ZEEUWSCH NIEUWS Bie ons op 't durp I 344 Goed, ik za je we is varder vertelle van dien burgemeester, wan das noe gewoon verschrikkelijk Lae m'n die vint noe nie alleen kwaed in de gemeente komme, ie bluuf kwaed ok. Z'n kwae- jeg'eid 'ieuw maer an, en 't wier mie den dag erger. D'r deugde niks in de gemeente. Z'n 'uus was te klein. De ver- bindiengen te moeilijk. Laeter gieng t'n nog meer te keer, en zee d'n da gat. Mae toen a'k dat 'oorden, 'ieuw ik een besprekienge mie de ouwste raedsleden, en ik zee Oor is 'ier, da gae nie an, da die man de gemeente ofbreekt. Wat t'n dienkt, mot t'n zelfs mae wete, mae an de butenwaereld 'oeft t'n dat nie te laete merreke, o mae Dat waere ze mie m'n eens, en toen bin m'n bie wieze van dip- petaasje d'r nae toe gegae. Eest zee de meid, da t'n nie te spreken was, mae toen a m'n zeeje, da m'n 'um mosten e, liet t'n ons eest een 'alf ure wachte, en ondertusschen 'oorden m'n dazze in de kaemer vreed vee plezier a, en den ouwen Versluus kus a bienae nie mee op z'n beenen stae, 't was een schande. Eindelienge kwam t'n dan, en vroog wat a t'r was. En ik zegge 'Oor is 'ier, burgemeester, ik za korte weze. Jie bin 'ier 'ekom- me, en m'n e je ing'aele as den besten, en jie doe nie anders dan kwaed van de gemeente spreke, en ik zegge joe, a't j'ier nie be valt, dan mo je mae zo gauw meugelijk vort gae, dae. Dae trok t'n toch bleik van, en 'um zee niks. Maer eindelienge vroog t'n toch ja, 'eeren, en wat wou julder Wulder wille een burgemeester, die voe z'n gemeente opkomt, dat wille wulder, zee den ouwen Versluus, en m'n knikten alle- maele van ja. En toen zee t'n tja, tjaen even laeter nog is tja, tja en toen zee d'n niks mee. En dae stienge m'n noe, en niemand zee d'r wat dan den ouwen Versluus, en die zee Kwa, gae julder mee en m'n gienge mee. Mae 't bleef liek a 't was. 't Wier zelfs nog vee erger. Ie gieng d'r alderleie persoonlijke diengen bie'aele, en das noe toch gin werk. Noe mo je wete, da t'n 'errie g'ad a mie Kloas Beverik, die ok in de raed zit. Dien Kloas a d'n is een keer pre cies 'ezeid wae 't op stieng, en die is nog a rouwe, en da beviel de man nie best. Zo waere ze kwaed 'ebleve. Noe 'ei Klaos een 'ond, een mooien 'ond, mae da doe nie ter zaeke. En noe woue ze de 'ondebelastieng verandere, wan tot nu toe wier d'r alleenig belastieng gevraegd voe 'onden, die a ouwer dan een jaer waere. En noe was dien 'ond van Klaos, die was nog gin jaer, en noe a de burgemeester voor'esteld, om die joenge 'onden ok in de be lastieng te laete vallen, zuuver om Klaos dwos te zitten. Mae dat a m'n allegaere in de lampe, en toen kwam d'r niks van. En noè, deze weke 'oorden me zo op slag, da de burgemeester z'n ontslag a angevraegd. 'Eel 'f durp was t'r blieje over, da ka je begriepe. Mae noe wou 't geval, da t'r nog net een raedsvergaederienge En die wier dan ok g'ouwe, mae toen a m'n bie mekaere waere, en 't was twee uur, en gin burgemeester, en 't wier kwart nae twee, en nog gin burgemeester, en 't wier alsmae laeter, en de burgemeester was en bleef vort. En toen stierde d'ouwste wet'ouwe: 'uus, om te vraegen waer a t'n bleef, komme glad nie. En toen zee d'r een tegen de wet'ou 'um gieng, en 'um brocht werempel den burgemeester mee. Mae die zag t'r toch zovee kwaed uut, en 'um zwaaiden mie een pepier, en 'um riep trek ik e m'n ontslag, 't stae in de krante, en noe doe'k 'et nie mi ok Mae toen vroge d'r een paer, of t'n zelf ok z'n ontslag a offe- sjeel a, en toen zee d'n nee, mae 't stae in de krante, en ik gae vort, 'k doe 't nie mi. En toen riepe m'n allemaele, da dat zo mae nie gieng, maer 'um zee 't kan m'n niks schele, ik gae vort, en da dee d'n ok. Afijn, eerlijk 'ezeid, m'n bin blie da m'n d'r of bin, da kan 'k je we vertelle. En azze d'r noe wee een benoeme, dan 'ope m'n, dat 't wee nie zo'n joeng vintje za weze, mae een deege kaerel, wan die e m'n 'ier noodig. Ja, 't is zonde, noe e'k m'n bladje a wee volgeklest, da gae zo. zelfs gae, t 5 't 1 t kommende weke PIER VAN 'T HOF No. 11 Installatie van den heer Mr. J. Koster als burge meester van Kortgene op Vrijdag 4 Aug. Aange zien er nog geen brug is tusschen Noord- en Zuid- Beveland actie daartoe en een comité daarvoor bestaan inmiddels moest de burgemeester nog gebruik maken van de veerpont. Aan den steiger te Kortgene werd het gezelschap verwelkomd en werden bloemen aangeboden. Na de installatie ten raadhuize poseerde men voor ons. Bij de verdere verbetering van den weg Goes-Middelburg wordt thans het ge-^ deelte bij het nieuwe viaduct te 's Heer Arendskerke onder handen genomen. Wegenverbetering op Noord-Beveland. Tusschen Kortgene en Colijnsplaat wordt het laatste gedeelte thans van re nieuw wegdek voorzien Op de kermis te Middelburg, die aldaar de vorige week onder veol belangstelling wederom werd gevierd, was het Lilliputtertheater een bijzondere atractie. De kleine mannetjes helpen bij den opbouw van het theater. Zware arbeid voor 'n lilliputterskracht. Het publiek lokken gaat gemakke lijker coor deze dwcrgmenschen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24