Bie ons op 't durp Je val soms van d'eene ellende in d'aere. 't Eene vrouwmensch is de deure nog nie uut'estiesseld, of 't aere komt t'r wee in. Van je fermielje merk je alleenig mae wat, a ze in moeilijkheden ge- rocht bin. Kiek, mae dat e'k noe zo neer'eschreve, en ik lesede 't nog is over, en toen docht ik kiek. Pier, da deug noe toch nie, das noe toch gin praet, en je bin een ondankbaere, vervelende vint. Ja, wan Noom Stoffel 'ei mien indertied flienk wigg'olpe, das waer, en Ka van Nele is ok altied best voe m'n 'ewist. Mae ja, a je een dagje ouwer wordt, dan zie je de diengen al tied meer van de zwarte kant, ee Afijn, mae 't is toch nie plezierig 's aeves wor t'r an de deure geriengeld, en ik doe open, en d'r staet een vrouwspersoon, zo mae een misje, vreed opgedae, mie groate koffers. Ik docht dazze wat te verkoapen a, en ik zegge niks noadig, vandaege, mae dae behun dat wuuf te lachen, en ze roept Onkel Pierre, kende ge mij niet meer Ik zegge nee 'oor, ik kenne joe glad nie, en ik wille de deure a toe slae, mae dae komt de vrouwe, en die roept o is even das Trei van nichte Bette Kiek, en ik docht das noe de interwiesie van de vrouwen, dat e wulder mannen toch mae nie. En an de deure 'ienge die wuven mekaere a om d'r nik, en ik wist 'et noe ok we, dat was van nichte Bette een van de guus. Ja, die nichte Bette, das zo gezeid een zwarte bladziede in de fer- mielje, die is op d'r achttiende jaer vortgeloape mie een vracht- schipper, een Bels, die op Antwerpe gieng, en zo maer een bitje de wilde vaert, afijn, glad gin deege vint ok, wan die dronk nog a flienk ok, en ze wouen 't tuus dan ok nie e, mae dan mos je net Bette e, die gieng d'r op een goeien dag van deur, en toen bin z'etrouwd ok. Afijn, da's verbie, en ze was a binnen, Trei, wan zo noemden ik ze, a zee ze ok duzend keer dazze Trude 'eetten, mae dat is glad gin naem. En 'eur mae vertellen van d'r vader, die was op een nacht neffen de planke 'estapt, en toen z'n op 'aelden was t'n a stieve. En toen azze de schuut verkocht, mae d'r was ies nie in order, afijn, 'oe da zat da weet ik nie, mae d'r bleef gin cent van over, das vast, en noe was d'r moeder as kookster in een hotel, mae ze kon mie da kind van zestien jaer niks behunne, en z'a 'ezeid gae mae naer 'Olland, nae nonkel Pier, das den eenigsten van de fermielje die een 'arte in z'n lief 'eit, en z'n vrouwe ok (mae da fantaseerde Trei d'r mae gauw bie, glok, omdat de vrouwe zo doenker keek toen azze da van mien zee). Afijn, je begriept, ik was glad in traenen, das te zeggen, bie- nae, want een vint schreeuw nie om zukke dienge, mae 't neep toch in m'n 'arte, das waer, en ik zee Noe, m'n kind, je kan 'ier we een stuitje bluve, as tante 't ok goed vindt. En toen vloog Trei moei om d'r nik, en mien ok, en ik riep ui, ui 1 maer ik kus d'r niks tegen doen, en ik keek a is benauwd nae de vrouwe, mae die was glad nie jeloers, ze keek mae nae d'r nichte, mie groate oogen, en eindelienge broch z'uut Bel, bel, wat bi jie an'edae! Ikke zee Trei. Ze keek nae d'r eige, en ik keek ok, en jewel, 't waere allegaere stasse kleeren mie van die waaidiengen en schoenen mie 'akken van drie duum, en aller'ande fiefakkerijtjes, maer alla, zo 't volk, zo de zeden. En Trei zee dazze zo verschrikkelijk moei was, en toen brocht de vrouwe ze nae bed. En ze bleef nog lang bove, en toen ze benee kwam, zag ze d'r glad anders uut, en ik zegge wa schil joe en toen zee ze: Pier, Pier (anders zei z'altied Van 't Hof) da dat kind noe toch bluve wil, da za noe is wat vertier in 'uus geve, wan wulder zitte zo mae saemen oud te worren, kiek. Ik zegge m'n zu 't beste d'r van 'ope, vrouwe, en ik dienke da m'n d'r we plezier van zu beleve. Net, zee 'eur, en noe is 't a ellef ure 'eworre, m'n worre glad nachbraekers En m'n stienge op en gienge nae bed. Noe, en plezier beleve m'n d'r van Da za'k je een volgende keere we is vertelle 1 de groetenisse PIER VAN 'T HOF. VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 De ooocz. van de V. T. V. (Vlissingsche Turnvereeniging), de heer F. G. Lemmers, heeft onder groote belangstelling het 20-jarig voorzitterschap gevierd op Za terdag j.l. Bij deze gelegenheid toog de geheele ver eeniging uit om den voor zit t ter te huldigen. Dè optocht trekt langs den Singel. De voorbijtrekkende leden van de V.T.V. Bij het 25-jarig bestaan van de ambachtsschool te Oostburg. Een foto van den voorgevel van het gebouw, waarvoor enkele leerlingen poseeren. V Minister Marchant in gezelschap van den burgemeester van Oostburg komt aan om het ofpcieele gedeelte van de feesten der ambachtsschool te Oostburg mee te vieren. Ofpcieele genoodigden, directeur en leeraren poseeren na de feest- ver gade ring.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 23