VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1933 No. 13 Een drietal luchtopnamen van den in werking zijnden Krakatau, genomen vanwege den Vulcanologischen Dienst (1930). krater, die zich boven een onderzeesche in de aarde bevond, was ingestort, en de zee was naar binnen gestroomd. De vulkaan die losbarstte stootte telkens de gloeiende waterzuilen Grens v. d. stratosfeer Roo^-en stofzuilen MT.EVEKT Bijgaande tcekening geeft een indruk van de hoogte, die de rook- en stofwolken den Krakatau bereikten. omhoog, die tot in de stratosfeer reikten. In enkele minuten tijds slingerde de Krakatau 18 millioen kubieke meter gloeiende lava en puin over de aarde, waardoor bloei ende -streken in enkele oogenblikken totaal werden verwoest, en tienduizen den onder de afschuwelijkste pijnen stierven. De fijne asch verwaaide over den geheelen aardbol en nog in het najaar was in West- en Midden-Europa de hemel rood gekleurd van de milli- oenen nagloeiende stofdeeltjes. Niet minder tragisch dan de uit werking van den aschregen, door den Krakatau veroorzaakt, waren de springvloeden, die tengevolge van de verschuivingen van den zeebodem ontstónden. Van huizen te Telok Betong, de bloeiende plaats, die absoluut werd verwoest, zestig meter hoog gelegen, was geen spoor meer terug te vinden. Het duurde tot den zevenden Septem ber voor men eenig teeken uit het verwoeste gebied ontving. Hulp bieden ging daarna met enorme moeilijkheden gepaard, daar de toegang tot de kust versperd was met meters hoog opge stapeld gesteente. Tot overmaat van ramp brak in dit deel van Sumatra nog de pest uit, daar de duizenden lijken niet snel genoeg verbrand waren geworden. Het gouvernementsvaartuig „Bar- touw", dat op de reede van Telok Betong lag, werd door een springvloed opgenomen en verscheidene kilometers 't land in geslingerd. De golven droegen het tot diep in het oerwoud. Een grootsch-opgezette hulpactie werd georganiseerd. Uit 't moederland en uit heel de wereld stroomde het geld toe om den nood te lenigen. Over heel de aarde had de Krakatau-ramp een diepen indruk gemaakt, en alle volkeren beijverden zich om de bruine broeders te hulp te komen. De moderne verkeersmiddelen zou den het thans mogelijk maken om sneller hulp te bieden. De Vulcanolo- gische Dienst in Nederlandsch-Indië let op het gedrag van de talrijke vul kanen van dezen archipel. Want het gevaar is niet denkbeeldig, dat de Krakatau, of andere vuurspuwende bergen, zelfs al worden zij sinds eeuwen onder de gedoofde gerekend, nog eens zullen uitbarsten. Toch blijven natuurrampen, zooals de Krakatau vijftig jaar geleden veroorzaakte, ge lukkig tot de groote zeldzaamheden behooren. Troposfeer

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 6