Bie ons op 't durp Lick a Pier van Kee van Jan zeit, is't een vreed slechten tied, en je mo j'n eigen suf prakkezeere, wi je nog zo'n bitje rondkom- me. Dae mo je anders glad nie voe bie de vrouwe komme, wan die is acheel nie prakkedienkerig of zo, en die doe zo mae raek. Ja, 'oor is 'ier, je kan dat noe ok a wee nie kwaeiijk neme, wan die vrouwen e den goeien tied mee 'emaekt, en da m'n noe zo achteropkomme, da begriepe ze nie. A'k alles wee most behunne, dan zou ik't anders ansteke, das vast. Mae ja, toen a ik jonk was, sprak je mie je vrouwe nie over centen. Je boerden mae, en ze mork we of t'r vee of weinig te verdoen was. Mae zoa Kees van Jan dat noe doet, das goed, en da zou ik ok doe, ak overnieuw kust behunne. Die zeit altied persies 'oe de zaeken bin, en 'oe azze d'r voe stae, en kiek, dan is de vrouwe vaneiges wa zuniger a't mot. Mae azze d'r niks vanof wete, dan krie je van die diengen, die vreed erg bin. Zo mie de vrouwe. Gistere a m'n zo'n bitje oneenig'eid g'ad, zo mae over niks be griep je, en een stuitje laeter zee ze Pier, m'n mos te mae zo'n kerrepostel koope, liek a'k in stad 'ezien e. Noe, ik zatte de krante te lezen, en ik 'oorden 't nie goed, en ik zee mae van ja. En lae noe vandaeg Kees de vrachtriejer kom me en bie ons oflaje aller'ande ferweele stoelen, van die groote, wae je toe je nikke in wigzakt. Ik zegge mae vrouwe, mot dat 'ier weze Zwiegtroept ze, j'ei zelf 'ezeid da'k 't kerrepostel kust koope. Ja mae, zee ik, ik docht dat da zo ies as een stel van die dien gen voe de schoosteen was, mae nie van die krapauds om in te zitten. Dan a je mae beter motte luustere, zee de vrouwe, en ze nam een krepaud vast, en brocht t'n binnen. Wa kost da spul, vroog ik, toen Kees vort was, en de vrouwe zee zo maer effenof twi 'onderd gulden, 't is een koopje. Jewel, zee ik, 't is een koopje, da vinde ik ok, mae ik mot 't toch mae betaele, en m'n stae d'r zo slechte voe. Mae dae luusterden de vrouwe nie nae. En Trei, die 't gooren a, kwam bie m'n, en zee Nonkel, wat is noe twi 'onderd gulden, en j'ei centen genog, mae je steek ze in een ouwe kouse in de bedstee En je kust mien we is een bontmantel gee, nonkel Gae wig, klededder 1 riep ik, want noe miek ik m'n eige toch zo kwaed omrede ze mien alleenig mae de centen wille ofzette, en da kan 'k nie e. En toe ze nie trek gieng, riep ik nog ik za we een schom- mankel van kernienevellen voe je laete maeke, astrante meid, das voe joe goed genog. Afijn, 't kind was beduusd, en ik zag ze glad nie mi, dien dag en ze zat zeker wee bie Jecobus en z'n wuuf, want dae weun ze bienae. En toen kwam d'r een vint an de deure voe de blinde en lamme kindertjes van heidensche mohammedanen, en da geld da wier over'estierd en goed besteed, dae kust ik vast van op an. En ik wou sjuust wa gee, toen de vrouwe d'r kop om de deure stak, en zee Uila, ik docht da jie zuunig 'eworre was. Ik zegge, ja, mae voe zo'n goed doel. Bin ik dan soms gin goed doel zee 'eur, en toen riep ze tegen die vintAllee,schiet op mie je rommel, wan das al bedrog, en zurg mae voe j'n eige kinders, en laet die Mogammedoners mae in d'r eige land, dae e wulder niks mee te maeken. En ik was a blie toe, wan de vrouwe a glieke, da bleek 's aeves, toen a de krante kwam, wan dae sting juust een bericht in, da die vint een oplichter was, en dae d'n de cente voe z'n eige ver- dee mie alderleiie licht zinnigen volk. Dan ka je nog mae beter een krepostel koope, zee de vrouwe, en ze lachten is. En ik zee niks. Ik a gin tied ok, voe da wuvegekles, wan de agenda van de raed was 'ekomme, en da mo'k altied deurstedeere, wan 't is een ernstigen tied, en je kan zo mae gin besluten neme. Dus zeejen we gin van be ij en een woord mi, en dat was 't beste ok. En toen Trei 's aeves tuus kwam, schreeuwde ze a in de keu ken ik e ik een bontmantel, een echten, tante, die e'k van Jeco bus g'ad, voe alles wa'k bie de trouwerieje gedaen e Wel allemenschen, zo'n kind toch, die 'oor bie de joden op de markt thuus, zoovee 'andig as die is,docht ik, en toen ze d'r tonge tegen m'n uutstak en lekker zee, toen most ik toch lacht-, wan kiek, da vrouwvolk, dae ka je nie tegen op, da bestae nie. Allee, tot kommende weeke mae wee, en de groetenis~e, PIER VAN 'T HOF. De muziekvereeniging „Kunst na arbeidte Mid delburg organiseerde een bazaarwaaraan verschil lende dames en heeren hun medewerking verleenden. Te Krabbendijke is Zaterdag het nieuwe gebouw van het Groene Kruis, met daaraan verbonden zuigelin gen-consultatiebureau en magazijn, officieel geopend. Het Middelburgsch Dilettanten Tooneel gaf een goed geslaaade opvoering van De Mo'or. Ter gelegenheid van het 15 jarig jubileum der Middelburg sche Transportarbeidersvereeniging gaf de tooneelclub van de mondharmonica- vereeniging Crescendohaar mede werking met het blijspel „Arme Rijken Zaterdag j.l. mocht de heer J. Huizinga zijn zilveren jubileum vieren als burge meester, als hoedanig hij eerst te Axel, en sedert 1912 te Terneazen werkzaam was. De toren van Waarde, met schijnwerpers ge ïllumineerd bij gelegenheid der aansluiting op het electriciteitsnet. Waarde is thans als laatste der Zuid-Bevelandsche gemeen ten aangesloten op het pro vinciaal electriciteitsnet van de P.E. Z. E. M. Op 1 December schakelde burgemeester van Burg (5de van links) in tegen woordigheid van den heer Sloovers, directeur van de P. E. Z. E. M. (4de van links), van gemeentelijke autoriteiten en van functionarissen der P. E. Z. E. M. den stroom in. De heer Koole te Ellewoutsdijk herdacht onlangs het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de Calamiteuze Waterkeering Ellewoutsdijk Borsselen, als waterbouwkundig ambtenaar. De heer Koole heeft in deze functie reeds herhaal delijk van zich doen spreken en ontziet in het periodiek oeve ronder zoek geen moeiten, zelfs bij strenge vorst om zich van zijn taak te kwijten. Het ontbrak den jubilaris dan ook niet aan belangstelling bij zijn 40-jarig jubileum. St. Nicolaas op doortocht door onzé' provincie trekt in de straten van Middelburg groote belangstelling.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 25