DE LENTE IN HUIS - i$i^$£È'J Een der meest aantrekkelijke liefhebberijen voor den plantenliefhebber is, om diep in den win ter, in den donkersten tijd des jaars, als de geheele natuur nog sluimert, de boomen nog kaal zijn en de aarde nog te kil voor plantengroei, in huis onze hyacinthen in bloei te brengen. Het is een bijzondere eigenschap van de hyacinthen, producten van den vaderlandschen bodem, om in den winter de hoopgevende lente binnen onze kamers te brengen. Geen dure planten kas heeft men er voor noodig in elke woning, ook in de allerkleinste, kunnen hyacinthen in bloei ge bracht worden, als men slechts luistert naar de raadgevingen van deskundigen. Mislukken is zoo goed als uitgesloten, maar dan moet men niet doen zooals zoovelen, en dé hya cinthen al in het licht zetten, als de neus nog maar enkele centimeters ontwikkeld is 1 Al zijn de wor tels flink ontwikkeld, al hebben ze den bodem van het glas bereikt, als de neus nog niet lang genoeg is, dan mag de hyacinth nog niet in het licht. We bestellen dus hyacinthen voor glazen 1 Het is gewenscht dit er uitdrukkelijk bij te voegen, opdat u mooie, gladde bollen geleverd worden, welke goed passen in het glas, dat u voor de cultuur bestemd heeft. Er zijn tal van Hyacinthen, welke zich voor de cultuur op glazen leerien en daarom is het het verstandigst, dit aan den leverancier over te laten en hem eenvoudig kleuren of wat dan ook op te geven. Bovendien is het ge wenscht om bij uw order op te geven, dat u de hyacinthen liefst in volgorde in bloei wenscht te hebben. De eene verscheidenheid kan b.v. eind Januari al bloeien, een andere pas in Februari, etc. Heb ben we op al deze dingen bij onze bestelling gelet,dan wachten we de be stelde bollen af. Komen ze op een tijdstip, nog te vroeg om op te zet ten, bewaar ze dan op een zeer koele, droge plaats. Voor al niet warm leg gen 1 Zorg tevens voor glazen. Ge kunt de bekende hyacin- thenglazen nemen, maar ook kunt ge u met allerlei an dere glazen of pot ten behelpen, b.v. jam-potjes, als het voorwerp maar ste vig staat en van boven niet te wijd is, zoodat de bol in het water zakt. Is de bol ten slotte toch te klein, dan kan men met een stukje bordpapier, waarin men een kleinere ope ning snijdt voor den bol, ook zijn doel bereiken. Men ziet, het in bloei brengen in de kamer van hyacinthen op glazen is uiterst eenvoudig en het brengt geen kosten mee. We houden ons nu eerst even met de hyacin- thenbollen bezig en ontdoen ze van losse, ver droogde huidschilfers, welke er bij hangen. Echter niet meer dan die losse schilfers. Daarna maken we den bodem schoon d.w.z. we nemen het stof of vuil, dat dikwijls in de holte van den bodem achter blijft, weg, opdat dit ons later geen parten speelt. Vervolgens nemen we een zacht schuiertje en vegen hiermede alle stof van den bol. Zijn we zoover, dan komt de bol op het glas te staan, en kan het bijvul len met water beginnen. We tillen den bol even op en vullen het glas dermate met leidingwater, dat het water nog 2 3 m.M. van den bodem van den bol afblijft. We houden den bol zoo droog mogelijk 1 Men begrijpe ons dus goed het water mag den bodem van den bol niet raken, maar toch moet het zoo dicht mogelijk den bol naderen. Is er te veel ruimte tusschen bol en water, vooral in den be ginne, dan duurt het wortels vormen des te langer, terwijl men ook veel kans maakt op een onregel matige ontwikkeling, doordat de wortelkrans niet gelijkmatig vochtig wordt. We zetten nu onze glazen met bollen in een donkere, droge en voorat