonlijke tintje hier en daar juist zooals hij het zich had gedacht in zijn droomhuis bleef zijn geest terugroepen naar zijn droom en naar Beverly. De hoop was gestorven, maar het verlangen niet. Alan was niet geheel toevallig naar 't villaatje gekomen. Hij had alleen willen zijn, zich willen voorbereiden op zijn ontmoeting met Beverly waarin hij haar zou moeten vertellen, dat alle hoop verkeken was en hier vond hij de stilte en de afzondering, die hij wenschte. Hij was dien avond naar Andrew North gegaan met méér hoop, dan hij ook zichzelf had willen toegeven. Hij had een zekere opgetogenheid gevoeld hij had zich al voorgesteld, hoe hij terug zou komen bij Beverly, met het nieuws, dat zij samen hun kans zouden hebben; dat North (inderdaad een mensch bleek te zijn en nu moest hij tot haar gaan om te spreken over het einde het einde van alles van hemzelf, van hun hoop, van hun geluk. Hij vond het buitengewoon moeilijk, vat te krijgen op zichzelf. Voor het eerst voelde hij de knaging van de wanhoop weer. Nog nooit had de dood hem onontkoombaar geleken de voortdurende betuiging van zijn geloof in North's menschelijkheid had ijdele hoop voortgebracht. En nu was die hoop vernietigd. In het hoogste beroep was zijn doodvonnis bekrachtigd. Er bleef hem niets anders over dan wachten en zich voorbereiden. Uiterlijke voorbereiding was er weinig. Zijn zaken waren in orde. Maar hij moest zich voorbereiden op de twee of drie weken levens, die hem nog restten. Hij moest zichzelf geestelijk instellen vanavond hier zoodat hij Beverly tegemoet kontreden met een dapper, glimlachend gezicht, en haar overtuigen, dat hij berustte, en dat zij dankbaar moesten zijn voor het genoten geluk en dat zij de misère van de toekomst moesten beschouwen als een eerlijken prijs voor dat geluk. Het was niet makkelijk misschien omdat het argument valsch was. Er was zoo heerlijk veel, om voor te leven de kamer, waarin hij zat, scheen zijn eigen kamer te zijn de verwerkelijking van zijn droomen. Jaloersch had hij het geheim bewaard voor zijn helpers, die hun verbazing hadden uitgesproken om zijn onvermoeibare energie bij de inrichting van dit huis. Zij hadden niet geweten, dat er een stuk van hemzelf in ging, dat hij in ieder vertrek Beverly zag, Beverly, zijn vrouw. En misschien zouden ze 't niet begrepen hebben. Het was met dit beeld van Beverly voor oogen, dat hij worstelde, om orde te brengen in zijn binnenste, om zijn krimpende zenuwen te sterken voor het onvermijdelijk gesprek met haar. En eindelijk begon hij zijn ge voelens onder bedwang te krijgen. Met weerzin stond hij op en hij trok zijn overjas aan. Toen draaide hij het licht uit, en sloot de voordeur achter zich. Hij deed het langzaam, hij maakte er een ceremonie van. Het was zijn afscheid van het tehuis, dat had kunnen zijn. Wordt vervolgd.)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 15