I No. 12 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 193.3 383 stijgen toen ik hem er toe kon brengen van alle polemieken en scheldpartijen afstand te doen en uitsluitend aandacht te besteden aan occulte en astrolo gische onderwerpen. Hij verzorgde de rubriek „De boute Week" en deed dit zoo uitstekend en zoo nauwkeurig, dat er voor zijn eigenlijk helderzien maar weinig tijd overbleef. Het kwam mij voor, dat hij het geloof in zijn eigen be gaafdheden begon te verliezen. In ieder geval trad hij steeds minder en zeer tegen zijn zin in het openbaar op. OP DE RENBAAN. Algemeen werden de discussies omtrent zijn persoon weer, toen hij van zich spreken deed op de bekende Avus- autorenbanen bij Berlijn. Men legde hem namelijk de lijst van deelnemers voor en vroeg wie als overwinnaar uit den strijd zou komen. In plaats van hier op te antwoorden zeide hij, dat Vorst Lobkowicz niet moest starten omdat hem een ongeluk stond te wachten. Hanussen zat tijdens den wedstrijd naast mij op de tribune en ik herinner mij hoe doodsbleek hij was. Na een half uur deelde men per luidspreker mede, dat Lobkowicz gevallen en doodelijk gewond was. „Hoe is het mogelijk," vroeg ik hem, „dat u hebt geweten, dat deze man zou verongelukken „Ja, als ik dat wist. Toen ik dat zei, was het alsof een ander uit mijn binnenste sprak." Op de Avusbanen gebeurden trouwens nog meer vreemde dingen. Hij kwam er eens met zijn vrouw en zei haar, dat zij zich een nieuwe japon moest koopen, opdat zij zich tijdens het seizoen overal met hem zou kunnen vertoo- nen, op een wijze, die de aandacht goed op hen zou vestigen. Zijn vrouw kocht een japon van vierhonderd mark. Samen verscheen het echtpaar op de rennen en Hanussen verklaarde aan iedereen, dat hij nog nooit zooveel geld voor een japon had moeten betalen, maar dat hij het bedrag wel terug zou winnen. Hij wedde op een vrijwel kansloozen mededinger en won vierhonderd vijftig mark Zijn bekwaamheden wilde hij ook gebruiken tot het doen van genezingen. In zijn luxueuze woning aan de Bendlerstrasse - die aan de Kurfürsten- damm scheen hem niet mooi genoeg meer - ontving hij ook Richard Tauber. De behandeling die de zanger onderging duurde maar heel kort en bleef zonder resultaat. Kort daarop gaf Hanussen voor de leden van het Oostenrijksche gezant schap 'n séance, waarin hij mededeelingen deed over het tragische einde van kroonprins Rudolf, den zoon van keizer Franz Joseph. Hij vertelde in trance nauwkeurig en met vele bijzonderheden over dit voorval. Maar of hij gelijk heeft gehad, kan natuurlijk nu niet meer geconstateerd worden. Daar zijn avonden steeds slechter werden bezocht, wilde hij weer als artist gaan optreden. Het Scala-theater wilde hem laten optreden. Daar Hanussen een zeer hooge gage verlangdehij zou als telepaath en als helderziende op treden duurde het verschillende weken voor 't contract tot stand kwam. Eindelijk was het zoover. Hanussen kreeg vijfhonderdvijftig mark vast en dertig procent van die avonden, waarop meer dan vijfduizend mark zou wor den ontvangen. Hij deponeerde bij een bank tienduizend mark, ter beschikking van dengene, die er in zou slagen te bewijzen, dat hij zijn experimenten met geheime helpers of door geheime afspraken volbracht. Een heele brigade van amateurdetectives kwam in actie om het geld te verdienen, maar het gelukte niemand. Alle menschen, die een briefje hadden afgegeven om een helder ziend antwoord te verkrijgen, werden aan een waar kruisverhoor onderworpen, maar de tienduizend mark bleven in de safe. Hoe heeft Hanussen deze