D ERIK JAN HANUSSEN. JIM LEIDING. e schrijver van de a'tikelenserie „Het mysteric- Hanussen" is de psycholoog Dr. Thoma uit Berlijn, die door zijn redevoeringen en publicaties over telepathie, hypnose, helderziendheid, alsmede door zijn experimenten met verschillende betrouwbare media, een autoriteit op occultisch gebied mag worden genoemd. In Weenen en in Berlijn werd Dr. Thoma meerdere malen als getuige-deskundige door de rechtbank gehoord hij was medehelper van de politie bij het ontraadselen van verschillende duistere zaken. Deze ge leerde, die den beroemden onlangs vermoorden helderziende Erik Jan Hanussen goed heeft gekend en uit zijn mond vele levensbijzonderheden opteekende, heeft van dit bewogen bestaan 'n even interessant als sober en betrouwbaar verhaal geschreven, dat onze lezers ongetwijfeld boeien zal èn door zijn inhoud èn door het feit, dat de persoon van Hanussen, tengevolge van den duisteren moord op hem gepleegd, den laatsten tijd weer veel besproken is. Ergens in de nabijheid van Berlijn ligt tusschen dennestammen een armzalig „hoopje mensch"; de mond is in doodsstrijd wijd opengesperd. Van daders ontbreekt ieder spoor. Dit is het doode lichaam van een man, die van het toppunt van roem en macht neerstortte in ellende en vergetelheid. Een avontuurlijk leven vond hier zijn treurig einde. In vervlogen jaren had ik vele uren met dezen mensch doorgebracht ik heb de bijzonderheden van zijn leven, zijn goede en kwade eigenschappen nauwkeurig kunnen gadeslaan. Ik zal dan ook over hem schrij ven, zooals hij werkelijk was, en zal zijn leven, gelijk ik dat leerde kennen en zooais hij het mij vertelde, in de juiste volgorde en zoo getrouw mogelijk weer geven. Een bijzonder mensch, zooals men er geen tweede spoedig zal ontmoeten, was hij zeker. IK MAAK KENNIS Tn '9'7 bcvont) ik m'j weenen. Op zeke- I ren dag kreeg ik een uitnoodiging van het MET HANUSSEN. gerechtshof, om als getuige-deskundige in i een zaak op te treden. Deze zaak was de volgende; Van een ingenieur had men den auto gestolen. Nadat alle nasporingen zonder resultaat waren gebleven, had de telepaath Erik Jan Hanussen, die op dat tijdstip heel Weenen door zijn openbare voordrachten in spanning hield, aangeboden om den wagen te recht te brengen door telepathie. Daarvoor verlangde hij een premie van 5000 kronen, die hem dan ook beloofd werd. Het gelukte Hanussen inderdaad den wagen te vinden. Maar nu stelde de bestolen ingenieur zich op het standpunt, dat dit alleen te danken was aan scherpzinnigheid en combinatie vermogen en dat het goede resultaat niet langs buitcnzinnelijken weg was verkregen. Hij wilde het volle premiebedrag dus niet betalen. Zoo leerde ik Hanussen dan voor de eerste maal in de rechtszaal kennen. Ik vond het interessant, dezen man, over wien de Weensche kranten dagelijks uitvoerig schreven want reeds toen verstond hij de kunst om rond zijn persoon een geheimzinnige en opwindende atmosfeer te scheppen persoon lijk te ontmoeten. Hanussen was een flinke kerel met borstelige wenkbrauwen hij had uiterlijk niets bijzonders zijn gelaatstrekken deden zijn bijzondere begaafdheid niet vermoeden. Hij stond daar in de zaal met de handen in de zakken hetgeen de rechter hem eindelijk verbood. Dat was dus de Hanussen, die, als hij op het podium stond, een schier demonischen indruk op de massa maakte. Hier maakte hij den indruk van een eenvoudigen, een beetje onver schillig optredenden man. Maar een gemoedelijke kerel was hij heelemaal niet. Hij keek mij van terzijde aan (hij kon ontzettend scheel kijken), als wilde hij op mijn gezicht lezen hoe ik over hem zou oordeelen. Ik verklaarde voor het gerecht, dat ik, om in het geschil een behoorlijke getuigenis te kunnen afleggen, het noodig vond zelf eerst met Hanussen een experiment te houden. Ik liet nu met toestemming van de rechtbank den volgenden nacht een bepaalden automobiel door gefingeerde inbrekers van de eene garage naar de andere brengen, in een straat, die ik van te voren had opgegeven. Ik gaf de opdracht tot 't terugvinden van den automobiel in een verzegelde enveloppe aan den president en verzocht Hanussen nu, door telepathie den auto op te sporen. Hanussen verklaarde zich aanstonds bereid om op zoek te gaan. Wij gingen in meerdere auto's op weg. In den eersten wagen zat Hanussen, zich duidelijk concentreerend, naast den chauffeur. De officier van justitie, de president van het gerechtshof en ik hadden achter in den auto plaats genomen. De politie en de pers volgden ons. Hanussen leidde den rit. Wij reden kris kras door Weenen. Straat in, straat uit. Iedereen bleef staan om naar dit eerste experiment van „straattelepathic" te kijken. Hanus sen scheen dit niet te bemerken, althans hinderde het hem niet. Twee uren gingen voorbij. Wij snelden door alle mogelijke straten, maar niet door de goede. Plotseling verklaarde Hanussen, geheel uitgeput „Ik kan er niet achter komen."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 28