Zwervers, die niet genoeg hebben om 'n stroozak te betalen, mogen ook tegen betaling „over het touwtje" slapen Japanners en Chineezen voor hun stamcafé. in St. Pauli Niet alle havensteden hebben een havenleven. Wel yjjndt men in alle havens ter wereld dezelfde be- ifiijvigheid van lossen en laden en al wat daar aan va&fzit, maar toch is in sommige dezer handelsplaatsen het leven in de havenwijk niet veel verschillend van het dagelijksch gedoe in andere stadsgedeelten. Een haven leven zooals bijvoorbeeld te Marseille eenige maanden geleden brachten wij er een interessante fotoserie van, welke onze lezers zich ongetwijfeld nog herinneren zullen vindt men slechts in de allergrootste kuststeden, bijvoorbeeld te Shanghai. Daar is de havenwijk een wereld op zichzelf. Zoo ook te Hamburg, waar het zoogenaamde St. Pauli het verzameloord is van alle zeelieden, van alle avonturiers, van de Negers en Chineezen. Alle zeevarenden kennen St. Pauli, met zijn honderden lokalen, met zijn nauwe steegjes, met zijn bedompte geuren en zijn rumoerig nachtleven. Hongerigen van alle rassen, kwade elemen ten uit alle oorden der samenleving wonen hier naast eer lijke zeelui, naast matrozen zonder werk, naast tremmers, stokers, of verloopen kapiteins. Uit de tallooze „kneipen" drijft een slechte lucht van gebakken visch en gebakken 's Nachts •V^Een woordenwisseling, in de kroeg begonnen, wordt buiten voortgezet. Hen der hoofdstraten van St. Pauli bij nacht. (L)e vensters der oude Hamburger huizen gaan alle naar buiten open./ Apachentypen uit St. Pauli

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 4