IN ZEELAND Wereldreizigers verheugen zich in uitbundige belangstelling. Bijna ieder mensch schuwt het opzien baren; Liever een straatje om, dan in de gaten ge- loopen met een eenigszins wonderlijk toilet, dat uit crisisnood is voortgesproten Liever ook een leugentje, dan de waarheid vertellen, indien men in een gebeurtenis een wei nig benijdenswaardige rol heeft gespeeld Zoo is de mensch aan de eene zijde, maar aan de andere is er weer het groote verschil, dat men altijd belichaamd vindt in de tegenstellingen Want is er iets gebeurd, een redding of zelfs maar een kleine handreiking, dan kan men meestal niet nalaten, het voorval in den meest sensatio- neelen vorm weer te geven, en van een speldeprik een schotwond te maken Zie maar eens rond in de spreekkamers van dokters, waar de wachtenden elkaar met bijna No. 26 OPZIENBARENDE verheerlijkte en altijd gewich tige gezichten de meest grieze lige kwalen vertellen, en de heilmiddelen, die zij gezocht en al dan niet hebben gevonden. In 'n landje, waar men vreed zaam te zamen woont, en dan nog in een provincie daarvan, welke 'n beslisten afkeer schijnt te hebben van schokkende ge beurtenissen, stelt men zich tevreden met drama's en blij spelen, die het publiek van verveling zouden doen gapen, had men den moed, ze in een schouwburg voor het voetlicht te voeren 1 De meest schokkende gebeur tenis in een provincie-plaatsje is ongetwijfeld een trouwpartij. Voor de wittebroodsweken met hun heerlijke afzondering be ginnen, moet men eerst heen door de dichte haag van samen gedromde lieden, die de in de huwelijksboot stijgenden nog eens voor het laatst veilig aan den wal willen beschouwen, hetwelk natuurlijk gepaard gaat met allerhande op- en aanmer kingen, die overbekend zijn. Weinig plezierig om het te zeggen; maar ook begrafenissen vormen dikwijls het object van sensatiezoekenden. We kennen een meneer, die zich achter eiken stoet rouwdragenden aansluit, en met een gretig oog het aantal bloemstukken telt, dat in de groeve wordt neergelaten. De meest schokkende gebeurtenis is ongetwijfeld een trouwpartij. Wenden wij ons echter weer tot de zonnige zijde des levens. Branden hebben altijd een geweldige bekoring, en menig eerzaam huisvader, die klokke tien de pantoffels naast het bed schuift, laat zich door de opwindende tonen van het brandklokje uit den droom der wollen dekens halen, en ijlt naar de plaats des onheils.- Hier zij een kleine zijsprong gepermitteerd, en wel deze, dat het o.i. niet van psychologisch inzicht getuigt, dat vele vroede vaderen aller lieveling, we meenen: het brand klokje, in den ban hebben gedaan De mensch heeft behoefte aan sensatie. Alles op zijn tijd, ook dit 1 En als men nu den burger zijn branden ontneemt, bestaat dan niet het gevaar, dat hij naar stierengevechten of iets dergelijks zal gaan verlangen Sensatiezoekenden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 8