H' WASCH GEMAKKELIJK WASCH VOORDEELIC DE KERSTTAFEL No. 29 13 DECEMBER 1933 pl.m. 45 st. weggeminderd worden, dus ruim 3 st. in elk patroontje. Ge mindert dan aan't begin en aan 't eind van den lsten toer van elk patroontje een steek, terwijl bij het lste, 3de enz. patroontje in den 6den t aan den achternaad nog één steek weggeminderd wordt en bij 't 2de, 4de enz. patroontje aan 't eind van den 6en toer eveneens, dus dan aan den voornaad. Dan houdt ge pl.m. 55 st. over. Hierop breit ge in patroon tot de broek de ver- eischte lengte heeft. Hierna kant ge voor den hiel de helft af, dus pl.m. 28 st. Dan breit ge 3 st. recht, overhaling, 17 st. recht, mindering, 3 r., omkeeren, 4 recht, 17 aver., 4 recht en zoo iederen oneven toer 2 st. wegminderen, tot ge in 't geheel 15 st. over hebt. Dan breit ge nog pl.m. 4 ribbels, waarna ge op den rechten kant deze st. kunt afkanten. Hierna breit ge de andere helft van de broek. De verhooging wordt nu aan den anderen kant gemaakt. Wanneer ge den boord gebreid hebt, breit ge één heelen toer recht, daarna 6 st. averecht, omkeeren, 6 st. recht, 12 st. aver., omkeeren, 12 st. recht en zoo weer verder, tot ge 42 st. op de naald hebt. Verder zijn beide kanten gelijk, alleen komt nu het voetstukje rechts (dus beide stukjes aan den voorkant). Hierna worden de beide helften geperst de voor- en achternaad worden overhands dichtgenaaid, daarna de kruisnaad. Bovenaan, op 6 c.M. vanaf de naden, zet ge de 4 knoopen hieraan bevestigt ge het elastiek om de broek op te houden. Onderaan zet ge de kleine stukjes elastiek aan. Voor de muts zet ge 102 st. op. Hierop breit ge 10 ribbels, daarna breit ge 10 c.M. 't patroon, dus lsten, 3den enz. toer recht, 2den, 4den enz. toer averecht, Oden toer, 2 r. 2 aver. In den lOden toer komt dan 2 r. boven 2 aver, en 2 aver, boven 2 recht. Dan begint ge te minderen. Hiervoor deelt ge het aantal steken in zessen (zie teekening), waarna ge steeds in de oneven toeren een overhaling maakt dus in iede ren oneven toer worden 6 st. weggeminderd. De even toeien worden overgebreid. Dit herhaalt ge totdat ge de helft van het aantal opzetsteken over hebt. Dan neemt ge deze steken op een draad, waarna ge ze stevig tot elkaar haalt. De naad wordt verbonden, waarna ge boven op de muts een dikken pompoen maakt. D. 1 Nït is de titel van een nieuwe film, die de vorige week in Amsterdam voor de eerste maal ver toond is. Het is echter geen film zooals elke andere, dat wil zeggen, hetjs een speelfilm, die velen aangenaam zal bezighouden, maar bovendien is het een film, bedoeld als middel om de door de firma Ostermann in den handel gebrachte en in de fabrieken te Jutphaas gefabriceerde wasch- en reinigingsproducten on der de aandacht der huisvrouwen te brengen. Op aangename wijze wordt de huis vrouw volledig ingelicht omtrent de fabricage en het gebruik van Persil en van de overige door de firma vervaar digde reinigingsmiddelen Henco, Ata, i Mi en Sil. Het komt in ons land niet alle dagen voor, dat de filmindustrie een dergelijke grootsche opdracht krijgt; nog te weinig wordt hier het belang van de film voor reclame-doel einden ingezien. De firma Oster mann heeft het voorbeeld ge geven, laten we hopen dat anderen zullen volgen. Een groep bekende Nederland- sche tooneelkunstenaars hebben er voor gezorgd, dat deze film niet een droge reclame-makerij werd, maar dat de toeschouwer er zich ook aangenaam voelt beziggehouden. Wij denken o.a. aan de door Lau Ezerman schit terend vertolkte rol van den ietwat grappigen Pro fessor Zomerling, die zich les in de moderne wasch- behandeling laat geven door een eenvoudige werk ster aan Clinge Doorenbos, die een prachttype maakte van Dr. Brouwer, den fabrieks-chemiker, die de groote voordeelen der Persil-producten aantoont. Niet minder goed geslaagd zijn de rollen