GRENS Ter vergelijking: vrouwen van Esthland. Oudere Setos-vr ouwen. Op minder dan dertig kilometer van de Russische grenzen leeft, in den randstaat Estland, een Slavisch volk, de Setos. Het behoort staatkundig tot Estland, maar is een zelfstandig, vrijwel onvermengd volk gebleven. Toen, vóór den oorlog, Estland nog een deel van Rusland was, hebben de Setos zich altijd weten te vrijwaren tegen een zoo danige overheersching, welke hun zelf standig nationaal leven zou hebben kun nen vernietigen. Zij bouwen nu nog hun eigen dorpen, leven onder elkander en trouwen zelden een ander dan een land- genoot(e). Eveneens bestaan hun gebruiken, zeden en drachten onbelemmerd voort. Het is een vriendelijk, gastvrij volk, dat ijverig de zangkunst beoefent. De liederen worden op een eigenaardige manier gezongen. Een vaste tekst bestaat niet. Men improviseert een liedje op actueele dorpsgebeurtenissen, die aan alle omstanders bekend zijn. Wanneer dan des avonds het heele dorp is vergaderd, zingen twee mannen in vraag en antwoord het een of ander voorval. Het refrein, eveneens voor „de vuist" gedicht, zingen allen te zamen. Melodieën kent men niet; alle liederen worden op een ruwe manier gereciteerd. Bij feestelijke gelegenheden krijgt het koor zijn dirigent. Evenals bij ons, staat hij met den rug naar het publiek. Maar hij dirigeert niet, hij geeft geen toon aan, hij staat maar stil te kijken. Daarvoor zoekt men dan nog den knapsten jongeman van het dorp uit. No. 11 Een klooster in het gebied der Setos. Uit den toren hangen touwen neer, waarmede de klokken tijdens de diensten worden geluid. Ter vergelijking Russische vrouwen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 5