RONDOM DE 13 OCTOBER 1933 No. 20 De graanbeurs te Middelburg aan den voet van den Langen Jan. woorden beschrijven laat. Men moet al een groot schrijver zijn, om, als wijlen Couperus, 'n feuil leton te kunnen vullen met de mededeeling, dat men niets weet om over te schrijven Onder En dan nog men heeft boeren ter een onderwerp, maar er graanmarkt van Terneuzen. va[t z00 bitter weinig van te zeggen De fotograaf laat een serie aar dige kiekjes zien, en is al blij, maar dan komt de ontnuchtering is daar niks bij te schrijven, hoe kan dat nou En toch, en tochwe stellen alle beschikbare fantasie in het werk, maar alle succes blijft uit. Er komt geen overvloedige woor denstroom, het blijft saai en leeg van binnen. En de persen wach ten Begrijpt en waardeert men over het algemeen wel het vele werk, dat verricht moet worden, voor 't blad ter perse gaat Het is zoo eenvoudig, als men nooit achter de schermen heeft gekeken eiken morgen ligt het versche ochtend blad op de ontbijttafel, vol met nieuws en lezenswaardige artikelen. Maar de moeilijkheden zijn vaak vele. Vooral in Zeeland, vooral ook bij ons blad. Het is niet gemakkelijk, om elke week, jaar in, jaar uit, iets te vin den, dat de moeite van het be schrijven waard is. Men moet afwisseling houden, men moet voor alle soorten lezers iets te bieden hebben men mag niet langdradig zijn, maar ook niet te sensationeel. Oude dames moeten iets vinden dat ze interesseert, jonge moderne menschen eveneens. De boer zoowel als de burger zoekt er iets dat hem bekoort. Zoo moet men voortdurend op zijn hoede zijn, links en rechts uitkijken, weten te geven en te nemen Zie hier een blik dan in onze journalistieke gaar keuken, die voor de blikken der oningewijden veelal verborgen blijft. En in dezen ketel is deze week niet veel tot stand gekomen 1 Nee, graanbeurzen, ze mogen wel interessant zijn om eens te zien, ze geven geen stof voor 'n aardig artikelhoogstens tot vervelend geklets, dat men zijn lezers besparen moet. Dan beter eerlijk de waar heid Dit doet niets af aan het feit, dat de graan beurzen in onze provincie een kleurig stuk volks leven herbergen. Er zijn er in alle belangrijke Zeeuwsche land- bouwplaatsen, in Goes, Middelburg, Terneuzen, Oostburg, Hulst, Axel, ijzendijke, Zierikzee. Tooneeltje op de Middelburgsche beurs. A lie werk in de wereld heeft zijn moeilijkheden, zijn zonnigen en vervelenden kant. Er schuilt iets naargeestigs in 't iederen dag terugkeerend werk, dat geen afwisseling biedt, dat eindeloos duurt en door den opvolger op den zelfden voet weer zal worden voortgezet. In zulk werk kan men zijn persoonlijkheid niet leggen, en dat is heel erg, want niets vermoeit meer, hoe vreemd het ook lijken mag, dan machinaal werk, dat vrijwel gedachteloos kan worden gedaan. Maar ook het andere, het persoonlijkheidswerk, dat alles opeischt, wat de mensch bezit, heeft zijn beroerde zijde. Speciaal dan het werk van den schrijver. Het is heel gemakkelijk, als men wat te schrijven hééftdón is het een der prettigste beroepen, dat men met enthousiasme kan vervullen. Men laat zijn gedachten den vrijen loop, gedreven als men wordt door een interessant onderwerp, waarvan men vertellen wil, en dat nieuwsgierige en misschien erkentelijke lezers zal vinden. Maar o wee de uren, dat men schrijven móet, omdat de krant, die altijd weer verschijnen moet, 't vraagt, en men niets weet, en in grauwe verveling op zijn penhouder kluift 1 Dan zoekt men wanhopig naar een onderwerp, dat in geestdrift weet te ontvlammen, en zelfs dat is nog niet noodig, als er ten minste maar kopij in zit Maarer zijn ook nog momenten, dat het onderwerp geheel en al ontbreekt, dat men uitzinnig zoekt naar iets nieuws, naar iets, dat vermag te boeien, en dat zich in welgekozen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 8