No. 26 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1933 821 tikje mager, als je het bepaald wil weten.' „Ah, een tikje mager Dus je kreeg geen aan drang om te lachen als je mij zag Of een mop te tappen, en te beweren, dat je tweemaal moest kij ken, vóór je mijn schaduw kon zien „Neen," zei Strike „dat kan ik niet zeggen." „Maar jij bent een heer dat maakt een groot verschil." Rocker ging weer recht zitten. „Neen, ik vrees, dat ik je werkelijken indruk nooit zal te weten komen. Jij bent te beleefd." „Naar de weerlicht met beleefdheid barstte Strike uit. „Ik blijf bij mijn eerste opinie. Je hebt waanvoorstellingen. Vergeet jezelf „Ik wou dat ik 't kon," mompelde Rocker. „Als ik alleen mezelf toebehoorde, zou het wel gaan." „Aan wie behoor je dan nog meer „Een meisje in Sydney." Rocker slikte zwaar. „Als je er niet op tegen hebt, zou ik 't je graag vertellen." „Op tegen hebben Strike hervatte zijn studie van de zoldering. „Gooi dien last van je af." „Dank je," zei Rocker. „We zijn verloofd. Al vier jaar. De eerste drie bracht ik door op de Maliti- eilanden, om een kapitaal te verdienen en ver diende 't ook. Meer nog, ik kwam er levend van daan. Dat zegt iets voor die eilanden. Maar hoe Op den terugweg naar Sydney bemerkte ik, wat het klimaat en de rest mij gedaan hadden. Weet je, ik was gewend geworden aan m'n eigen voor komen, maar anderen blijkbaar niet. Aan boord grinnikten de lui over m'n verschijning. In 't begin kon het mij niet schelen. Wat had ïk met hen te maken Maar het bracht me toch aan het denken, en toen de jongens op de kade in Sydney me najouwden, ging ik nog meer nadenken. Ik begon mezelf te zien, zooals ik werkelijk was. Een geraamte, zeldzaam leelijk 'n uitgerekt mensch, een caricatuur. Ik was onherkenbaar veranderd. Misschien ook wel in karakter wie weet. Mijn meisje zou me niet meer herkennen. Mocht ik wel naar haar toe gaan Drie keer ging ik haar huis voorbij. Ik kon er niet toe komen om naar binnen te gaan. Ik kón niet. Tenslotte ging ik weer naar de haven, nam passage, en begroef mezelf hier zonder haar gezien te hebben. Nou, moet je er niet om lachen Rocker's mondhoeken trokken meer dan ooit. „Niet de minste neiging," zei Strike. „Maar je gaat toch zeker weer terug naar Sydney?" Voor antwoord schoof Rocker hem een foto toe. Het was het portret van een bijzonder knap meisje. „Vergeefs bekijk ik mezelf eiken dag om te zien of ik niet zoo verander, dat ik 't nog eens probeeren kan. Maar nu heb ik een brief gekregen, dat ze volgende week naar Papeete, het hoofdeiland, komt. Ze zegt dat ze niet langer wil wachten ze heeft gelijk dat we vreemden voor elkaar worden, als we nog langer wachten en ze heeft gelijk dat ze me zal nemen zooals ik ben." Rocker lachte schril. „Zooals ik ben Hij schoof Strike een andere foto toe. „Zóó herinnert ze zich mij. Treffende gelijkenis, hè Strike kon er geen zien. Hij keek naar de foto van een knappen, stevigen jongeman, en naar Rocker. „Wel," zei z'n gastheer, „zie je nog een anderen uitweg voor me, dan ver uit haar buurt te blijven „Man," zei Strike, „ik zal je eens wat vertellen. Mijn opinie over jou is, dat je ongenietbaar bent, zoolang je die krankzinnige waanideeën niet van je af weet te gooien. Omdat je wat gewicht ver loren hebt door als een paard te werken voor het meisje, waarvan je houdt, schijn je te denken, dat ze jeu niet hebben wil. Een vrouw, die waard is om voor te werken, is zoo niet." Op die laatste woorden zag hij iets van de wanhoop uit Rocker's oogen wegtrekken. „Weet je wat je doet Scheer die baard van je af, ga met me mee naar Papeete, en haal haar af van de boot of jullie elkaar de vorige week nog gezien hebben. Als ze een meisje is „Ik vraag me af," mompelde Rocker, „of je misschien gelijk hebt." Het is een feit dat Strike het zich ook afvroeg. Als hij bedacht hoe afstootend Rocker er uitzag, en hij dacht dan aan het meisje, dat hem zóó te zien zou krijgen, liep hem een koude rilling over den rug. Hij had het gezegd, omdat hij niets an ders wist en hij Rocker toch wilde opbeuren. Hij was groote sympathie gaan voelen voor den eenzamen man, die hem zoo gast vrij ontvangen had. Rocker hield Strike aan zijn woord 'n paar dagen later vertrokken zij sa men naar Papeete. Nadat zij 'n ho tel gevonden had den, was Rocker's eerste werk zich den baard te laten afscheren. Het