van Mien van Kerck- hoven-Kling als propagandiste, van Paul Huf als koopman, van Nico de Jong als docent, van Hein Harms als behulp zame echtgenoot, van Lena Kjey als zijn bijdehande vrouw, van Emmy Meunier als dienstmeis je, van Aletta van Lier als Prof. Zomerling's echtgenoote enz.. De film moet wel bizonder in den smaak vallen van de vrouw en zal haar doel, n.I. om een steeds stijgenden omzet in de Persil- artikelen te bereiken, zeker niet missen. Naar wij vernemen, is de firma Ostermann voornemens, de film binnenkort in alle plaatsen van ons land te laten vertoonen en zullen de voorstellingen vrij toe gankelijk zijn voor de huisvrou wen en andere belangstellenden, die daartoe speciaal worden uitge- noodigd. Tet sieren van de kersttafel is een mooi en leuk werk, en willen we met iets bïzonders komen, dan moeten we een poosje vooruit met de versiering beginnen. Een aankleeding van fruit en bloemen op een wit gedekte tafel is altijd fijn, doch willen we er meer 't kerst-idee van maken, dan is eenige voorbereiding onvermijdelijk. Kaars licht geeft altijd dat fijne intieme aan een kerst tafel, en het mag dan ook niet ontbreken, hetzij lange kaarsen worden verwerkt in een middenstuk, of kleine kaarsjes geplaatst in een motief naast de borden. Onze teekening geeft u misschien een idee om uit te werken we kunnen het zonder veel moeite bereiken. U kunt heel goed volstaan met het middenstuk, alleen bestaande uit twee cirkelvormige plateaux, met een middellijn van 40 a 50 c.M. U maakt deze cirkels van hout, of van stevig karton. U heeft 3 of 4 goedkoope kaar senhouders gekocht, en op het bovenste plateau worden deze vast gespijkerd. U kiest roode houder- tjes en neemt witte, dun uitloopende kaarsen. Tusschen beide plateaux komen 3 of 4 klosjes op gelijken afstand, en precies even hoogdeze worden vastgespijkerd. Nu heeft u dus twee ronde plateaux boven elkaar geplaatst. U koopt nu een paar vellen soepel glad staniol, of zilverpapier, en u bekleedt daarmede het bovenste plateau, de kanten, en de kanten van het onderste plateau, voor zoover deze nog te zien zijn. Houdt u meer van gekleurde kaarsen, dan kunt u deze op het oogenblik in lang model in alle kleuren koopen. In de houdertjes steken we een enkel hulsttakje, de opening tusschen de twee plateaux wordt rondom geheel opgevuld met korte hulsttakjes of dennetakjes zoodat ze rondom er losjes uitsteken. De ruimte mag wel goed gevuld zijn, dan staat het heel mooi Op het bovenste plateau kan fruit gerangschikt worden. Dit middenstuk is met weinig middelen te maken en zal een bizonder mooi effect aan uw tafel geven. Wilt u kleine stukjes hier en daar op de tafel geplaatst zien, dan is misschien de kerstman iets voor u. Op fig. a. ziet u het eenvoudige motief, dat uit hout ge zaagd wordt, en op een rond plankje gezet. Het geheel schilderen we met lakroode olieverf, met een klein busje van 15 ct. doet u veel. Het gezicht kunt u met een beetje waterverf bijkleuren, terwijl de afteekening ge maakt wordt met zwart als op fig. b.; dit is dus allemaal heel eenvoudig. Een gleufje wordt gezaagd opzij van het figuurtje, en een rond plankje er klemmend in gemaakt. U maakt het zoo, dat het een eindje uitsteekt, zoodat de kaars straks vrij komt te staan. Nu knipt u van witte watten een randje voor den muts, de mouw en den onderkant van de pij - de baard wordt ook opgeplakt. U smeert de deelen met gom in, en legt de stukjes erop, ter wijl u ze met de hand wat in model brengt. Een goedkoopen kaarsenhouder plaatst men op het plankje, met een kaarsje erin. De kaarsenhouder wordt met behulp van een spijkertje vastgezet, een klein dennetakje onder den arm van den kerstman gestoken en de versiering is klaar. U kunt den achterkant geheel rood schilderen. D. D. L.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 19