%eeuw6ctt Jfieuut* Zeeuwsche Omroep Bie ons op t durp. nrr-rv vroeg nae bed, anders bin Allee, kommende weeke ee is wat meer van vertelle de groete.nisse van PIER VAN 'T HOF. Hallo hallo hier is de persdienst van den officieelen Zeeuw- schen Omroep. Het verder vertellen van deze berichten, in wel ken vorm ook, is geoorloofd. Men meldt ons uit Koewacht, dat dezer dagen een tweetal dienstdoende komrrmzen onder deze gemeente personen be merkten, die uit de richting der grens goederen vervoerden. Een wilde wedloop ontstond, waarbij de smokkelaars het wel wonnen, doch ongeveer tachtig kilogram vet en reuzel verloren. Diverse doktoren hebben ons verzekerd, dat het in de annalen der wetenschap nog nimmer vóórkwam, dat een vermagerings kuur zoo vlug zulk een succesvolle uitwerking had De politie te Ierseke heeft een enormen slag geslaeen. Zij legde haar gepantserde vuist op een Wemeldingenaar, die ten nadecle van een kleermaker te Ierseke een paar handschoenen achterover gedrukt had. Proficiat met zulk 'n vangst, 't Komt in een welgeordende samenleving absoluut niet van pas, dat lieden hun koude lange vingers in handschoenen van andere menschen steken De Middelburgsche rechtbank heeft weer 'n vonnis uitge sproken waarmee iedereen het eens is. Zij sprak vrij een koop man uit Lamswaarde en een werkman te Stoppeldijk, die ervan beschuldigd waren, niet voldaan te hebben aan het bevel van een marechaussee om te blijven staan te Clinge. Het gaat toch immers niet aan, om Nederlandsche burgers, tegen hun wensch en in dit jaargetijde, zoo n standplaats aan te wijzen. Men seint ons uit Sluiskil, dat het ledige Finsche stoomschip Ton", op weg naar Rotterdam, alhier tegen het remmingswerk van de spoorbrug is gevaren. Nog nooit heeft men te Sluiskil een dusdanigen luiden knal gehoord. Holle vaten klinken het meest Uit V'issingen schrijft onze correspondent, dat daar Zondag nacht in een woning tusschen drie mannen, die elkaar te lang durig vriendschap hadden toegedronken, een hevige vechtpartij ontstond. Er vielen stevige klappen en omdat dit niet mocht, verscheen de politie, die er met den gummistok op intimmerde, wat wel mocht. Het ruzie-trio was hier over zoo verbaasd, dat de rust onmid dellijk hersteld was. In de bovenzaal van St. Joris te Middelburg is een tentoon stelling van kanaries en vischjes gehouden. Om te voorkomen dat de baklucht op de stembanden van de gevederde zangers zou slaan, mocht er alleen met gestoofde visch geëxposeerd worden. De vereeniging van konijnenhouders te Oostburg heeft tegen Kerstmis een tentoonstelling van tamme konijnen uitgeschre- Eerst had men wilde ook willen toelaten, doch er was geen enkele dierentemmer te bekomen in Nederland 1 Een medewerker te Hulst telegrafeerde ons, dat daar in Apollo een vergadering tegen de Crisis-varkenswet plaats had en dat in dit lokaal tevens een advocaat zitting hield. Ja, die Crisis-varkenswet treft heel wat meer menschen dan men wel eens denkt Hier is nu niets meer aanwezig dan de omroeper, waarom wij sluiten tot de volgende week, dames en heeren. Au revoir 1 En jewel, Trei die kree d'r nieuwe schaesses, en wavvere Zukke a *k nog van m'n leven nie 'ezie, en toen a'k ze zag, most ik wee dienke an de menister, die gezeid a, da m'n zumger moste leve. Wan da waere noe schaesses mie schoenen d'r an, en an die schoenen 'ei je toch varder nie vee, zou 'k zo diénke. Afijn, z'a ze, en Pier betaelden, da begriepe je. En Trei d'r vandeur, en ze bleef den 'eelen dag vort. En in den achtermiddag zee de vrouwe, toen azze mie strieken klaer was Kwa, ik gae is nae d'iesbaene kieke, en da beteeken- den zovee as da'k mee fnost. En a bin 'k dan nog a wa kouwelijk van m'n eige, ik bin toch mae mee'egae, wan ik wou dien Trei dan toch we is zien zwiere. En zwiere da dee ze Z'a een vint uut stad, en wae ze dien noe zo gauw opgedukeld a, begriep ik nie, mae z'ad 'n, en z ieuw t'n stevig vast ok. 