No. 29 VRIJDAG 13 DECEMBER 1933 903 AAN SLAG' in een massa. Daarvoor past hij zich aan, en komt hij in zekeren zin op een lager plan te staan. Oer-instincten zullen hier ook wel een rol spelen. En men ziet dan b.v. hoe een man, die, was hij alleen, geen vlieg kwaad zou doen, ineens meeloopt met een massa, die iemand wil lynchen. Ook de oorlog laat een dergelijk beeld zien. Niemand wil, en toch gebeurt het. Zoodra menschen in grooten getale samen zijn, ontstaat een spanning, een suggestie, waaraan men zich moeilijk kan onttrekken. En wanneer één persoon in die massa een strijdkreet aanheft, stemmen allen daarmee in Zoo ook in Zeeland, en we zien dit wel het sterkst op de sport velden. Daar heerscht de koortsachtige stemming, die bijna altijd ont staat, waar veel menschen bijeen zijn. Speciaal de voetbalterreinen hebben een attractie. En ook hier zien wij soms hetzelfde supporters, Er zijn altijd enthousiasten, hoe weinig aanleiding daartoe ook schijnt te bestaan, gezien de gezichten in den uiterst rechtschen hoek. Dit zijn de kenners die hun meening niet onder stoelen of banken hou den. De blik zegt niet veel goeds. die zich vol woede op een scheidsrechter werpen menschèn die in het gewone leven doodkalme kerels zijn, en die wellicht later over hun onbesuisdheid lachen, of er zich over verwonderen. Wij geiooven, dat de mensch zich in een massa niet op zijn best toont. Wellicht Speelt èén rol het feit, dat men meent, zijn verantwoordelijkheid niet alleen, maar met velen te dragen. Een foutieve rekening, tenminste, wanneer men aanneemt dat zijn verantwoordelijkheid daardoor zou verminderen! Hoe dit zij, het vrijwel nog onbestudeerde terrein der massa opent nog allerlei perspectieven en mogelijkheden. Hoe de menschen gezamenlijk reageeren, laten wij door enkele plaatjes zien. De massa in spanning op het Zeeuwsche voetbalveld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 9