ef fect was onbeschrij felijk. Inplaats dat hij meer op zijn oude foto ging lij ken, vergrootte het gemis van den baard nog het ver schil. Naarmate de fatale dag naderde, werd Strike even ($fi tds dooi JtedeilaiuL De Zwolsche „peperbus" gezien vanaf den monu mentalen ingang van het Gerechtsgebouw. zenuwachtig als Rocker, en toen die dag ten slotte kwam, was Rocker de kalmste van de twee. „Zal ik met je meegaan stelde Strike voor, hopend dat Rocker dit zou weigeren. „Nee," zei Rocker. „De rest moet ik alleen doen. Ik heb het plan een beetje gewijzigd." Hij trok weer heftig met zijn mond zijn bewegingen waren onbeholpener dan ooit. „Omdat je zooveel vrien delijke belangstelling voor me hebt, zal ik 't je vertellen. Jouw idee om haar te ontmoeten of wij elkaar pas verlaten hadden, is onmogelijk. Ik zou me dan aan haar opdringen, en dat is het laatste wat ik wil. Ik wacht af of ze mij herkent. Gebeurt dat, dan is alles in orde." Hij keerde zich om en liep snel weg. Strike liep in de galerij heen en weer. Hij pro beerde zich wijs te maken, dat hij met de heele zaak niets meer te maken wilde hebben. Als de man dan zijn eenige kans op geluk per se wilde offeren aan een absurd gevoel, moest hij dat zelf weten. Na tuurlijk zou het meisje hem niet herkennen. Dat zou niemand. En w t dan Maar toen de boot de haven instoomde, greep Strike zijn kijker en holde naar de kust, waar hij op een kleine hoogte plaats nam. De stoomer legde aan de loopplank werd uitgelegd Strike zag, dat Rocker naast de plank ging staan, als een lange staak uitstekend boven de gewone menigte nieuwsgierigen. Hij zag de passagiers de plank afloopen daar was het meisje Geen ver gissing mogelijk. Door zijn kijker zag hij zelfs de stijven trek op haar gezicht, terwijl zij rakelings langs haar verloofde liep, dan om zich heen keek en een rijtuig aanriep. Vóór Strike eigenlijk wist wat hij deed, was hij van de hoogte gesprongen en holde hij het rijtuig na. Hij haalde het spoedig in. Verbaasd zag het meisje hem aan. „Neem me niet kwalijk," hijgde hij, „maar zou u niet afgehaald worden door mr. Rocker Het scheen hem toe, dat zij knikte. „Hij is ziek," zei Strike„niet erg, maar ik kwam in zijn plaats, hij is een vriend van mij en Hij wist zelf niet wat hij nog meer kletste, tot de stem van het meisje hem onderbrak. „Moet u liegen voor hem, omdat hij een vriend van u is Als hij te ziek was om te komen, hoe komt het dan, dat ik hem op de kade zag staan „U zag hem „Zeker, bij de loopplank." „U herkende hem „Natuurlijk herkende ik hem." „Maar waarom zei u dan niets Even was het stil. Toen zei het meisje, en haar stem klonk nu niet zoo helder meer „Omdat hij mij niet herkende, 't Is zeer vriendelijk van u," ging zij door tot den verbijsterden Strike, „maar als vriend van Jim zult u zeker begrijpen, dat 't het best is, hem niet te laten weten, dat ik gekomen ben. Ik ga met de volgende boot terug." „Toch niet," viel Strike uit. „Dat doet u niet, als u hebt gehoord wat ik te zeggen heb." „Alstublieft, zegt u niets," drong het meisje. „Dat kan toch niet meer veranderd worden. Begrijpt u niet, in wat voor onmogelijke positie ik verkeer 't Was alles een vreeselijke vergissing. Ik had nooit moeten komen. Vier jaar is te lang. Een vrouw verandert, en de herinneringen van een man zijn zoo vluchtig. Een tijdje geleden begon ik daar over na te denken, en op de boot „Op de boot," vulde Strike kalm aan, „kreeg die gedachte zoo'n vat op u, dat u besloot die gedachte aan een proef te onderwerpen. Dat wil zeggen, u besloot af te wachten of hij u zou herkennen. Gebeurde dat, dan was alles in orde. Anders. „U u schijnt het goed te weten," mompelde het meisje. „Dat zou ik meenen," zei Strike. „Weet u, ik heb een tijd samengewoond met Rocker. Hij wilde hetzelfde doen." Hij vertelde haar alles. Het rijtuig had eenige moeite om op den smatlen weg te keeren, maar het lukte, en op een drafje ging het in de richting van het hotel. Daar stopte het onder het raam van een kamer, welks bewoner bezig was in koortsachtige haast zijn koffer te pakken. Die bewoner keek uit het raam, liet een sh rt vallen, of het een gloeiende kool was, en een paar oogenblikken later kletterde een lange gedaante de galerijtreden af. Toen leek het Strike het beste, zelf maar naar binnen te gaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 21