UIT 3| TYPEN We Afrikaansche werelddeel zijn uit een oogpunt van koloniale politiek zoo belangrijk alsSomaliland. Op de landkaart vindt men dit land langs den Indischen Oceaan en de Golf van Aden en zijn gunstige ligging, zoowel in militair opzicht, doordat het een goede gelegen heid biedt voor het stichten van een vlootbasis, als in economisch opzicht doordat het aan het rijke Abessynië grenst, valt aanstonds op. De Somalinegers zijn een krijgshaftig volk, nog half uit Nomaden bestaande, doch zij schijnen bestemd te zijn om door vreemde volken over- heerscht te worden. Reeds de Portugeezen onder wierpen hen in de zeventiende eeuw, na dezen maakte Egypte zich van het land meester, tot ten slotte Engeland, Frankrijk en Italië Somali- Knaap uit Djibouti. Beauties SOMALI land onder elkander verdeelden. Het zou ons te ver voeren aan te toonen hoe in dit gebied drie verschillende wijzen van koloniseering duidelijk te onderscheiden zijn. Het schijnt echter, dat de Franschen het meest succes hebben met de door hen toegepaste metho den. De zoo vaak door kolonisators aange wende manier om de vriendschap van een volk te winnen, door hun de bescherming van een Europeesche mogendheid zoo aan lokkelijk mogelijk voor te stellen, en het te doen voorkomen alsof een verbond met de blanken den weg naar een schitterende carrière vergemakkelijkt, 'n methode, welke de Franschen met groot succes in Marokko en Tunis toepasten, heeft bij de Somalinegers Blank en zwart vriendschappelijk bijeen. Klein meisje uit Somaliland.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 4