904 VRIJDAG 15 DECEMBER 1933 No. 29 Waaromheen zich de aandacht con centreert. Kou noch warmte brengt deze groep ooit uit haar gewone stemming. de som der eigenschappen van alle individuen afzonderlijk. Zet een aantal bekende geleerden, waarvan ieder op zich zelf geniaal is, bij elkaar, om een niet moeilijk vraagstuk op te lossen, of een beslissing te nemen, de uitkomst zal zeer middelmatig zijn, terwijl ieder, wanneer hij afzon derlijk een beslissing had moeten nemen, wellicht schitterend geslaagd zou zijn. Dit feit staat wel vast, al is het waarom niet afdoende verklaard. Zeker is het echter wel, en dit laten dagelijksche massa-bijeenkomsten duidelijk zien, dat de mensch van tijd tot tijd er behoefte aan heeft, op te gaan De af deeling die nimmer aanmerkinger heeft. PUBLIEK Het zij vergund, ditmaal 'n klein uitstapje te ma ken in het gebied der massa-psychologie. Geen onderwerp, waar over meer ge theoretiseerd wordt, dan dit. Overal tegen strijdige opvat tingen, en over het algemeen weinig klaarheid. Toch is het onderwerp van heel groot belang, want de eind beslissingen in het sociaal en staatkundig leven liggen altijd in de hand van datgene wat men „massa" noemt. En wat is dan een massa Een verzameling van menschen, zou men kunnen zeggen, maar met dit antwoord is alleen uiter lijke omlijning gegeven. Want het merkwaardige is, dat zoo een massa een ongelijksoortige hoeveel heid vormt. Sighele, de meest deskundige vorscher op dit gebied, heeft aangetoond, dat de massa als geheel, zooals zij optreedt en handelt, niet is

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 8