verbluffende experimenten, waarvan ik in het begin sprak, kunnen doen Men moet bij de beantwoording van deze vraag wel in het oog houden, dat hetgeen hij deed aan de wetenschap al be kend was en kon gelden als bewijs van een buitengewoon groot combinatie- en concentratie-vermogen, van een zeer groote fijngevoeligheid en een bijzondere opmerkingsgave. En daarbij moet men niet vergeten, dat hij in het kleine kamertje, waar hij de briefjes van de betreffende personen in ontvangst nam, altijd met hen alleen was. Hier duldde hij geen getuige ook mij niet. Ik heb hem meermalen gevraagd mij toch als getuige aanwezig te laten zijn bij de overreiking van zoo'n briefje. Maar hij weigerde steeds, onder het voorwend sel, dat hij dan zenuwachtig zou worden, zich daardoor minder goed zou kunnen concentreeren, en dat zijn helderziendheid hem in den steek zou laten. Ik maakte hem een opmerking daar over en zeide „Dan kan ik slechts aan nemen, dat die menschen zelf in hun opge wondenheid en in de hoop een zaak, die hun nauw aan het hart ligt, tot oplossing te brengen, u alles over zoo'n kwestie ver tellen, wat zij ervan weten." „Maar u hoort toch, dat ik van af het tooneel den menschen vraag of ik ze op een of andere manier heb uitgehoord." „Dat kan wel zijn. En ik wil aan nemen, dat u inderdaad aan niemand een vraag stelt, maar in hun opgewondenheid vertellen de menschen u iets zonder het zelf eigenlijk te weten. En als zij het zich herinneren, dan hebben zij den moed niet om in de zaal, als iedereen naar hen kijkt, u tegen te spreken." „Een reuzen-psycholoog bent u, Dr. Tlioma. Probeert u de tienduizend mark te verdienen." Woedend draaide Hanussen mij den rug toe. Hij wist heel goed, dat ik hem Brik Jan Hanussen met een van de zeld zame hagedissen uit zijn kostbaar terrarium. nooit voor een werkelijk helderziende zou kunnen houden, zoolang hij zich niet aan een vrijwillige en onbevooroordeelde uitvoerige proef zou onder werpen. Hij was en bleef, afgezien van zijn suggestieven persoonlijken invloed, een geniaal artist, die nooit zooveel vijanden zou hebben gekregen, als hij bij zijn vak, de telepathie, was gebleven. In het buitenland had hij geen succes met zijn optreden. In Parijs moest hij een leelijkc nederlaag boeken. Vooreerst verstond men hem niet goed, dan was de telepathie in Parijs al zeer bekend, met de helderziendheid vlotte het niet bijzonder, en vooral beviel den Franschen heelemaal niet de onbe schofte manier, waarop hij tegenover het publiek optrad. In Kopenhagen kwain aan zijn verblijf, dat door zijn weelderige levens wijze opzien baarde, onverwacht een einde. Hij had de Deensche wet over treden, welke aan waarzeggers en dergelijke personen verbiedt om geld voor hun raadgevingen aan te nemen. Een groot bedrag, dat hij op zijn spreek uren had verdiend, moest hij terugbetalen en een perscampagne noodzaakte hem daarna het land te verlaten. Rouwmoedig keerde hij naar Duitschland terug en trad in het „Ufa- palast" te Hamburg op. Ook hier wilden honderden menschen hem een briefje overhandigen met een kwestie, die hij in het openbaar, door helderziendheid, tot oplossing moest brengen. Hij wilde echter maar enkele gevallen behandelen. De menschen, die niet aan de beurt kwamen, waren razend. Een man wilde met een revolver op hem af. Maar Hanussen was onverbiddelijk, als hij eenmaal nee had gezegd. In zijn spreekuren te Hamburg verdiende hij iederen dag toch nog drie a vierhonderd mark. In het Ufa-palast ontving hij het fantas- tisch-hooge bedrag van achthonderdvijftig mark per dag. En