't Was zo'n vint mie zo'n wiejen broek an, je weet we, en van die geruute kouses, en rieje a tie kon, vreed Da draaiden mae voor- en achteruut of 't niks was, en dien Trei draaiden mae mee, en den menschen stienge allegaere te kieken, en ze waere d'r stille van, zo mooi azze *t vonde Mae toen a n/n zo een s:uitje 'estae, en ik kreeg toch zovee kouwe voeten, en 't was toch zukken zochten weer, da'k tegen de vrouwe zee Allee, ik gae m'n schaesses 'aele, en ok is een baentje. Bi je zot riep ze, om op je gezicht te stuken, zeker Ik zegge. da za we uutkomme, en ikke naer 'uus en die ver roeste iezders g'aele, en wee nae de baene. En ik a ze nog nie onder de voet, of dae gieng Pier, en jewel, 't gong nog goed ok En dae kom zo'n zwart wuuf op m n of, en die roep uila, zummen is Maer ik zee stille, de vrouwe staet an den kant, maer eur zee die is a lange vort, en toen dust ik we, en wulder gereje en 't gong prachtig, dae, en iederen keer a m'n d'r verbieje kwamme, zwaai den de burgemeester mie z'n wandelstok, en al de ouwe menschen keke kwaed, wan die dusten nie mi. Mae toen kreek toch nog dol. Wan ja, da jonge goed, da riedt 'eel anders as wulder. Wulder rieje mie een *lienke slag, recht verrut, mae die guus van teeges- woordig die rieje in een kriengetje. Das noe zo erg nie, azze dat noe mae op een aer pleksje deje, en nie op de baene. Mae neent. Noe rie je achter zo'n bast, en die rie net voe je, en dan dienk je een bitje, een klein bitje nae lienks, en dan schuuf ik t'r verbie. Kiek, en dan wi je dat doe, en dan gaet die vint op 't leste oogenblik ok nae lienks. O, dienk ie dan, noe kan 'k rechs deur- schiete, mae je bin net beziejen, of de vint draai wee nae rechs, en je kom t'r nie langs. En ik wier dat op 't lest toch zo deksels moei, wan ik ree a een kertier achter z'n, en gelokkig a'k m'n perreplu bie m'n, zo voe een steuntje, begriep je, en dae poetten ik 'n is mee in zijn rik. 't Is zonde, de vint viel bienae, mae ie 'ieuw z'n eige toch nog op de been, en kwam op m'n af. Wat 'ei je zee t'n. Ik e niks. zee ik, mae je mot as fesoendelijk mensch een ander deurlaete, da zeg ik, zee ik. Doe 'k dat dan nie vroog t'n verbaesd. Jie doe niks as van die cirkels draaie, zee ik, en da mo noe mae is uut weze, wan ik kan glad nie deurrieje. Afijn, d'r kwamme menschen bie, en ik wou gin ruzie maeke, dus wee vort. En toen e'k nog we een ure gereje, ok mie Trei, wan die was t'r toch we groozig op, da d'r nonkel zo goed vort kon, da begriep 6 Toen m'n tuus kwamme, stieng de vrouwe a wee te strieken, en ze zee niks, en ik ok nie. Mae 't is toch we wat mie dat ies, je voel j'n eige wee een kleine jongen, en vanaeven bin 'k vrentig nog naer achter 'ewist om op den termemeter te kieken, wan ik vertrouwe 't nie te best, 't lieken we of t'r sneeuw in de locht zit, en da zou mien vee spiete, wan merrege gaen m'n op schaesses nae Kloetendieke, das zowat een ure, en Trei gaet ok mee, en 't zwarte wuuf, mae da mag de vrouwe nie wete, 't is al in eere en deugd, 'oor, dat nie, mae je WeÊn j^wee^ok, 'oe ik bin, en 't is toch te gek om j'n eige tachen- tig jaer te voelen a je nog kan meedoe, en je mo mae zo lang as meugelijk joenk bluve, wa julder M«e toch bin 'k vreed stieve, das waer, en ik gae toch mae bin 'k bang, dat 't merrege nie deurgaet. VRIJDAG 22 DECEMBER 1933 De pijp wordt op den hoed ge naaid en zoo meegenomen en een gezellige drukte heerscht op de vaart te Sluis en het stadje maakt goede zaken. Een groep V. C. Jongeren te Middelburg gaf een uitvoering van een der leekespelen der V. C J. C. (Vrijz. Christelijke Jongeren Club). KerstspelEen tooneel van het spel. Drijfijs in de Zandkreek. de vaargeul tusschen Kortgene en Wolfaartsdijk, wegens de brug- plannen tusschen beide plaatsen veel besproken. Met veer onderhoudt ondanks het vele drijfijs nog nu en dan overdag de verbinding tusschen Noord- en Zuid-Beveland. IJstraditie. Als de vaart van Sluis naar Brugge is dichtgevroren, dan komen de Bruggelingen op de schaats naar Sluis en koopen er allen een pak „Janhagel, de bekende Zeeuwsch-Vlaamsche koek. en een Goudsche pijp, die als bewijs worden meegevoerd dat de tocht naar Sluis is volbracht. Een groep uit Brugge, die in Sluis is aangekomen en haar inkoopen heeft gedaan. Opgehoopt drijfijs bij den steiger van de boot naar Zierikzee. De gymnastiekverVolharding te Souburg vierde haar 10-jarig bestaan en gaf bij deze gelegenheid een feestuitvoering. Foto van bestuur en leden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 22