Bie ons op yt durp 152 VRIJDAG 30 JUNI 1933 No. 5 Zondag wier d'r in de kerke 'epreekt over de ondergrondelijk- heid van 't leven, en dae was ik 't in 't eest nie zo mee seens, wan ik yonde ik altied, dat alles zo z'n saemen'ang 'eit, en da je alles mie mekaere in verband kan brienge. Mae kiek, ik wist 'et toch nie beter, glad nie, da bleiken noe we. Wan daer 'ei je noe de vrouwe mie de waste, das noe toch zo mae een laeg bie de grons ies, mae das toch ok a zovee onder- grondeiijk. Mie de waste is 't zo 'esteld, de wasscheriejen deuge voe gin cent. 't Goed da je d'r in doet, zie je nooit mi vrom, zeit de vrouwe, en a je 't vrom ziet, dan is 't 'eschoord, of de knoapen bin d'r of, ofwe 't zie geel, en je kan 't Zo wee in 't sop steke. Let we, da zeit de vrouwe, en ik zegge 't nie, wan ik vindc de wasschericje een groot gemak en nie te diere. Mae een stuitje geleje, toen a'k tegen de vrouwe zee, toen a ze wee last a van d'r spataeren, en ik zee 'Ou jie noe toch je gemak een bitje, j'ei gin leeftied mi om te werken as een joenge meid, toen zee ze Van 't Hof, ik za doe wa je zeit, wan gliekc 'ei je, mae de waste, de waste, die gee 'k nooit uut m'n viengers, o mae En noe is 't zo 'esteld Vriedags begint de vrouwe a nae de locht te kieken, 't gebeur we, da m'n dan in den 'of op den bank zitte mie 't prachtigste weertje van de waereld, en dan zit ik te genieten van den zeumeraevend, en dan zeit de vrouwe ineens Zou d'r noe toch nie een bitje regen wille komme Regen schrikke ik dan, menschenlieve, mensch, wees toch blieje a 't drooge is, wa mo jie noe mie regen Ja, mae de waste, zie je, zei ze dan, ik e bienae gin waeter mi. Je mo begriepe, de waste, dae mo je regenwaeter voe e, gin wellewaeter, want dan bluuft 't goed greeuw, en das verschrik kelijk, begriep je En a 't noe een stuitje nie regent, dan begint de vrouwe kwaed te worren, en dan kom ze 's merreges a mie een kwaaije kop naer omlaege, en dan zegge m'n a Je wach zeker op regen? En dan zei ze studdejan Da doe 'k net, en daer e julder vin- ters gin verstand van. De waste beteekent we 't meeste in 't leven van de vrouwen, glok. En noe a't de of'eloopen weken nie 'eregend, en 't waeter in den bak was op'ebruukt, d'r zat gin spetter mee in. En toen was 't 's merreges Pier, ka jie nie is 'ellepe om een teele waeter bie bure Flipse 't 'aelen Wa mo jie daemee doe vroog ik, wan dan mo je ze zo'n bitje op 't paerd zette, wan da kan 'k nie laete. E voe de waste, netuurlijk, julder vintere begriepe ok nooit ies, zee ze, en dan e 'k ze wae 'k z'e wil. E mensch, dan mo jie bie de wasscherieje gae, zeg ik dan, en dan kom ze Al m'n kostelijken goed laete verprusse, ik zou je danke Ik weet we wa'k liever doe. Mae 'k za we an Arjaen vraege, of die een 'andje 'elpt. En dan sjouw ze den 'eelen mer- rege mie waeter, en dan ka je 't e, dat 't dan precies begin te* regenen, en dan make ik mae da'k vort bin, da begriep je. En den 'eelen Maendag stae ze an de vrienger, en 's aeves dan leit de waste op den bleik, en dan zitte m'n in den 'of, en dan zei ze E, e, en dan doe ze d'r ermen over mekaere, en zit te spinnen as een poes. En daevoe zegge ik de vrouwen bin ondoorgrondelijk. Stel je noe is voe, da wulder ok zo waere, mie zukke akkevietjes, dan a je we dagwerk J En mie andere diengen komt t'r nie op an, dan neem ze 't nie zo nauwe, mae de waste, das de waste, en a Onzen Lieven Heer 't nie lae regene op tied, das te zeggen, a de vrouw de waste mo doen, dan 'ei ze een kwaeijen dag, dae ka je vaste van op an. En zo is 't leven toch ondergrondelijk, wan je kun d'r ok van op an, dat 't schoonste goed de volgende weeke toch a wee vuul isallee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. Te Iecseke strandde het schip Altenavan schipper Cornet uit Werkendam. Gelukkig dat het schip niet geladen wasanders was het ongetwijfeld doormidden gebroken De Nederlandsche Slagershond hield te Vlissingen een congres van 20 tot en met 22 Ju voor ons na officieele ontvangst ten raad huize. De deelnemers poseeren De Middelburgsche muziekvereeniging gaf onder leiding van den heer Caro een prachtig uitgevoerd concert van gewijde muziek op het Abdijplein te Middelburg. Drukte op de Vlissingsche vischmarkt. waar versch wordt aangevoerd. Arnemuidensche vis- schersvrouwen keeren terug van de Middel burgsche marktwaar ze o.a. een attractie vormen voor de vreem delingen. Tot burgemeester van Kortgene werd benoemd de heer van Oeveren te Bruinisse. Te Zuidzandc geraakte op c.a. 50 M. hoogte bij het maken eener noodlanding de motor van bovenafgebeelde vliegmachine defectzoodat het toestel omlaag stortte, en geheel vernield werd. De inzittenden werden licht gewond.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24