fit ar Bie ons op 't durp No. 17 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 53/ Een hoekje van de bloemen- en fcuittentoonstelling, op 15 en 16 dezer met groot succes te Ierseke gehou den. Links op de foto de plantjes der schoolkinderen. De modeltuin met fontein, die was aangelegd voor den ingang der Ier- seksche bloemententoonstelling. Op de foto ziet men tevens 't bestuur van Floralia en geheel rechts burgem. Gunning, die de tentoonstelling opende. Tot burgemeester van Rilland Bath is met in gang van 25 dezer be noemd de heer P. Dominicus, sedert kort gemeenteontvanger van Ierseke. De leden van Achilleste Middelburg brachten dezer dagen een hulde aan hun beschermvrouwe mevr. Hoegen van Hooge- lande op haar buiten Vredelustte Seroos- kerke. De jeugdige leden onder leiding v. d. heer Bal geven 'n uitvoering. Het bad te Vlissingen V bereikte een record. Op Maandag 11 September kon de heer van Krieken mevr. Kuijper gelukwen- schen als 60.000ste ba der en haan een sou venir aanbieden. V.V.O.B De Z. A. B. (Zeeuwsche Athletiekbond) heeft vaar- digheidsproeven uitgeschreven, die Zaterdag j.l. een aanvang namen. Een der dames, mej. van Driel, bij het hoogspringen. September-stilleven in de Zuid-Bevelandsche boomgaarden. De stad Tholen heeft op 6 September Oranje- feesten gehouden, w.o. hindernisloopen voor kinderen. Een overzicht van de baan. Herfstkleuren langs Middel burgs singels en grachten. tegenover rr En dat wi Eest e'k Ouwerkerke weke an taefel Ja, je je dienke, neefvroog Ja, mie Keebette is 't ongeluk in m'n 'uus èkomme. Je kan d'r om lache of schreeuwe, of je kan glad niks doe ok, maer ik zit er mee. En julder kenne m'n toch goed genog om te weten, da d'r bie mien noe toch nie zo vee kwaed zit, om iemand wat in de wigt te leggen. *t Is noe zo, da 'k in plekke van één, bie alles twi vrouwen vinde. zo'n toestand, da d'r most een end an komme. mie zacht'eid geprombeerd, da begriep je. In is alles allank a wee goed, en ik zee zo van de •ee vrom kunne, nichte Zou een effen 'ezicht. Ja, da dienk ik net, zee ik alle 'uzen bin a bienae wee in order, 'e 'k g'oore. Zou je dienke, neef zee 'eur wee. Ik zegge da dienk ik net, begriep je Mae 'eur wou niks begriepe. En zo gienge de daegen mae verbie. En ik 'ieuw 't nie mee uut. Maer op een goeien dag a'k 'et gevonde. Ik gieng nae Ka van Pier, en dae praetten ik is mee, en das een goeie vriendinne En Ka begreep alles 'eel goed, en ze zou we is komme, zee ze. En ze kwam. Ze kwam toen a'k niet tuus was, en ze zee (dat e'k laeter g'oore) Ja, vrouwe, noe mo'k je toch is wat vertelle. Zo vroog de vrouwe, wan die is zo vrééd wandochtig, en ze ging d'r bie zitte, wan ze begriep we, da t'r 'eel wat zou komme, wan Ka kom nooit bie ons over de vloere. Ja, zee Ka, ik za ik t'r niks van zegge, maer op 't durp praete ze d'r over. Waer over? zee de vrouwe. E, over Keebette en die vint van joe, zee Ka. 't Wier glad stille in de keuken. De vrouwe zat staer voe d'r uut te kieken. En ze zee eest niks. Eindelieng stieng z'op, en ze zee Dat e'k altied we gedocht, da Pier nie dogede Dèt e'k noe wee nie 'ezeid, zee Ka, en ze wier benauwd, wan de vrouwe dee zo aorig. Ik vertelle alleenig mae, wazze op 't durp klesse. Mae de vrouwe luusterde nie. En Ka zee wee Je mot 't nie gloove, 'oor, wan d'r za we niks van an vreze, mae je mo tóch oppasse mie vremde vrouwlien over de vloer, dae kom j' altied mee op de praet. En 'eur wig. En ik komme taus, om twalef ure, en m'n gienge ete, en ik keek is rond, en ik zee Wae bluuf Keebette noe toch De vrouwe zee eest niks, ze zat mae zwart te kieken. Mae toen kwam ze los Die is t'r vandeur. D'r vandeur vroog ik, en ik was zo vee blieje, mae 'k 'ieuw m'n eige goed, om niks te laete merke. Ja, d'r vandeur, zee wat mee Uutstaende g'ad 'eit, vort is ze, en vort bluuf ze. En ze begon t' eten mie zo'n je d'r nog inmae da dee ze En Keebette is vort, en ik e g' 'ei laete zette, en op 't durp zu 2 vaert da'k docht Trek bluuf e, dazze glad een nie 10e we zegge „Das 3 Mae wazze op 't durp klesse, daer 'ei Pier nie daer 'oudt t'n z'n eige nie mee op ok. O mae de groetenisse van PIER VAN 'T HOF.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 25