De Chinees leest zijn eigen kranten, waarin hij alles Een apotheek in Chinatown. Hier zijn alle kruiden Kijkje in de letter zetterij van 'n Chineesche courant. Zoo- omtrent zijn land en landgenooten vinden kan. en geneesmiddelen te krijgen, die de Chineezen als bekend telt het Chineesche alfabet 26000 letterteekens.) van oudsher plegen te gebruiken. Gearresteerde On-Leon-Tong-leider op 't politiebureau. Tong den moord echter als een uitdaging op, dan is 't einde van de moordpartijen niet te zien. De misdaden worden steeds bedreven met het mes of de dolk, nooit met revolver of mi trailleur. Een Tong-oorlog eischt soms zestig, zeventig slachtoffers. De politie roept, als de strijd lang woedt, de leiders bijeen en in haar bijzijn wordt dan een vredesverdrag opgemaakt, dat geldig is tot weer een van de beide Tongs de reeks sluipmoorden opent. Niemand gelooft echter, dat „onderkruiperswerk" de oor zaak is van de Tong War, en haar te achterhalen is onmo gelijk, want de leden der beide Tongs verklappen niets. Zoo is het voor de blanken buitengewoon moeilijk om de Chineezen te controleeren. In de Chineezenstad hebben zij hun eigen zeden en gebruiken, waaraan zij streng vasthouden. Zij komen weinig in contact met de Amerikanen en kunnen er trotsch op zijn, Azië naar Amerika te hebben gebracht. De „bloedige hoekin de Doylestraat in Chinatown, waar talrijke slachtoffers der Tongwraak vielen. Tong is een geheim, gelijk het ook een groot en onoplosbaar raadsel is, waarom de beide in de Vereenigde Staten bestaande Tongs sinds tien tallen van jaren in een hevigen, meedoogenloozen oorlog zijn verwikkeld. In „Chinatown" bestrijden de Hip-Sing-Tong en de On-Leon-Tong elkander op leven en dood. De leden van beide Tongs hebben afzonderlijke bewakingsdiensten, welke de leden wederkeerig controleeren. Verricht een lid van de eene Tong werk, dat vroeger door een aanhanger van de andere Tong werd gedaan, dan valt er binnen enkele weken een slachtoffer. Vooral de Chineesche strïjkerijen, die zeer talrijk zijn in New-York, staan aan voortdurende bewaking bloot. Men duldt niet, dat leden van verschillende Tongs bij één firma werkzaam zijn. De dood van het eerste slachtoffer is meer bedoeld als waarschuwingneemt de „gewaarschuwde" Een groote verzoeningsdemonstratie van de beide oorlogvoerende Tongs werd gehouden tijdens den jongsten Japansch-Chineeschen oorlog.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 5