üP urnim - a «*-* Situatieschets van de ligging No. 13 Sinds de uitbarsting van 1883 is de Krakatau nooit meer heelemaal tot rust gekomen. De vul kaan werkt voortdurend. Foto van een eruptie in 1928. Een speciaal Holland- Krakatau-nummer werd uitgegeven ten bate der getroffenen. Deze krant bevatte bijdragen in alle talen der wereld. klinkt een slag, zoo ontzettend hard, alsof vlakbij een enorme ontploffing plaats vindt. Nie- mandherinnertzich iets dergelijks ooit te hebben gehoord. Het water stijgt overal. Den vol genden morgen is alles, huizen, hoo rnen, straten, met een wit poeder overdekt, alsof het winterde in de tropen. Een asch- regen, die ook de huizen binnen dringt, is over Ba tavia neergevallen. De ministeries worden gesloten, de banken en bureaux eveneens. Het garnizoen wordt gereed gehouden om hulp te bieden. Want niemand weet, wat het volgend half uur kan ge beuren. Dan brengen de telegrammen de eerste inlichtingen. Uit Een dorp (Talang Padang) aan de Zuid punt van Sumatra, dat door de Krakatau- uitbarsting grootendeels werd vermeld en later is opgebouwd. Nc ^en warmte, zooals Zondag den 26sten Augustus 1883 te Batavia heerschte, was zelfs voor de hoofdstad van Neder- landsch-Indië ongekend. Tegen vier uur in den namiddag scheen een onweer op komst te zijn uit het Noord-Westen dreunde nu en dan een onheilspellend gerommel. De zon ging twee uur vroeger onder dan gewoonlijk, en, terwijl een groote menigte inlanders en Euro peanen zich angstig bij de kranten-bureaux verzamelde om een verklaring van dit verschijnsel te verkrijgen, knalden uit dezelfde richting slagen, als werden ergens oefeningen met zwaar geschut gehouden. De eerste telegrammen komen op de redacties binnen uit Bandoeng wordt een aardschok en onbekend verschijnsel in de tropen een hagelbui gemeld. De slagen werden intusschen harder, en menigvuldiger, maar deze kanon nade geleek niet op een onweer, zooals men er al zoovele kende en waarnaar men zoo verlangend uitzag. Want de hitte was ondraaglijk geworden. Vreemde lichtschijnsels zetten nu en dan den hemel in vuur. Tegen twee uur in den nacht wordt het voor korten tijd stil. Maar dan weer- van den Krakatau

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 4