9 HflBEHBHBsI k No. 23 VRIJDAG. 3 NOVEMBER 1933 713 Voor enkelen is de herfst het mooiste der sei zoenen. Voor de meesten echter niet. Speciaal voor de huisvrouw bestaan geen herfsttinten, geen herfstnevels, geen stralend herfstlicht. Terwijl de zon een gelukte poging doet om de aarde voor de aankomst van den barren winter nog eens in haar vollen luister te zetten, werpen alle huisvrouwen zich eenpari op ragebol en bezem, en laten het huis daveren van den oorlogskreet der schoonmaak. Hoe dit altijd zoo tegelijk in alle huizen begint, is voor den heer der schepping, die voor dezen tijd overigens tot slaaf wordt verlaagd, zeker wel een raadsel. Op een goeien morgen komt u beneden en ziet de gordijnen zijn verdwenen, alsmede alle kleeden en bedekkingen, die anders tot sieraad uwer woning strekken. Zeker zoudt ge aan een cycloon denken, Schoonmaak van buiten en Heinkenszand) schoonmaak van binnen. Vlissingen) die uw huishouden eens flink dooreen heeft geschud, ware het niet, dat alle tastbare voorwerpen geheim zinnig zijn omhuld met grauwe lakens, zoodat het geheel eruit ziet als een dooi-landschap, waarin de sneeuw al ver weg is. Veertien dagen lang kunt ge geen voet in uw huis zetten, zonder te worden opgejaagd door de doldriftige geluiden, die men wel eens met den naam het lied van den arbeid, bestempelt, maar die in werkelijkheid meer hebben van het geloei eener mistboei. En als eindelijk de laatste hand gelegd is aan het schoonpoetsen uwer eigendommen, dan wordt dit lied op een andere wijs ingezet, en klinkt het vermanend, dat ge dit of dat niet of wèl of buitengewoon extra moet doen, omdat het huis pas schoon is En indien ge u dan afwendt van deze aardsche akeligheid, en uw blikken laat zwerven over het herfstlandschap, dat strak en koel en stralend neerligt in het late middaguur, dan laten uw vrouw mitsgaders de staf van personeel en kinderen, welke deze heksen-schoonmaak-orgie hebben mee gemaakt, zich uitgeput neer in een stoel, en wanneer zij eindelijk den tijd vinden, door het raam te kijken, dan is het donker Denzelfden nacht steekt een van die herfst stormen op, die in Zeeland drie dagen plegen te duren, en wanneer deze voorbij is, vertoonen de boomen slechts kale takkenDe wind heeft de pracht der dorre bladeren in hoeken en portieken samengeperst en opgehoopt, en van al dit herfst- schoon blijft niets over dan een droevig samen- raapseltje in de vuilniskar Herfst in Zeeland En dan maar schoonmaken. We zijn den laatsten tijd zoo in de weer met ver boden van allerlei aard zou er nu ook niet eens een schoonmaakverbod kunnen komen Herfst in Zeeland de bladeren vallen. Overal licht en kleur in ongekende mate. Voleindiging, finale. Grauwe wolkenmassa's rukken al aan, en in het Oosten ligt 'n snerpende wind op de loer. Dit alles zal snel genoeg weer over ons heerschen, en te beklagen is degene, die niet heeft genoten van datgene wat zoo schitterend is voorafgegaan Schoonmaak-manie. (Stavenisse) Herfstlaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 9