m Bü I Wm De wigwam der Stoney-Indianen aan den voet van het Steenen Opperhoofd"in een der dalen nabij de Rockey Mountains. Hoe weinig vermoedden wij, toen we Aimard en Karl May verslonden, welke verschrikkingen aan den strijd tusschen de blanken en de roodhuiden zijn verbonden ge weest. De oorlog tegen de India nenstammen is een zwarte bladzijde in de geschiedenis van Amerika. Ontzetten de wreedheden zijn tegen de Indianen bedreven en met moeite hebben zij zich gered voor volkomen vernietiging. Zoo bevinden zich in Canada nog een twee duizend reservaten, nederzettingen, waar in alleen Indianen mogen leven. Zij volgen hun oude voorvaderlijke levenswijze niet meer en zijn aan een vrij strenge regee- ringscontröle onderworpen. Ook missen zij verschillende rechten, die andere Canadeesche burgers genieten. De reser vaat-Indianen mogen b.v. niet stemmen en onder geen enkel beding brandewijn koopen of verkoopen. Daarentegen krijgen zij gratis schoolonderricht en medische behandeling, alsook hulp bij den land bouw. Op deze wijze leven in het hooge Noorden nog een honderdduizend In dianen in stammen bijeen. Zij verbouwen hun koren, zijn pelsjager of verhuren zich als landarbeider. Onder hen is op het oogenblik de stam der Stoney- Indianen (eens verslagen door de Zwart- voet-Indianen, en daarna teruggekeerd naar de streken rond de Rockey Moun tains) een der machtigste en grootste. De Stoney-Indianen zijn echte berg bewoners. Zij kenden oorspronkelijk geen paarden, maar vochten en jaagden te voet. Tweehonderdvijftig jaren geleden Vrouwen als toeschouwers bij het jaarlijksche feest hunner mannen. kwamen de paarden echter uit het verre Westen en zij werden voortreffelijke rui ters. De Stoney - indianen waren eveneens bekwame buffeljagers. Tegen de blan ken konden zij den strijd echter niet volhouden en ook zij verloren, evenals hun an dere rasgenooten, hun onaf hankelijkheid en moesten van hun zwervend leven afstand doen. Eenmaal echter in het jaar komen zij bijeen onder een geweldige rots, die zij „Steenen Opperhoofd" noe men en leven dan gelijk hun vaderen deden, in volle vrij heid en van hun macht be wust. Dien dag worden meer dan honderd tenten in een wigwam opgeslagen. Dan tooien de Stoney - Indianen zich wederom met vederbos sen en kralen. Zij rijden met pijl en boog langs de gevaar lijkste bergpaden, gelijk bun voorvaderen deden vóór het bleekgezicht hen kwam ver drijven. Dien dag eert men wederom het opperhoofd (dat nog ieder jaar wordt gekozen) met de oude eerbewijzen en de dansen van den stam worden uitgevoerd. Na één soms na een langer verblijf, keert men weder te midden der blanken. Maar het verlangen naar de eeuwi ge jachtvelden blijft on uitroeibaar. Een tocht door de wouden De kuikendanseen dans der Stoney-Indianen, waarbij de bewegingen van een kip worden na gebootst. De Indianendie bij adelaars en arenden leefden, hadden alleen verachting voor de kippen. De stam betreedt het oude grondgebied

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 5