^VJSCH <A> NIEUWS r Bie ons op t durp. Zo, 'k bin vrom. Dat was dan wat. Nooit mi van m'n leven nie. Uut, klaer. Je mo maer onder j'n eigen volk bluve, dat e'k altied 'ezeid. En Pier 'ei glieke. Da mag we in de krante. Maer alia, 't is verbie. 's Merreges om zeven ure gienge m'n dan. Een groote busse, maer ik was vreed benauwd, wan den vorigen aevend a'k in de krante net 'eleze van die bussen, die op Overschie op mekaere bin 'eree. Afijn, da gebeur me iederen dag. 't Waere allemael vremde, die a meegienge. Uut de stad, die 'ier lezeere. Mie d'r beste spullen an. En 't begon a glad verkeerd. Ik komme an, en ik stappe in. Dae zei zo'n medam tegen m'n vergis je je niet, vrouwtje Dit is geen gewone bus. Neent. zee ik, ik vergisse m'n eige glad nie. Julder dienke messchien, da die bus allemg voe julder riedt Net nie. Ik neje mee. O mae. En ik gong zitte. Maer ik was nog nie van dat wuuf of. Ze-zat alsmae kwedaer- dig te doe mie nog een ander wuuf, en op 't lest stak ze m'n mie d'r perresol in m'n rik. Toen wier ik kwaed. 'Ou je spullen bie je, begrepe en ik draaiden m'n eige om. Ze dee net of ze d'r glad niks van begreep, en ik zee Da je je spullen bie je 'oudt, anders za'k da stik per resol is over m'n knieen legge, begriep je Ja, da begreep ze dan toch. Mae mien plezier was a vort. Afijn, m'n reje. Me gienge 't durp deur, en zo deur den Ach- terwigt. Toen m'n langst Kee Verspundcr kwamme, riep ik tegen den sjuffeur O, 'ou is op En da dee d'n. Wa gaet t'r om vroge d'r een paer. Maer ik zee niks, wan 't gong ze nie an, da'k in m'n tassche een paer mussen bie m'n a, die Kee altied voe m'n opdoet. Dus die brocht ik even, wan ik doch Jan rie toch me zonder m'n wig, en zo was 't ok. En al die wuven in de busse kwaed, da kus ik we zien, mae dae kon 'k m'n eige niks van antrokke zulder waere voe d'r plezier uut, dus ze kuste best effen wachte. Toen 'k t'r wee in wou, a da zelfde wuuf van d'r even d'r tassche op m'n plek 'eleid, en ik maekte m'n a wee op, en wou d'n d'r offlere, toen een oud wuuf achterin vroog, of ik bie 'aer kwam zitte. Kiek, da von 'k noe toch zovee vrindelijk, en ik dee 't ok. M'n raekten zo an de praet, zo over van alles en nog wat. En zo kwamme m'n eindelienge op de Middelburgsche mart, en daer 'ieuwen m'n stil voe de Landbouw, da begriep je. En wulder d'r uut, en ik zegge tegen die ouwe juffrouw, die zo vrin delijk 'ewist was Kwa, jie krieg een kommetje sjokklaamelk van m'n, en wulder nae binne, mae d'aere gienge nie mee, 't was zeker nie netjes genog nae d'r zin. En daer e m'n dae 'eel ple zierig gezete, ja, das waer. En toen de stad in, wan ik most nog een en ander koope, mae de rest van 't gezelschap zagge m'n nie mi. Toen a m'n in een wienkel waere, koch die juffrouw Ok wat, en dat most an d'r op'estierd worre mie vee vuven en zessen, en ik docht a, wat 'eit dat mensch vee kaskedronjes, mae toen a ze d'r naem opgaf, zee ze Barenesse van Waai tot Hagelslag, en toen sloeg ik biena achterover, en ik zee menschenlieve, bin jie een barenes Ik doch da die altied in de ziede en setienwof ferweel liepe, en jie 'ei zo mae een blommetjesjurk an, bel nog an toe Teen mos ze lache, en ze zee kwa, m'n gae varder, maer ik zee rvan z'n leven nie, ik durf nie mie je over straet Maer alla, ze 'ieuw zo lank an, da'k toch mae mee gieng, en 't viel noga mee, ik kan nie anders zegge. En bie den otren zagge m'n ineens al d'aere, en die riepe van belank, en m'n gienge saemen ergest zitte, in zo'n lunsroem, op de mart, mae toen wier alles toch zovee iesselijk, da'k je dat nie goed durve vertel^. Dae mo'k teminste is een nachje over slaepe, en dan zu m'n kommende weeke we is varder zie. Allee, de groetenisse, PIE VAN 'T HOE-v. d. STUVE. VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 No. 14 Te Hoedekenskerke werd de brug in de nieuwe haven binnen gebracht. zoodat bin nenkort ook deze nieuwe verbetering bij de provinciale stoom vaartdiensten zal kun nen worden benut. Demonstratie van machinaal werk. De fraai gelegen jeugdherberg te Schuddebeurs op Schouwen zooals ze dit jaar voor het eerst werd in gebruik genomen Te Terneuzen moest een duiker de kom van een der sluisdeuren schoonmaken wat veel belangstelling trok. Te Domburg werd onlangs een nieuwe muziektent in ge bruik genomen. De muziek tent rechts in de Dorpstraat. Cursus voor de Zeeuw- sche politie in autokennis Een practische les op den weg Vlissingen Middelburg, uitgaande van de K. N. A. C. Rondom de vijfde Zeeuwsch Vlaamsche klompenbeurste Clin- ge. Kenners keuren den klomp Te Middelburg is in de af- geloopen weken de Generale Synode gehouden van de Gere formeerde Kerken in Nederland.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24