Bie ons op 't durp En jewel, den eigesten merrege om tien ure reje d'r twee autobussen mie da vremde volk 't durp in. In d'eeste zatte burgemeesters en aere 'ooge mieters, en in't aere zo mae raen- schen van niks, za 'k mae zegge. Ee, zegge ik tegen Stuve, die neffen m'n stond, d'r bin glad gin wuven bie Kiek, dat a'k nie motte zegge, wan a je bie ons op't durp zo ies zeit, dienke ze d'r trek ies achter, begriep je Afijn, mae de burgemeester zee Ja, zo bin die Vlaemiengen altied, die neme nooit d'r wuuf mee, azze is uutgae voe d'r plezier. En ik doch zo bie m'n eige, da m'n van die Belzen nog we wat kuste leere. Afijn, 'ulder stapten uut voe 't stad'uus, en de burgemeester kwam nae voren, en 'um zee Heeren, het is mij 'n genoegen. Mae toen riep t'r zo'n dikke burgemeester, die a nae voren kwam Awel, ge zijt een braoven kerel, maor praoten 'oeft nie zoo subiet, gee-de ons maor eene pinte, zulle 1 Jaot, jaot schreeuwden al d'aere, en of m'n woue of te nie, me gienge in 't café, en dae behonne ze te ziengen van den Vlaemschen Leeuw en zukken spul, en wulder deeje mae mee, voe 't fesoen. Afijn, ze dronke dan een paer pinten, en me krege ze zo varre, da m'n is rond gienge, en ze vonde alles even mooi en goed, mae ze woue trek vrom, en wee nae 't café. 'Oor is 'ier, zee Stuve, ik gae nie mee, ze zu óp 't durp we dienke, en de vrouwe is ok nie mak, ik danke je we. 'Oor is 'ier, zee ik wee, da ka je mie fesoen nie doe, Stuve, wan ons bin zovee as gast'eeren, en dan mo je we meedoe. En ik was a lank blieje, wan 't was een -werme dag, en ik a vreed vee dost. Afijn, en da bleef zo maer an'ouwe, en 't wier de burgemeester ok te bar, wan ze deeje niks mee as zienge, en 'um d'r vandeur, en d'aere ok, mae de Belzen bleve waer ze waere, en ze bin pas 's aeves laete vrom 'egae. En ik dienke zo bie m'n eige wat motte zukke lui voe wuven e, daer is toch we vee voe te zeggen. Da kwam zo bie m'n op toen a'k wee tuus kwam, wan de vrouwe trok d'r neuze op, en riep foei, je stienk wee nae 't bier En ze zee bluuf mae buten, wan dronke Afijn, ik a maer één glaesje 'edronke, voe 't fesoen, da begriep je, maer ik bleef toch mae buten, en zo zit ik dan te schrieven. En de vrouwe kwam laeter nae buten, en ze zee julder vinters gae maer an den drank, en je stiessele ons vrouw- lien mie alles op. Wan d'r is een vint 'ewist mie een wrienger voe de waste, en dae kon 'k nie van of, en die e'k 'ekocht ok. En toen begreep ik waevoe ze kwaed was 'eworre, wan noe was t'r reden dat IK kwaed wier, en dan waere me gelieke. Maer ik wier glad nie kwaed, en ik zee alleenig zo, zo, wan ik begreep we, dazze graeg een wrienger a g'ad, wan ze is nie e al de vinters van 't eele durp. dan alles wee. goed. Vanaevend zitte m'n op de uus, te kieken naer al de vremde die a verbie komme, machtig graeg. En dan zei ze Kiek den diejen is •e ooit zo ies 'ezie, en dan is ze tevree. En dan dienk ik j'ad 't slechter kunne treffe, jong, ze is toch nie zo kwaed, a je d'r mae mee weet om te gae Mae noe zit ik mie een moeilijk geval. Ja, wan noe e ze 'ier en tocht nae Walcheren georganiseerd, za'k wil de vrouwe mie dolsgeweld mee. nae vrouw, jie bin toch gin vremde mae ze niks schille, mien centen bin even goed as :n ik gae mee, uut. toen zee ze laeter En noe mo je mien benauwd En noe banke voe da doe ze 5 of 'Ei je i die vremde lae zegge, en no Ik e a 'ezeid i ee da kan mier ie van een aer. Das 't ergste i daer is over laete schrieve in Ons Zeeland, zo stikje. Kiek, en dae bin 'k noe glad nie op 'esteld, maer alla, voe de vrede in j'n 'uus doe je ok zo wat, en noe e'k mae 'ezeid dat goed is, en noe loop ze vrentig te ziengen deur 't 'uus. Ja, ja, zo is 't leven, en 't ang allegaere mae van kleinig'eden an mekaere. En noe e'k is fekansje mie de schrieverij, en das ok we wee is goed. En zo wordt 'et dan tot over veertien daegen. allee, de groetenisse PIER VAN 'T HOF. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1933 No. 13 Drukte in het kanaal te Middelburg óp Donderdag 17 Augustus. Een overzichtje van de kermis te Goes, die aldaar de vorige week werd gehouden. Een druk plekje op de Goesche kermis. Een verhuizing op z'n Amerikaansch. Te Vlissingen werd een houden huisje verplaatst en daartoe op een auto getransporteerd. Het geval trok nog al bewonderaars. Kermisklanten op hun i Te St. Jansteen trok het aldaar opgevoerde openluchtspel Adriaan Vylain, vrijheer van St. Jan ten Steene" zeer veel belangstelling. Overzicht van publiek, theater en spelers.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 22