IN NEW- YORK SUKIYA organisa tor van me - nigen oor log is. Mott Street, een der hoofdstraten van de Chinee- De Chineezenwijk in de hoofdstad van de Vereenigde Staten bestaat uit de Chattam Square en de smalle steegjes rondom deze straat. Een blanke komt er niet, tenzij onder ver trouwd geleide. De Chineezen leven er hun eigen leventje, en dit in veel sterker mate dan de Rus sen, de Joden, de Ieren, die allen hun eigen wijken in de Amerikaansche metropool hebben. Oogenschijnlijk gedragen de Chineezen zich rustig en bedaard, en inderdaad is de schijn ook meestal wel in overeenstemming met de werke lijkheid. Waren er niet de geregelde Chineezen- oorlogen, dan zou er geen kalmer volk te New- York wonen dan de zonen en dochteren van het Hemelsche Rijk. Maar de steeds opnieuw oplaai ende strijd tusschen de „Tongs" is oorzaak, dat de politie van New-York de geeltjes duchtig in de gaten houdt. Toch kan zij niet voorkomen, dat er maanden zijn waar in tien of meer Chinee zen vallen als slachtoffer van een Tongwraak. Het woord „Tong" be duidt club, vereeniging en geeft niet aan een nadere bedoeling of een bepaald streven. Het eenige dat naar buiten blijkt van de werkzaam heden der Tongs is steun aan arme landgenooten en daar kunnen de autoriteiten moeilijk maatregelen tegen ne men. Maar de eigenlijke, die pere beteekenis van een Maring Kuy de secretaris van de Hip Sing Tong. die de stille De Amerikaansche geheime politie doet een inval in een opium kit in de Chineesche wijk. De hoop van de Chineezenstad. Een jongetje, dat de Amerikaan sche school bezoekt en vloeiend Engelsch spreekt. j

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 4