desondanks kwam Hanussen tekort. Zijn uitgeverij, zijn levenswijze, zijn representatiekosten, verslonden schatten gelds. Hij was intusschen weer verhuisd en richtte in de Lietzenburger- strasse een prachtige woning in. Deze was beschilderd met sterrenbeelden, astrologische teekens, terwijl men er ook een merkwaardige, ronde bar vond, die door hem zelf was ontworpen. In den hoek van het vertrek, dat als bar was ingericht, bevond zich een groot terrarium met slangen en reptielen. Het plafond stelde een sterrenhemel voor, waarin de sterren phosphorisch konden lichten. Toen hij dit nieuwe huis betrok gaf Hanussen een „inwijdingsavond", waarop Pruisische prinsessen, Russische grootvorsten, bekende tooneelspelers en andere artisten van naam verschenen. Het was't hoogtepunt van z'n leven; hij had den top bereikt om er slechts enkele dagen nadien af te storten. ONDERGANG. Maar daar had de helderziende gastheer geen vermoeden van. Hij zeide mij in die glorie dagen eens: „Ik heb het gevoel, dat ik krankzinnig zal worden en zal sterven in een gekkenhuis." In een of ander opzicht was hij beslist niet normaal en sommige opmer kingen, die uitingen waren van hoogmoedswaanzin, vervulden zijn omgeving met bezorgdheid. Maar zijn verschrikkelijke!! dood heeft hij zichzelf niet kunnen voorspellen, noch er een voorgevoel van gehad. Den lsten Maart van dit jaar trad hij nog opgewekt en onbezorgd in het Scala-theater te Berlijn op. In de pauze dronk hij een kop koffie aan het buffet. Uit zijn jaszak stak een weekblad, waarvan de kop van 't hoofd artikel luidde „Onthullingen omtrent Hanussen". Hij moest er om lachen en zeide mij „Ik heb een goed idee. Ik zal mijn eigen onthullingen schrijven. Van deze hier deugt geen woord. En het heele helderzien hangt mij de keel uit." Maar deze onthullingen, door hem zelf te schrijven zijn nooit verschenen. Het geheim van zijn successen zou niet bekend worden. Misschien was er ook geen geheim misschien beschikte Hanussen over niets anders dan een buiten sporig ontwikkelde opmerkingsgave, zoodat hij toch meer wist van menschen en dingen dan een ander. Tegen zijn gewoonte in, was hij tien minuten vóór den aanvang van zijn avondvoorstelling van den tienden Maart nog niet aanwezig. Ik wachtte hem in zijn privé kamer. Plotseling kwam zijn secretaris binnenstormen onder den uitroep „Mijnheer Hanussen heeft een zenuwinstorting gekregen. Gaat u alstublieft op het tooneel en deel het aan de menschen mede." „Wanneer zal hij weer kunnen optreden „Vraagt u mij verder niets ik weet het niet." Ik trad op het tooneel, verzocht om stilte en deelde de tijding van Hanus- seiVs ziekte aan het publiek mee. Er ontstond een groot lawaai men had betaald en wilde den beroemden helderziende aanschouwen. Hanussen echter was uit zijn woning verdwenen, onverwacht. Niemand wist waarheen. En nog weet geen mensch iets met zekerheid. Eerst na veertien dagen werd in een klein dennenbosclije ergens buiten de stad z'n lijk gevonden, door drie kogels doorboord. Van de daders ontbrak ieder spoor. Den volgenden dag doken van alle kanten schuldeischers op. Nu werd eerst duidelijk hoe diep hij in de schulden zat. Zijn prachtige woning, zijn auto's, zijn jacht, alles werd verkocht. En de helderziende werd op armoedige wijze begraven. Een eenvoudige steen dekt het graf van den man, van wien men niet heeft kun nen vaststellen of hij een wondermensch of'n oplichter was. De geheele waarheid over zijn leven en zijn dood zal nooit bekend worden. EINDE.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 31