GOEs He Dijk siert de olm door bijna geheel onze provincie het Zeeuwsche landschap. De schoonheid hiervan is dus wel grootendeels afhankelijk van het 1 behoud van den iep. De tentoonstelling te Goes betreffende de beruchte tepenziekte was daarom van veel belang voor onze gewestenal gaf ze ons, naast veel leerzaamsweinig hoop op behoud van onze mooie boomen. Iepen langs onze grachten. boomen. iepen langs onze yiauucn. 'et Comité ter Bestudeering en Bestrijding van de Iepenziekte heeft van 2628 September een tentoonstelling te Goes georganiseerd. In Zeeland, meer nog dan in andere deelen van ons land, is de iep van groot belang, niet alleen uit een oogpunt van landschapsschoon, maar ook in economisch opzicht. De beplantingen van wegen en dijken en om de boerderijen be staan er op vele plaatsen uit iepen, en deze vertegenwoor digen 'n groote waarde. Het hout van den Zeeuwschen olm is nl. zeer gezocht vanwege zijn uitstekende hoedanigheid. Geen wonder, dat men juist in Zeeland de groote verbrei ding van de iepenziekte, die daar reeds vele slachtoffers heeft gemaakt, met angst gadeslaat. Door het organi- seeren van 'n tentoonstelling Goes tracht het lepenziekte- Comité in Zeeland meer bekend heid te geven aan zijn doel en alle eigenaren van iepen op te wekken, mede te helpen bij 't be strijden van de ziekte. Op de tentoonstelling is zoo veel mogelijk alles bijeengebracht, wat kan dienen om een inzicht te geven in het wezen van de iepenziekte, de wijze van bestrijding en de economische belangen, die daarbij op het spel staan. Daar is in de eerste plaats de inzending van het Phytopathologisch Labora torium „Willie Commelin Scholten" te Baarn. Men ziet hier veie stukken hout van door de iepenziekte aangetaste boomen. Een bruine verkleuring van het jonge hout is als gevolg van de aantasting waar te nemen. De veroorzaker van de iepenziekte, de zwam Graphium ulmi, is tentoongesteld, gekweekt op allerlei verschillende voedingsbodems. Een ver te Belangstelling der autoriteiten voor de ten toonstelling na de ofpcieele opening door den Commissaris der Koningin Prof. Rolpke uit Wageningen (geheel linksgeeft uitleg. ()p de tentoonstelling werd ons de iepenspintkever getoond, die eieren legt in zieke boomen en door haar larven en jonge kevers, de ziekte overbrengt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 6