ZEEUWSCH NIEUWS Bie ons op t durp. Jecobus is vort, om de pampieren. 't Is noe in orde gekomme, en Magda wan da's d'r twide naem, weet je, en d' eesten was nie mooi genog meer, en den twiden, die vroeger Lena was, ok nie riep mae an één stik verruut, Jecobus, m'n bin gin twin- tig jaer mi eiken dag kan den lesten wè weze, en ik wil ik nog wè is een stuitje 'etrouwd weze, begriep je? En Jecobus schoot as een boensoenk deur de broeinetels naer 'uus toe. Noe wor alles voe de trouwerie in orde 'emaekt, en ze bin a bezig mie Jecobus z'n uus te bouwen, en ik mo d'r zovee as toe zicht op 'ouwe, en da beval m'n nie erg, wan d'r bin een paer knoeiers bie d' 'ambacHslui, da kom zoo wè is voor, mae ik e nie vee zin, om die achter d'r geren te zitten. Afijn, wa doe je d'r an. En Trei zie je of 'oor je nie. En toen 'k gisterochtend op de zolder most weze, was ze an 't schrieven, en ik keek is over d'r schoere, en las hoe 't geluk U tegenlacht 1 Nog te mogen minnekozen, op een levensweg met rozen, ja, dat is u toebedacht Bel, menschen, Trei, jie bin een dichterriep ik. En Trei schrok zo (wan ze wist nie, da'k er was), da d' ienkt- spetters op 't pampier vloge. Vin jie 't mooi, nonkel vroog ze. Bel jaet, zee ik, ik vin ik 't prachtig, kiek Dan mo jie dat is voe m'n laete drukke, mie gouwe letters, op rood pepier, zee 'eur. Bel nog-an-toe, docht ik bie m'n eige, toen ik de trap wee ofstuukten, dien Jecobus kost m'n vreed vee centers. Mae ja, ik 'ad 't we beloofd, ée Mae toen 'k bie de vrouwe kwam, en 't vertelden, toen was die wee is kwaed, en ze riep Stommen uul, Trei schrief da gedichtje maer over uut een boekZ'eit me zelf laete leze, of a'k 't goed von. Trei kwam net binnen, en ik zee Zó, dus je bin glad gin dichter Bel neent, zee 'eur, glad nie 'oor, en gelokkig okMae je mot 't laete drukke, wan dat 'ei je beloofd Kiek, ik zegge mae tegen de wuven ka je nie op En noe komme straks de voorzitter en de secretaris van de buurtvereenegienge bie m'n, wan je begriept die trouwerie, das 'eel wat, en ze wille 'eel de buurte opkrone, en ik bin zovee as de man die 't an 'estoken 'eit, en nou mo'k er wee an gloove. Dien weerlinsen Jecobus, zeg ik wee in m'n eige 'k wou da'k de vint nooit 'ezien a En da kom noe net in die drukke daegen van de raedsvergaederiengen, mae da za'k je kommende weeke wè is wat van vertelle, want 't zit wee nie goed, neent, 't zit wee glad nie goed Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. Te Aardenburg werd de vorige week onder groote belangstelling het electrisch net in bedrijf gesteld. Te voren vereenigden zich vertegen woordigers van de P.Z.E.M. en het gemeentebestuur ten raadhuize, waar voor ons werd geposeerd. Het Aardenburgsche raadhuis in floodlightbij gr- legenheid van het in bedrijf stellen van 't electrische net. Te Vlissingen herdacht dokter Staverman het feit, dat hij zich voor 25 jaar aldaar vestigde. Tevens was het 25 jaar geleden, dat hij in het St. Jozefsziekenhuis als chirurg werkzaam werd. De alom geachte jubilaris poseert te midden van collega s en bestuur van het St. Jozefszieken- J huis na de huldiging in intiemen kring De Herv. Zangvereeniging Hosanna te Ierseke gaf 1 November j.l. haar eersten feestavond met een uitgebreid en succesvol programma. VRIJDAG 10 NOVEMBER 1933 schilder P. Kimpe uit Middelburg hield te Ierseke een tentoonstel ling van zijn werken. De mondharmonica-vereeniging Kunstvriendente Goes vierde 10-jarig bestaan. Foto van bestuur en leden der jubileerende vereeniging. De zangvereeniging Ex celsior te Ierseke mocht gisteren haar 40-jarig jubileum vieren. De schrik van de oester- cultuurde slipperlim ped. Op deze oester hebben zich een vijftig tal van deze vernielers vastgezet

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24