DE ROMANTIEK ERDWIJNT No. 10 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1933 295 Er behoeft geen Zuiderzee afgesloten te worden om het gevaar op te roepen, dat het romantische, typische, interessante karakter van dorpen en landstreken mis schien verdwijnen zalOveral wordt de romantiek be dreigd door moderne techniek en beschaving of wat men beschaving noemt; al het eigenaardige wordt verdrongen door wat practischer en gemakkelijker is, doch minder mooi en minder passend in de omgeving. Iedereen vindt het jammer, doch niemand schijnt het te kunnen tegenhouden, want de moderniseering dringt steeds verder door, tot in de uithoeken der wereld Waarom is Venetië beroemd? Om zijn kanalen, gon dels en gondeliers die „O, sole miozingen. Maar de gondels worden verdrongen door heel gewone en prozaïsche motorbootjes met 'n bordje „Libero.... vrif', net als op 'n taxi. Op zoo'n vaartuig past een zingende gondelier niet. Zelfs in het barre Siberië is de telefoon doorge drongen hoog in het Noorden belt de Mongool zijn zakenvrienden op om te confereeren over den houthandel. Autobus en pyramide het vervoermiddel van de moderne vreemdelingenindustrie („Naar Egyptein acht dagen uit en thuiswij doen alles voor u") bij de eeuwenoude monumenten der Egyptenaren. Zondagsmenschen in het oude gedeelte van Romeconversatie over bioscoop, vredesconfe rentie, beurs en wieler wedstrijden op de ruïnes van 'tRome der Caesars De verdwijnende, be roemde romantiek van het Oosten: om het hoofd nog de sluier, maar aan de voeten de moderne. Wester sche pumps.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 7