Bie ons op t durp. 504 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1933 No. 16 Tijdens de te Axel gehouden Oranjeten toonstelling werd al daar een ouderwet- sche hoerenkamer ge- exposeerd. Weg ver betering on der Boschkapelle. Met man en macht wordt aan den nieuwen weg naar Boschkapelle gear beiddie belangrijk verbeterd belooft te worden. Ik bin nog glad nic klacr, 'oor, zee de vrouwe, toen ze a twi keeren in Ons Zeeland 'eschreven a. Ik zegge Mae 't is a wel, de menschen zu wè dienke, mie al joe stommen praet, en j'oudt t'r noe mae mee op. Afijn, en da mos ze toen we doe, mae ze gooiden eest den ienktpot nog is over den vloer, mae toen was 't over. En ik e julder ies vee anders te vertellen, want ik bin nae Ouwer- kerke 'ewist. Je mo wete, da'k dae nog een achternichte e weune en toen a 'k in de krante las van die nikkestaert, bezwuumde de vrouwe bienae, wan die is erg op d'r fermielje, en 't is fermielje van me vrouws kant, begriep je. En ik zee ok dae mo'k is gae kieke, wan je weet mae nooit 'oe zo'n weduvrouwe d'r an toe is. Dus ik mie de boot nae Zurrikzee, en op de boot vertelden ze m'n a, 'oe vee erg of 't was, en ik wier vreed benauwd. En toen 'k van de boot gieng, wist ik nie goed, 'oe a'k noe in Ouwerkerke most komrae, wan d'r ree niks. Mae noe was t'r zo'n vint mie een auto, en die nam m'n mee, wanfdie most ok ginse kant uut, zo a t'n zee, mae 'k a d'r a gauw spiet van, wan 't was een koopman in segaren, en die wou m'n onderweegs alsmae verkope. Ik wou van den vint of, en zo zee'k mae, da'k glad nie rookten. Toen 'ieuw t'n op, mae 'um stak een segare op, en die rook zo vreed lekker, da'k zat te snuven, en toen zee d'n Zou je 't toch nie is prembeere En toen zee ik Beljaet, want een mensch is nooit t' oud om ies te leeren,en toen zee 'um: je kan goed liege, wan ik e je op de boot ok a zie roke, en toen zee ik Da's waer, en zo zie je a wee Liege deug nie, en gee m'n noe mae een kisje voe m'n straf, en 't was een goeie segare ok. Afijn, en zo kwam ik in Ouwerkerke, mae menschen lieve, 't leken we of de duvel d'r tuusg'ouwen a. Al-c daeken de pannen d'r of, en glad kepot, en zo maer op de wigt, en boomen glad deur den 'elt, en ze vertelden je d'iesse- iijkste diengen Ikke gauw nae Xeebette, en toen 'k t'r an kwam, zat t goeie mensch te schreeuwen en 'k was 'olie a'k gegae was. Och, Pier toch, zee ze, is 't noe toch nie verschrikkelijk, en ik bin nie verassereerd ok. Das 't minste, zee ik, 't a je je kop kunne koste, en da von z'ok. En toen gieng ze vertelle Affijn, ik bin uut alle woorden, zee ze, mae z'a toch bliekbaer woorden 'enog, wan 't 'ieuw maer an. Afijn, ik 'oorden 't eenz iesselijke ver'ael nae 't aere. En toen bin'k 't durp nog is deur 'ewist, en toen a'k vrom kwam, e'k tegen Keebette 'ezeid Kom jie mae mee nae mien, wan je zenuwen bin op j'n 'arte 'esloge. En da dee ze. Mae daer e'k a wee vee spiet van. Twi vrouwlien over d'n vlpere, das glad niks, en noe e ze 't saemen op m'n verzie. En dae kom nog bie, da Keebette nie anders doet as roepe Oei, oei, oei, m'n 'uus, en da kom nooit mi goed En noe vandaege zee ze Neef, ik zou 'ier mae voe goed motte biuve. Kiek, dae kust ik niks op zegge, en de vrouwe scheen t r mie seens te wezen, en das erg. En toen zee ik Je mo mae doe wa je nie laete kan, en dat 'ei ze gedae ok- En noe is ze d'r, en noe e'k glad niks mi te vertellen, en noe bin zulder den baes, wan twi zure gezichten, dae kan 'k nie tegenan kieke. En noe is Ouwerkerke wee net as vroeger, en glad alles wee overende, mae Pier die zit mie z'n wuven, en wien 'elpt t'n d'r of? Dae zou je een priesvraag van kunne maeke. Allee, ik stoppe mae wee, en de groetenisse, PIER VAN 'T HOF Te Kapelle-Biezelinge organiseerde de hand- boogschuttersoereeniging Willem Teil" een groot concourswaaraan door plm. 100 schut ters werd deelgenomen. Een der schutters in actie. Een veteraan. De circa 80-jarige heer Koetse van Oudelande behoorde ook tot de deel nemers en is de oudste schutter van den Bond De heer Luyk, koning oan Willem Teil" en kampioen van den Zeeuwschen Bond van handboog sociëteiten in Zeeland en houder van den wisselbeker 1933 van Jacoba van Beieren". De nieuwe motorveerboot „Koningin Emma", een der drie booten, gebouwd voorde Provinci ale Stoomvaartdiensten, werd dezer dagen of ficieel in gebruik gesteld. De Koningin Emma", bestemd voor de lijn naar Zier ik- zee in de haven van Vlissingen. Te Axel werd onder groote belangstelling door de win keliersvereniging „Eendracht maakt machteen weekmarkt geopend. Een kijkje op de drukte tijdens de eerste markt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24