OP ZOEK NAAR EEN KONINGS- van vertrek. Het was dr. Ber- natzik, den leider van de groote wetenschappelijke expe ditie naar Portugeesch Guinea, bekend, dat reeds in de oudste literatuur sprake was van het zee- rooversvolk der Byogen. Deze stonden bekend om hun gewaagde plunder tochten naar schepen, die op de Afrikaansche Westkust waren vergaan. Ook werd in oude kro nieken melding gemaakt van de prachtig versierde booten, waarop de Byo gen zee kozen. Het ge- heele eilandenrijk werd door de expeditie naar zulk een boot afgezocht, maar zonder resultaat. Op desbetreffende vragen ontving men ontwijkende en geheimzinnige ant woorden. Tenslotte ont dekte men zulk een boot in een hulk op het eiland Bubaque. Op den boeg was een kunstig uitge- Dans in een Byogodorp; de mannen bootsen kippen na. De boot der Byogo's tijdens de race. Links de man, die den stierenkop moet slaan, rechts de trommelaar. 'n Byogo-kind gaj het sein De koningin van Bubaque met haar hoofdtooi. sneden en prachtig versierde stierenkop aangebracht, uit kostbaar hout vervaardigd, terwijl de zijwanden waren gesmukt met allerlei fraai snijwerk, voor stellende haaien, runderen, nijlpaarden, flamingo's. De gcheele boot was in zwart en rood geschilderd. De leider der expeditie wist, dat zulk een boot door twin tig en soms door meer mannen werd voortbewogen, maar hij slaagde er niet in de menschen te bewegen er in plaats te nemen en voor hem een kleine demon stratie te geven. Toen verzon hij een list. Hij stuurde een afgevaardigde naar den koning, wiens eigendom de boot was, en de boodschapper moest zich minachtend over de zeewaardigheid van het scheepje

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 4