Alleen de boerenbevolking werkt lustig in „twee landen tegelijk' en wordt daarin door geen van de partijen gehinderd Iedereen, die 'n pas heeft en terwille van zijn da- gelijksche bezigheden de grens moet overschrijden, wordt aangehouden en nauwkeurig worden de papieren gecontroleerd. Belangrijke waarne mingsposten liggen vaak tegen steile rotswanden. Onder de vele, vaak oppervlakkige, beschouwin gen over de verhoudingen tusschen de Euro- peesche staten, die de dagelijksche krantenle zer onder de oogen krijgt, is er ééne, die den laatsten tijd bijzonder actueel werd. Hoeveel inkt is er al niet verschreven aan de kwestie Duitschland Oostenrijk Een tendentieuze of onvolledige berichtgeving doet het vaak voorkomen, of de moeilijkheden tusschen beide landen, die reeds tot betreurenswaardige grensincidenten hebben geleid, een uitvloeisel zijn van de nieuwe politieke situatie ontstaan in Duitschland door het optreden van Adolf Hitler, en in Oostenrijk door dat van den Bondskanselier Dolfuss, maar iedereen, die zijn historie kent, zal daarvoor de schouders ophalen. Men behoeft immers geen honderd jaar in de ge schiedenis terug te gaan om dezelfde, en veel ern stigere, conflicten tusschen beide landen te kunnen aanwijzen. De geschiedenis van de stichting van den Duitschen Bond, later van den Noord-Duit- schen Bond, en zeker niet te vergeten de Duitsch Oostenrijksche Oorlog, in 1866 door Bismarck uitgelokt en voorbereid, bewijzen wel voldoende, dat het hier een zaak geldt, ouder dan enkele maanden. Thans wederom zijn de verhoudingen tusschen de naburen verslechterd. Na de onderdrukking van de propaganda der voor vereeniging van beide Duitsche landen ijverende nationaal-socialisten door het Oostenrijksche bewind hebben zich eerst Het douanekantoor op de Duitsch-Oostenrijksche grens bij KiefersfeldenDe grens loopt dwars door 't gebouw. De rechterhelft is Duitsch, de linker Oostenrijksch gebied. De Duitschers hebben hun vlag uit het rechter dakraam gestoken en de wind doet haar waaien boven Oostenrijksch gebied. Soldaten op ski's onder houden eenige malen per week een postverbinding tusschen de grensplaat sen. Een hut in de Tiroler Alpen, voorzien van een machinegeweer, waarmede een bergpas in de nabijheid gemakkelijk wordt beheerscht. „Hipo's houden er voortdurend wacht. Een Oostenrijksche grenswacht bij den steen, die Beieren en Tirol scheidt. TWISTEN Dag en nacht wordt de straatweg Kuf- stein Oostenrijk)- Bayrischenzell (Duitschland) streng be waakt eenige diplomatieke conflicten voor gedaan. Regeeringsvertegenwoordigers werden teruggeroepen en daarna be moeilijkte men wederzijds elkan ders reizigers- en toeristenverkeer. En op ernstige wijze. De grenswachten werden versterkt, totdat tenslotte, wat bijna niet kon uitblijven, ook de geweren er aan te pas kwamen. Zeer onlangs schoot een Oostenrijksche patrouille op Duitsche soldaten, die tijdens ski-oefeningen op Oostenrijksch gebied schenen te zijn geraakt. De juiste toedracht van dergelijke grens incidenten is meestal even moeilijk vast te stellen als een antwoord op de vraag, wie van de twee partijen nu eigenlijk een oorlog begon. Uit het jongste grensincident de begrafenis van den gedooden Duitschen soldaat werd een groote nationale manifestatie blijkt echter wel hoezeer de gemoederen aan beide kanten verhit waren. Van Oostenrijksche zijde wordt, in het grens gebied van Beieren en Tirol, daar waar rond de schaarsche Alpenpassen eigenlijk een soort „nie mandsland" ligt, een scherp toezicht uitgeoefend. Een speciale grenswacht is er samengesteld uit de beste krachten, die zich na een oproep om vrij willige bewakers voor de landsgrenzen aanmeldden bij de Oostenrijksche Bondsregeering. Het leven dezer soldaten, die „Hipo" (afkorting van Hilfspolizei) worden genoemd, is vol ont beringen en gevaren, zooals de foto's van onzen Oostenrijkschen foto-correspondent Heggy laten zien. Bedreigd door lawinen en gletschers, over geleverd aan alle gevaren van een bestaan in het hooggebergte, eischt hun leven een hereidheid tot vele ontberingen en op offeringen. De Duitsch-Oostenrijksche veeten zijn herhaaldelijk en terecht vergeleken met fa milie-twisten. Want Duit schers en Oostenrijkers zijn broedervolken en men vraagt zich af of 't handhaven van kunstmatige staatkundige grenzen een volledige ver zoening niet in den weg staat. Tragisch is het, wanneer een volksgemeenschap uiteen ligt en dubbel tragisch wanneer een scheiding voert tot bloe dige conflicten. Behoeven wij, Nederlan ders, echter om dit te be seffen wel naar het buiten land te zien

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 5