Bie ons op t durp No. 18 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 569 *^.der af deeling van het Arbeidersontwikkeling Eén-twi-driejevierewuvemac m'n 'eden, 't kom wee nie uutEn de vrouwe wier kwaed van belang. Elke weke is't net eender. Dan tel ze de briefjes op, en 't kom nooit uut. En dan mo Pier d'r bie komme, en dan kom 't wè uut. En dan vertrouw de vrouwe 't nie, en dan gae ze wee an 't tellen, en dan roep ze eindelienge o, julder vinters, 't is al eender tuug, dae Mae ze gooit de centen tóch op taefel. En 't is aorig, mae zo'n wuuf noe as 't miene, je zou noe toch dienke, da zo eene d'r eige nie voe 't lapje zou laete 'ouwe. Mae neent, altied loop ze d'r in. En dan krieg ik de volle laege. Noe was ze Diessendag nae stad 'ewist. Ze most linne voe laekens g'ad e. Ik zegge 's merges nog vrouwe, je mo bie die vint uit de krante koape da stieng gisteren d'r in, en dat lieken mien goed. Neent, zee ze, eest de centen over de poste stiere, ik bedanke je lekker Maer azze uut Goes vrom kwam a ze laekens en da trok ner- gest op ze schoorden d'r een gaef deur den midden bie 't rokken. Wan je mo begriepe, laekens die motte gerokke worre. Da gae bie ons zo. Alla, Pier, 'ou is even vast en dan mot ik zo'n laeken vast 'ouwe, en dan snokt 'eur d'r an zo 'ard as ze kan. En een van die laekens 'eit begeve. En 'eur te keer gae van jewelste. Ik zee Afijn, 't is mae een laeken mae 'eur wier toen kwaed op mien, en ze zee 'k gae 't verom brienge, kommende weke, je za 't zie En vrentig, den volgenden Diessendag om 9 ure wou ze a op de pad. Ik zegge nog doe 't noe nie, wan je kriegt t'r niks as dol mee, en je schiet er toch nie mee op. Mae neennik, ze most en ze zou. En alla, toen zee ik verruut dan mae, maer ik gae mee, wan je weet nooit wa zo'n vint doe. En zo gienge m'n getwi-en nae de mart. Me kwamme bie de kraemen, en jewel, die vint stieng d'r wee. Mae toen t'n ons zag, wou d'n vort, mae da gieng nie mi, en toen kroop t'n gauw onder z'n tente, want 'um dacht da wul- der 'n nog nie gezien a. Mae de vrouwe stak is mie den 'aek van d'r perreplu onder de tente, en toen kwam d'n voe den dag. Eeee, zee de vrouwe, kiek jie is even 'ier En ze liet 't laeken zie. Mot je mijn hebbe T zee die vint. Nou moeder, mot je vroeger op staan, hoor Vroeger opstae riep de vrouwe, mie een stem, dazze 't op 't stad'uus kuste 'oore, vroeger opstae Dienk jie soms, da wulder boeremenschen langer op ons nist legge as jie T Vint van niks En toen begon de vint te schelden, en d'r kwamme als mae menschen bie, en toen een plisie, en die zee da de vrouwe deur most gae, mae toen gieng ik m'n eige d'r ok is mee bemoeie, en ik zee, da dat zo mae nie gieng, en toen riepe ze onder 't volk, da'k gliek a, en toen wou die vint een ander laeke geve, mae de vrouwe riep 'Ou je vulen bocht mae bie je, 'k wil glad niks van joe e 1 En tóen riepe ze allemaele 'oeraEn de vrouwe zee Ziezo, dat è'k dan toch maer is 'ezeid, net En wulder wee naer 'uus, en m'n waere glad op'eluchtAllee, tot kommende weeke 1 PIER VAN 'T HOF -Foto van het gerestaureerde te Grijpskerke na de voltooiing. Te Middelburg organiseerde een on- van het Instituut voor een tentoon stelling van zaden, vruchten, padde stoelen en bloemen, die de herfst ons levert. Foto van het bestuur en enkele genoodigden na de opening van de tentoonstelling. Een fraaie inzending paddenstoelen. Een zeer noodzakelijke wegverbetering te Middelburg. De groote route Vlissingen-Goes heeft lo.a. te Souburg en tot heden ook te Middelburg zeer gevaarlijke gedeelten. Te Middelburg zijn de her stelwerken van Poeledalesingel en Blauwendijk thans begonnen, terwijl men in Souburg zich heeft tevreden gesteld met het plaatsen van een bord met „Gevaarlijk*' erop. Foto van de herstelwerken te Middelburg. De gemeente Schor e krijgt gas van de gasfabriek Goes. De aanleg van de nieuwe leiding in vollen gang. Groepsfoto van de onderafdeeling Noord- en Zuid- Beveland van den Alg. Nederlandschen Politiebond na afloop der gehouden schietwedstrijden te Goes. Onder Meliskerke wordt door den polder een nieuwe brug gelegd. Het heiwerk, dat ons de foto laat zien, geschiedt met de hand.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 25