EN DE CANARISCHE EILANDEN NAAR MADEIRA 612 VRIJDAG 13 OCTOBER 1933 No. 20 Maar waar vinden wij de frissche, wijde verte zóó geïllustreerd door de teekenen eener bloeiende volkswel vaart als in ons land Behalve in de rustieke hoekjes van een of andere provincie is er in 't Hollandsch land schap klare degelijkheid, een bepaal de orde, die geen van beide het artis tieke in den weg staan. Zulk een volstrekt eigen type bezit op de eerste plaats Madeira, maar kenmerkt ook Tenerife en Oran Ca- naria. Dit eigene zit in het klimaat, dat toovert met kleuren, en in 't volksleven met zijn behoeften. Qran Canaria nu wijkt af van het alge meen type doorzijn bloemenrijkdom, die te midden van den subtropischen plantengroei 'n fan tastische versiering wordt. Misschien herinnert dit eiland 't meest aan Spanje, meer nog dan Tenerife, doch daarnaast is er een sterk ka rakter in 't landschap, dat als één groote oase is, echter niet bewoond door zwierige Arabieren of Mooren, maar door verre familieleden, de nerveuze Spanjaarden. Het glinsterende wit van het Morgenland is hier bleek geel, rose, teerblauw. De palm wuift niet over een moskee, doch over een oud klooster de cactus kruipt op den muur van een terras, maar er zit geen Arabier gehurkt, doch een Creoolsche, die bij de guitaar zingt. Dromedarissen gaan plechtig over de wegen, even voor naam als in de Sahara, maar op hun bult zit geen sheik, doch 'n bruine bergbewoner. Het decor is bijna gelijk, maar de acteurs zijn anderen. En de zon en de bodem zorgen voor een extra bloemenversiering. Las Palmas, de deels mo derne, deels oud-Spaansche hoofdstad, ligt over een groot deel der kust uitgespreid in twee gedeel ten, die door een electrische tram verbonden zijn. In de hoofd straat heerscht een bedrijvige drukte en een eigenaardig pu bliek beweegt zich op de trot toirs en in de bazars. Las Palmas bezit een prach tig park met exotische gewas sen, vooral de zijstraten bie den een interes santen aanblik. Zij loopen alle op de hoofd straat uit, doch zijn slechts en kele tientallen meters diep vrij plotseling verheffen zich dan de huisjes, gekleurd in mat te pasteltinten, tegen de helling der bergen en opeens verliest't leven daar zijn stadsch aspect. Wij zijn in het roman tische bergland. De bovenstad is het eigenlijke oude Las Palmas, waar 't krioelt van bedrijvig landvolk, dat ter markt komt met ezels en muil dieren. Te midden dezer drukte bewegen zich de Spaansche vrouwen der burgerij, bijna allen in 't zwart gekleed, en, als in Santa Cruz, met zorg beschilderd. Uit de oase van het binnenland komen de sappige vruchten en groenten naar de markt hallen, die wel niet zoo kleurig zijn als in Funchal, doch waar prachtige landtypen hun waar te koop bieden. Bij den ingang der markthal staat een diligence, lichtblauw gekleurd, bespannen met acht muil ezels, die alle acht staan te droomen. Zoo beweeglijk als het volk is, zoo apathisch zijn de ezels en de muildieren. Een enkele maai ziet men een kleur ling op 'n vurig Arabisch paardje voorbij rijden maar 't is een zeldzaam geval. De ezel en zijn familielid zorgen met groote taaiheid en volharding voor 't verkeer en ze doen het wijsgeerig en met voornaamheid. Als 'n marktventer op 'n ezel zit, terwijl aan weerszijden bij ieder been een met wa ter gevulde geitenhuid bengeit en die vreemde combinatie over een landweg voorthuppelt, dan weet men niet wie de meerdere is, de ezel of de ruiter, zóó bewust-onderdanig en voornaam- beheerscht zijn de bewegingen van 't ezeltje en zoo uitbundig theatraal de gebaren van den berijder. Het met bloemen rijkversierde Afrikaansche landschap verandert plotseling en onverwacht op het schoonste plekje, dat de eilanden bezitten het dorp Atalaya. Hier is van 't Moorsche niets meer over dan de herinnering, die in 't volkstype leeft voor 't overige is alles Spaansch en in zulk een sug gestieve, romantische omgeving leeft hier de bevolking, dat men zich opeens in een droomwereld waant. Aan de grens van 't dorp daalt onverwachts de bergweg langs een vrij diepe vallei, bruinrood ge kleurd en bezaaid met bloeiende cactus. Tegen de hellingen, in de rotsspleten en in kleine huisjes, die gedeeltelijk in de rotswanden gebouwd zijn, leeft een bedelvolk uit een sprookje. De meisjes, die de toeristen tegemoet komen en het eerst om een aalmoes smeeken, zijn schoonheden, zooals we zelfs in Madeira niet ontmoet hebben. De kinderen, die haar volgen, rap en watervlug, zien je aan met prachtige diep-zwarte oogen. De oude mannen en vrouwen zijn even zoovele karakter- ORAN CANARIA. Het is geen wonder, dat de Romeinen, die den Canarischen Archipel reeds kenden, den wonderlijk vrucht baren bodem „Geluks land" noemden. Reizigers met groote ervaring roe men de eilandengroep als de schoonste die ze ooit bezochten. Nu is de waardeering van schoon heid heel vaak een kwes tie van persoonlijken aard en misschien zijn er wei nig toeristen zoo critisch als de Hollanders, omdat ze zelf zulk een bijzonder merkwaardig land bewo nen Want Holland is inderdaad gezegend met onvergelijkelijk natuur schoon. De atmosfeer rondom de groote rivie ren, het IJselmeer en de nabijheid der Noordzeekust kleurt onze land schappen in een zilverigen fijnen toon, dien we nergens terugvinden. Tevergeefs zoeken we dit eigen schoon in naburige landen en vergelijken dan, maar bijna altijd vinden we in de vreemde schoon heid een algemeen karakter en missen het sterk persoonlijke, dat Holland kenmerkt. Het Alpen type vinden we niet alleen in Zwitserland, doch lijkt door de natuur voortgezet in Beieren, Tyrol en nog Zuidelijker, 'n Berglandschap heeft iets universeels.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 4