JENNY VREDE! VREDE! Een Engel onder Oorlogswrakken. 250 ellende, die na den oorlog is overgebleven en nog steeds voortduurt. Er leefde een meisje een heel gewoon meisje; niet zoo'n schoonheid, als de romanschrijvers er probeeren te schilderen, maar een gewóón, eenvou dig, friseh jong ding, met een klein, rond gezichtje en een paar grijze oogen. Maar zóó'n hart had dat meisje, zóóveel liefde en rust sprak er uit haar oogen, dat haar aanwezigheid vrede en berusting bracht aan „haar jongens", de afgeknotte en gekraakte oud-soldaten, die zij te verplegen kreeg. Die jongens gingen van haar houden één was er, die haar zijn liefde verklaarde, de stakker En zij ging houden van een ander, óók zoo'n inva lide in hospitaal No. 80. Hierdoor kon het een roman worden. Wrakke, ontredderde menschen, die voortstrompelen op krukken, of gereden moeten morden in 'n wagentje. Blinden, half waanzinnigen, geknakte menschen, die het becl niet meer uit kunnen met hun gebroken Menschen, mier vernielde lichamen niet zijn her steld, omdat er geen herstellen meer aan mas ruggegratd. lp 11 ui VRIJDAG 21 JULI 1933 No Belangrijke Mededeeling Wij gaan n een buitengewoon aangrijpend werk ter lezing voorleggen Het is een roman maar geen „aardig bedacht verhaal", gelijk vele, overigens zeer goede romans zijn. Het is een greep uit bet leven uit het leven van een aantal zéér ongelukkige, en van eenigc zéér beminnelijke menschen. Men voelt er het warme leven in kloppen sterker nog, maar juister gezegd men ziet er de wonden van het leven in bloeden en men ziet, hoe de pijn van die wonden verzacht en vaak ver holpen wordt door een zachte, innige vrouwenhand, door de spontane warmte van een eenvoudig meisjeshart Het onderwerp is Die menschen leven nu nog U zult eens zien, hoe u van dat meisje gaat houden. En u zult ook gaan houden van „haar jongens". U' zult begrijpen, hoe die in jeugdig vuur, in jeugdig idealisme, in jeug dige illusie, op konden trekken, den oorlog in. Zij wilden hun vaderland dienen een goede zaak dienen en zij zoehten aetie, avontuur. Zij voelden niet, hoe afschuwelijk de oorlog is (dat zouden ze nog wel leeren zij zagen er een soort sport in, die tot plieht werd gemaakt en grooten roem bracht. De dankbaarheid van een heel volk en van het nageslacht. Zoo had ook Jenny hen zien uittrekken, met veerkrachtige voetstappen, zingend. En zij stelde zieh voor, hoe hun triom fantelijke terugkeer zou zijn tusschen vlaggen en eerepoortcn zouden zij loopen, over bloemen, hun dierbaren zouden hen trots in de armen nemen, het land zou hen eeren en verwennen hun leven lang.... En wat kreeg zij in werkelijkheid te zien De oorlog, de groote Wereldoorlog, is al lang voorbij, niet waar Ja, de vrede is al voor jaren getcekend en in plaats van de oorlogsschepen, die gezonken zijn, heeft men cr nieuwe gebouwd en de verwoeste steden en dorpen zijn hersteld. Maar er leven menschen, voor wie de oorlog nog niet voorbij is die nog altijd onder dien oorlog gebukt gaan wier leven niet meer opgebouwd is, omdat het niet meer opgebouwd kon wor den En die mensehen. of overschotjes van menschen, waren ver geten, vaak verraden door hun dierbaren. En zij werden opge nomen in een hospitaal, een groot grijs gebouw in een zaal met kale witte muren en daar moesten ze maar zien. hoe ze zieh schikten in hun ellende. En onderwijl begonnen er misschien alweer anderen, hééle mensehen. te praten over andere oorlogen om nog méér wrakken te maken Jenny gaat die ellende bevroeden en zij besluit, haar leven te wijden aan die ongclukkigcn. Zij laat zieh opleiden, en komt in het hospitaal als verpleeg ster. Daar doet zij wonderen van mensehenliefdc Daar ondervindt zij alle bitterheid van een harden strijd. Daar wordt zij verkeerd begrepen maar velen strekt zij tot steun en troost. Daar leert zij liefhebben. Daar Daar gebeurt véél ieder hoofdstuk vertelt van schokkende dingen, die geen mensch zonder ontroering kan meeleven. MEELEVEN zeggen we, want u leest geen bedenksels zóé> is de WAAKHEID De o zoo bittere, o zoo aangrijpende, en in sommige opzichten o zoo MOOIE waarheid. Stap voor stap gaat het voort, naar Jenny's groote levens crisis naar de ontknooping van den r o m a n en naar de conclusie van eenieder, die het boek leest Dit zeldzame werk, dat iedereen, die er aan begint, uitleest. OMDAT IIIJ WEL MOET, is geschreven door een Amerikaan- sche vrouw, kunstenares Norma Pa 11 e r s o n. - Hij, wiens smaak boven het gemiddelde peil uitgaat, zal eveneens door dit boek bevredigd worden. Niet omdat het aan mooi schrijverij lijdt, maar omdat het Volmcnschelijk is. Zuiver, Ontroerend, W&ar en gegoten is in 'n waardigen kunstvorm. Lezer, gij gaat kennismaken met Jenny en gij gaat van haar houden. Gij gaat kennis maken met dr. Iluffy, en met Windv. en gij zult hen diep respeetecren. Gij gaat kennis maken met een stugge, stijve hoofdverpleegster die gij niet te gauw veroordeelen moet. Gij gaat kennis maken met ongelukkige, maar dappere mensehen. Gij gaat het ontroerendste pleidooi voor den vrede lezen, dat ooit geschreven is en tevens is het een pakkende roman. Wij zijn gelukkig, dat wij u dit verhaal kunnen voorleggen. Gij zult u gelukkig achten, dat gij het hebt kunnen lezen. Él

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 26