koele ruimte. Zet nooit de glazen in de gestookte huiskamer in een kast, want daarin is het te warm. In een frisschen kelder kan men een kist plaatsen, hierin de glazen zetten en het geheel met planken afdekken, opdat alles goed donker is. Wel moet er aan den donkersten kant een kleine opening zijn voor ventilatie. De beste tijd voor het op glazen zetten is October. Hebben we geen kelder, dan in een donkere kast van een ongestookte kamer, 's Nachts zetten we dan de deur open voor luchtverversching, maar 's morgens moet alles weer donker zijn. Staan de hyacinthen op een goede plaats, dan hebben we niets anders te doen, dan af en toe zoo- noodig iets water bij te vullen, en mocht het water vuil worden, dit te ververschen. Dit gaat heel ge makkelijk door het glas schuin te houden en den bol iets op te lichten. Den bol er geheel uitnemen raden we niet aan, omdat men de wortels zonder breken moeilijk weer in het glas krijgt. Ga vooral af en toe eens kijken en zie naar het interessante proces, dat zich in de donkere ruimte afspeelt. Eerst kronkelen de wortels als zilveren draden door het water en vlijen zich rond den bodem van het glas; daarna begint de neus te groeien. Hij wordt langer en dikker; en in Januari gaan we zien, of de hyacinthen in het licht mogen. Dat mag pas dan, als de bloemknop geheel uit den bol is. Hoe weten we dat Door den neus voorzichtig tusschen duim en vinger te betasten. Is de bloem knop n.l. boven den bol, dan voelt men tusschen knop en bol een kleine holte. Is de bloem in dit stadium, dan mogen de glazen met bollen gerust in het licht en in de warmte 1 Wie zich zelf door betasten van den neus niet overtuigen kan, raden we aan, de hyacinthen toch niet in het licht of in de warmte te plaatsen als de neus niet minstens 68 c.M. lang is. In zoo'n geval lijkt het ons noodig de eerste dagen de bollen niet voor het venster, doch in meer getemperd licht te plaatsen. We herhalen echter, zet uw bollen nooit te vroeg in het volle licht, doch laat ze liever een paar dagen te lang in het donker. Bijna 90 °/0 van de mislukte hyacinthen zijn te vroeg in het licht gesteld 1 Volg de natuur 1 Ook daar ontwikkelt de hyacinth in de donkere, koele aarde de bloem, maar pas als de neus boven de aarde komt, wijken de bladeren opzij. Welke temperatuur mag er in de kamer heerschen Dat luistert niet zoo nauw, als de hyacinthen lang genoeg in het donker gebleven zijn. Een temperatuur van 6570 gr. Fahr. kan zonder bezwaar gegeven worden. Vul geregeld het water in het glas aan 1 Nu komt de belooning voor onze zorgen. De neus, zoo geel ais saffraan toen we het glas uit het donker haalden, wordt zienderoogen groen, eerst zacht en teer, na drie dagen helder groen. Spoedig laten de bladeren los, wijken uit om den bloemknop door te laten 1 De nagels (de afzonderlijke bloempjes van de hyacinth) zitten eerst plat tegen elkaar gedrukt, doch weldra worden ze dikker, dringen el kaar op zij en de onderste nemen'n horizontalen stand aan. Weldra volgen de andere 't is een genoegen om te zien, hoe de siteit van de kleur toeneemt, naar- v"" j mate de nagel op openspringen j staat. Eindelijk is het groote gebeu- ren daar, de na- gels zijn geopend 4 en een heerlijke A geur, 'n voorjaars- W r lucht, hangt in de v V kamer. Steeds 0" mooier wordt de JSPwwW hyacinth en dagen JPJI lang achtereen I wordt zij door alle ËT huisgenooten be- w JtjH. jBSwl wonderd 1 Volgend jaar heb- weer hya- V^H cinthen op glazen, J.F.CH. DIX.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 7