Bie ons op yt durp Een aardig kijkje op de onlangs te Kloetinge gehouden veulen keuring voor het stamboek van den Ned. Bond van Paardenfokkers. De ouden van dagen van Schore werden de vorige week vergast op een auto-tochtje naar Breda onder leiding van burgemeester Nieuwenhugze. Te lerseke brandde de vorige week 't woon huis der familie van der Weele geheel uit. Hoe de in beslag genomen suiker en spi ritus te Hansweert werden gelost uit het in de Zeeuwsche wateren aangehouden smokkelschip. Een tragisch ongeval had plaats op het motorschip Digna Y. E. 30. Juist terwijl de eigenaar, de heer P. C. Pols. langs de stuurhut ging. kwam daarop de zware mast neergevallen, waardoor hij zoo ongelukkig aan hoofd en rug getroffen werd, dat hij 's anderen morgens in het ziekenhuis te Goes overleed. VRIJDAG 14 JULI 1933 No. 7 De vorige weke a m'n 't over de waste, en ik wil je we zegge, da 'k dien aevend vreed benauwd was om thuus te kommen. Ja, 'oe gaet dat, je schrief zo ies neer, en je dienkt t'r varder nie bie, mae toen 't a wee zo wijd was, da 't blad t'r kus weze, toen docht ik oeie, oeie, oeie, wa mot dae van terechte komme, en wa za de vrouwe zegge Ja, zo bin de vinters, zo dienk ik, en zo dienkt de burgemeester, en zo dienkt de koning, zo dienke z'allegaere oeie, oeie, a rt zo te pas komt. Nie da m'n noe trek benauwd bin van de wuven, glad nie, ik bin ik van niemand benauwd a 't 'r op an komt. Mae 'oe gaet dat noe mie vinters onder mekaere J'ei is woorden over 't een of 't aer, en dan 'ei je ruzie, en da vecht je uut,en 't is verbie. Mae mie de vrouwen is 't anders. Da begin zo Je kom 's merreges benee, en de vrouwe zei gin stom woord. Oei, dienk je dan a, en je begin mae een praetje 't Is mooi weertje, vandaege Gin antwoord. 'Ei je 't druk, venmerge Gin antwoord. Ik dienke da de aerbezems 'eplokt motte worre, vandaege. Gin antwoord. Dan zei je mae niks mi. Da dier zo een stuitje, en dan zee de vrouwe Hu, je bin wee mie je schoenen in 'uus 'ewist, ik docht 'et we. En ik a net de kaemer an kant 'edae. Jie dienk zeker mae, dat ik dae goed genog voe bin, om alles of te fleren Ik zegge da 'k t'r an 'edocht e, mae z'is me a wee voor, en ze ZeiEn dan die Verstute, gisteraeven Wat ei je al da vremde volk in 'uus te 'aelen Ik kan d'r mae kommetjes thee en koffie voe schienke, dae Ja mae, zee ik, die vint kwam ommes voe da verreke. Wa voe verreke Jie mie je verreke. 't Is altied mie vremd volk over de vloere komme, en da mo mae is uut weze. Da zeg ik. En as ik dae noe op deur gae, dan zei ze op 't ende ineens En j'ei gistere we een 'alf ure mie dat wuuf stae te praeten in *t achterommetje, dienk je da'k dat nie 'ezien e Kiek, en dan weet ik, dazze dae kwaed over is. Mae da zei ze nie trek. Neent, eest een kroo mie aere diengen, die d'r nieks mee te maeken e, en dan, a je dienkt dat klaer is, dan komt 'et. En dan zei ze niks mi. Dan zwieg ze as een deure. Daegen lang. Soms een weke. En dan Zeg ik ok niks. En dan is 't ineens Ja, zukke diengen 'ei je mie de vrouwen, 't is aorig goedje, net En noe docht ik ze za kwaed weze over de waste, wa 'k daer van 'eschreven e, mae da viel bar mee. Pier, zee ze, 'f ei m'n wee voe lillijkerd 'ezet, mae noe 'ei f is gelieke g'ad. Zo, zo vroog ik, wan da viel mien mee. Ja, zee ze, toen 'k da zo is 'elczen a, toen docht ik wutder vrouwlien e we dikkels gcliek, mae noe toch is nie. Da mie de waste is grooten onzin, om j'n eige zovee druk te maeken. En ik za we oppasse, dae ku je van opan. En temet keek ze nae de locht, en ze zee Kwa, ik wou da d'r mae is een bitje regen kwamvoe de waste En ik 'oorden 't we, macf ik Zee niks. Ik docht: ze meent 'et toch we goed, mae kiek, da zit er zo in, da kan ze nie mi laete. En zo zeg ik mae: vrouwen bin aorig goedje. Net! Mae je mot t'r mee doe. Noe ka je net doe as Vreme, die van Z*n vrouw of gaet. Mae da lieken mien noe 't verkeerste wat a je doe kan. A je zo lange bie mekaere 'ewist bin, dan rao je mae bie mekaere bluve. En wat zou je motte beginne, a je dan glad alleenig op de waereld stieng Neent, j'ei da potje te viere gezet, en noe mo je 't ok koke, 'oe je 't dan ok doet. En wulder zu 't ok we klaerspele, ee vrouwe 'k E zo net even 'estopt, wan dae kwam zo'n vint van de ver- zekerienge, die leit altied an m'n kop te roenke, en den lesten tied komt 'n we drie kere in de weke. Dus je begriept, da wor je eindelienge moei, en dat e 'k t'n noe is goed 'ezeid ok. Ik zegge een verzekerienge wi 'k we mie je slute, as 't een veTZekerienge tegen ruzie is, mie de vrouwe. Daer a t'n nie van terug, en zo bin 'k dae of 'ekomme. Alle, de groetenisse mae wee, PIER VAN T HOF. Ter kreeftenvangst op de Oosterscheldewanneer de kreeft is opgehaald uit de aan een lange lijn op ge- regelde afstanden bevestigde korvenworden deze weer met aas gevuld te water gelaten. Te Oud-Vossemeer wor den havenwerken verricht waarvoor een hier zelden opereerende heimachine wordt gebruikt. Ter kreeftenvangst op de Oosterschelde: de gevangen dieren worden geboeid, d.w.z, de scharen worden dicht gebondenopdat zij elkander niet beschadigen kunnen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24