IS NIET VERWAAND LIEFDE Üfi teis doot Jfed&Uand. De Ruiterberg te Doorn. Het was theetijd in de club. Vijf luie jongelieden lagen in 't rond in vijf verschillende luie houdingen. Zij praatten over Freule Hammond. Niemand wist, waarom ze Freule genoemd was. Als men 't haar vroeg, kneep Freule haar oogen half dicht en. grinnikte zij. „Waarschijnlijk wou mijn familie zorgen," antwoordde ze dan, „dat mijn kennissen iets te vragen zouden hebben. Je moest eens v/eten, wat een gezanik ik met dien naam heb. Als ik in 'n hotelboek schrijf „Freule Hammond", loopt 't heele personeel om me heen, Freule vóór en Freule nè te spelen. Ik teeken tegenwoordig altijd maar „F. Hammond" dat spaart me een heele massa uitleg." De ouders van Freule waren de Hammonds. In modemagazijnen liet men alles staan, als Freule en haar moeder binnenkwamen. De jongste aanwinsten werden haar met blijde dienstvaardigheid getoond. Maar Freule was demo cratisch van aard zij ging kalm en zeker haar eigen weg, en liet zich door al die vertooningen niet bederven. „Weet je 't laatste nieuws al vroeg één der vijf clubleden aan de an dere vier. „O groote hemel riep Virgie Barret, „Don tracteert ons weer op 't laatste snufje 1 Ik lees al geen krant meer tegenwoordig ik hoor genoeg van Don." ,,'t Zal je best meevallen," zei Don. ,,'t Is over Freule Hammond." „We zullen je je mond wel stoppen, als we 't al weten," zei Virgie. „Dus kom maar op. Als ik tenminste eerst nog een klontje suiker krijg." „Freule Hammond gaat aan 't tooneel," verkondigde Don triomfantelijk. „Aan 't tooneel Mary Marsh zette rinkelend haar kopje neer, terwijl ze dit uitriep. „De Hammonds zijn toch zeker hun geld niet kwijt, of zooiets „Praat geen onzin. Freule wil wat uitvoeren. Ze wil wat wórden." „Ronny riepen allen tegelijk, „is 't waar Vertel eens op Ronnie Cuyle was de ver loofde van Freule. Hij ging zitten en nam een kop thee. „Er is niets te vertellen," zei hij, „behalve, dat ze Freule in de Gaiety hebben aangeno men, omdat ze een beeldje is, en omdat ze Hammond heet, en omdat ze kan spelen als de beste." „Maar de familie riep Mary. „De familie heeft spektakel gemaakt," zei Ronnie, „en zich half blind gehuild en 't ameu blement stukgeslagen. Toen heb ben ze mij bij m'n kraag ge nomen. Dus toen heb ik aan Freule gevraagd of ze 't echt door wou zetten, en toen zei ze ja. Toen heb ik tegen de familie gezegd ,,'t Is zoo Freule gaat op 't tooneel 1 Probeer er haar maar eens van af te houden 1" Maar ze waren 't natuurlijk roerend met me eens dat je niets beginnen kunt als Freule eenmaal iets goed in haar hoofd heeft. Dus toen hebben we samengeschoold en haar veel succes gewenscht en toen is ze naar de repetitie gegaan. Da's alles." „Ze komt daar met allerlei rare lui in aanraking," zei Fer Peters. „Impresario's en zoo. En met meisjes die zich door dikke ouwe heeren op champagne laten tracteeren. Ik weet er alles van." „Prettig voor je," zei Ronnie genoeglijk. „Heeft je grootvader je zeker verteld." Freule zelf was op dat mo ment een groote scène op een slagveld aan 't repeteeren, onder leiding van egn zekeren Martin Shell, die afkomstig was uit een zijstraatje in een achterbuurt. Martin was 'n lange magere jongeman met een kin, die vast- beradenheid uitdrukte en oogen, die hongerden naar schoonheid. Zijn donkere haar zat gewoonlijk in de war en zijn mond scheen altijd te glim lachen. Hij was bemind bij de schouwburgbezoekers en bij de toor.eelmen- schen. Velen betuigden met kracht, dat zij niemand eerder zouden kiezen, als zij een vriend noodig hadden, dan Martin Shell. Martin wist, dat Freule een Hammond was, en hij was zich bewust van de maatschappelijke kloof die hen scheidde, maar dit deed volstrekt geen afbreuk aan zijn bewondering voor haar groote grijze oogen en fraaie wimpers. Freule wist zich goed te bewegen op het tooneel. Zij kon spelen. En zij deed het graag zij liet zich meenemen door de ongedwongenheid achter het tooneel Freule, die zich had laten rijden door chauffeurs in uniform en aan leden van de koninklijke familie was voorgesteld Treule, die den room van het land voorstelde en er van dronk, niet vermoedend, dat er afgeroomde melk onder zat voor de andere menschen. „Oei 1" zei ze, toen ze een stukje drukke beweging achter den rug had, „ik heb net 'n gevoel, of ik een draaimolen ben, waar de rem van defect is." „Als er iets aan u defect is," zei Martin, „weet u 't toch prachtig te ver bergen." „Denkt u echt, dat ik mee kan „Ik denk nog heel wat meer," zei hij. „U kunt zóó goed mee, dat ik er bang van word." Maar de vrouwelijke collega's in de kleedkamers namen een andere houding aan. „Ze is knap," zeiden die. „Maar waarom moet zoo iemand nou weer een betere kans krijgen, enkel en alleen omdat ze Hammond heet Of „Zoo'n stuk parvenu Heb je dien auto gezien, waar ze mee gekomen is En die japon, die ze aan heeft, kost net zooveel als ónze kleeren allemaal samen." Zulke dingen zeiden ze ook tegen Martin Shell. Martin was hun allen zeer welgevallig, omdat hij regis seur was hij kon je een zetje geven, als hij wou en omdat hij dik geld verdiende. Dien avond zei Freule tegen Ronnie ,,'t Is heerlijk Ik heb me voor 't eerst van mijn leven be langrijk gevoeld. De menschen zijn allemaal vreeselijk aardig. Je zou beslist van ze houden, als je ze kende." „Dat zal best," zei Ronnie. „En wanneer houd je op, met van hén te houden en begin je van mij te houden „Ik begrijp je niet." „Ik heb 't over onze ver loving en zoo," zei Ronnie. „Is dat geen ring van mij, dien je daar draagt „Ik heb je gezegd," ant woordde Freule, „dat ik je niet liefhad, maar dat ik je ring wel zou dragen, en dat ik je wel waarschuwen zou, als ik van je ging houden en trouwen wou." „Precies," zei Ronnie. „Ik wou alleen maar even kijken, of je 't nog wist. Ga nu maar mee dansen, 't Is een pracht van een maneschijntje, maar ik zal er tóch niets aan hebben." Overdag zat Freule tusschen pakkisten, bij menschen die de woorden verkeerd uitspraken, 's Avonds zat zij tusschen de palmen,.met verfijnde jongelui, die wijsheden en Fransche woor den zeiden. Overdag was Martin Shell bij haar, die haar toejuichte over de golf heen, die een dochter der Hammonds scheidde van een zoon van Shell, 's Avonds zat Ronnie naast haór, in keurige

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 28