Hanussen had in ieder van de woningen, die hij achtereenvolgens betrokeen bar ingericht, waarin hij zelf cocktails bereidde. Wet Mu&ene-Wanussen TELEPATHISCHE POST. T Janussen pauseerde hier even JJ J om te zien of hij het pu bliek „gepakt" haddit was inderdaad het geval. Zijn bescheidenheid, echt of onecht, had hem verschaft wat hij noodig had een atmosfeer van welwillendheid. „Ik begin," ging hij voort, „niet een telepathisch experiment en zal daarna tot het eigen lijke helderzien overgaan. Op dit kleine tafeltje hier heb ik eenige velletjes papier en enkele enveloppen, die, zooals u zich overtuigen kunt (ironisch gelach), op geen enkele wijze geprepareerd zijn. Ik noem dit experiment telepathische post". Waarom, zult u zoo aanstonds begrijpen. Ik verzoek eenige personen op het tooneel te willen komen." Algemeene stilte. De een kijkt naar den ander, maar niemand gaat naar het podium, omdat ieder vreest, het voor werp van een grap te worden. Hanussen moet de menschen eerst bemoedigend toespreken, vóór zich eenige dames bereid verklaren aan het experiment mee te werken. (Later wierp hij ballen onder het publiek en verzocht dan degenen, die ze opvingen, naar voren te komen. Dat had meer resultaat). „Zoo, dames. Wees nu zoo goed op een blaadje papier den naam te schrijven van een per-, soon, die hier in de zaal aanwezig is. Sluit dan het papier in een blanco en veloppe. Ik zal dan den brief door middel van telepathie aan den geadresseerde, wiens naam dus alleen binnenin vermeld staat, doen toekomen, maar buiten de zaal bezorg ik geen brieven." Het publiek lacht, hij ook. Men is benieuwd, het experiment is nieuw voor Berlijn. Hanussen ging op zij staan, met den rug naar de schrijvende dames toe, zoodat hij niet kon zien, wat zij schreven. Later heb ik hem op het tooneel honderden keeren van nabij kunnen gadeslaan, en scherp op hem gelet. Het was onmogelijk, dat hij de namen zou hebben kunnen lezen. Hij stond aan de andere zijde van het tooneel en liet de briefschrijvers altijd duidelijk zijn rug zien. Nauwelijks waren nu de brieven in de enveloppen ge sloten of hij begon. „Blinddoek mij." Zulks gebeurde. „Komt u mee, komt u mee. Denk alstublieft zoo vast mogelijk, waar ik heen heb te gaan, jonge dame. Aldoor in gedachten bevelen: Hanussen, ga naar links, Hanussen, ga naar rechts. Begre pen?" Hij pakte een der dames tamelijk onzacht bij de hand en trok haar mee. Dan bleef hij plotseling staan en zeide„Ja, hoort u eens hier, telepathie is een mooie zaak, maar zeker is zeker. Ik ga de trap toch liever op normale wijze af. Houdt u mij alstublieft bij de hand." Weer gelach in de zaal, dat echter aanstonds verstomde, toen Hanussen als een havik naar voren schoot, de leidsvrouw achter zich aan, zich langs de menschen op de derde rij wrong, een heer beetpakte en riep „Komt u op het podium, ik moet u wat overreiken." Hij had den juisten man te pakken. Daarna kwam het experiment met de verstopte speld, dat ik 9 reeds kende, en waarvan hij zich, zooals gezegd, nooit kon scheiden. Hij vond twee, tijdens zijn afwezigheid verborgen spelden, zonder hulp terug. Soms waren deze spelden door twijfelaars op de geraffineerd ste wijze verborgen. Daarna mislukte eenmaal het zoeken van een naald, waarvoor hij een dame als leidster had. Aanstonds verwisselde Hanussen haar voor een ander. Een heer op het zijbalcon protesteerde en schreeuwde „Dat is toch merkwaardig, mijnheer Hanussen, dat u met deze dame de speld niet kunt vinden. Doet u een experiment nu eens met mij en niet met iemand, dien u hebt uit gezocht." „Heel goed, komt u maar naar het podium. Het experiment van de tele pathische post zal worden herhaald." De heer komt inderdaad, geeft hem de hand, maar lacht spottend. „U wilt niet denken," roept Hanussen woest, „maar ik zal u er toe dwingen." Opwinding onder het publiek. De heer op het podium krijgt een hoofd als vuur. Hanussen pakt zijn hand en trekt hem mee naar de parketplaatsen, ledereen springt overeind. Met huiveringwekkende zekerheid dringt hij langs de stoelen, blijft plotseling voor een meisje staan en roept „Staat u op. Aan u moet ik den brief geven. Is het juist, mijnheer?" „Inderdaad, het is juist." De zaal davert van de bijvalsbetuigingen. Beschaamd gaat de twijfel achtige naar zijn plaats terug. Nu volgden graphologische experimenten, waarbij hij het handschrift van beroemde mannen, wier namen men hem toeriep, bedrieglijk nauwkeurig gelijkend op een groote lei schreef. Daarna was het pauze. Tijdens de rustpoos werden hem, naar hij eerst had verzocht, door het publiek een aantal briefjes overhandigd, waarop plaats en tijd van bepaalde dramatische gebeurtenissen stonden geschreven, welke hij dan in helderzienden toestand zou noemen en beschrijven. Tijdens de pauze benutte ik de gelegenheid om verschillende personen, door wie hij zich had laten leiden, te ondervragen en uit te hooren of zij mis schien een geheime afspraak met hem hadden. Ik wilde mij zekerheid hier omtrent verschaffen, ofschoon ik door mijn eigen telepathische experimenten wist, dat, hetgeen hij tot nu toe had vertoond, alleen bewijs was van een buitengewone fijngevoeligheid, maar niet van het bezit van buitennatuurlijke krachten. De personen hielden allen vol, dat zij Hanussen voor de eerste maal in hun leven hadden gezien. Ik noteerde hun namen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 28