r! OP 2.0^ HOOGTE tonsfefeifcsiiiyiiw! Wr- yj&f IMP -- No. 30 VRIJDAG 22 DECEMBER 1933 De ballon wordt langzaam opgelaten de kleine zender die aan een kabel in een mandje om hoog wordt gevoerd, heeft juist de aarde verlaten. De automatische kortegolf-zender Prof. Piccard en anderen zijn in hun ballons in de stratosfeer opgestegen, [6 K.M. en hooger boven de aarde, om daar waarnemingen te doen, welke voor de wetenschap van groot belang zijn. De radio stelt ons echter in staat om die waarnemingen te doen, zonder dat menschen tot deze groote hoogte opstijgen. Een Duitsch observatorium en weerkundig instituut heeft kortgeleden automatisch werkende kortegolf-zenders in kleine ballons laten opstijgen tot op 20 K.M. hoogte. Wij kunnen uiteraard deze ingenieuze toestellen hier niet uitvoerig beschrijven, doch ook een leek zal begrijpen, dat deze zendertjes kleine wonderwerkjes van vernuft en techniek zijn. De instrumenten, die in dé stratosfeer de temperatuur meten, de kracht van den wind, de hoogte, enz., staan in verbinding met den zender, welke daardoor automatisch in werking wordt gesteld en de waarnemingen uitzendt alsof een ballonvaarder de metingen afleest en den zender bedient. Twintig K.M. lager, op aarde, neemt een ontvangtoestel de „automatische berichten" op. en het doel is bereikt, zonder dat een dure, groote ballon met waar nemers en marconisten behoefde op te stijgen. In de hoogece luchtlagen wordt de ballon, door den steeds afnemenden luchtdruk, grooter, tot dat het omhulsel tenslotte springt. Dan opent zich automatisch de kleine parachute (tusschen ballon en zender), die den zender, na volbrachte waarnemingen, veilig naar de aarde terugvoert. *^Parachute en zender zijn gedaald, meestal op grooten afstand van den start-plaats. Aan den zender is een brief bevestigd met het opschrift ..Lezen en doorsturen opdat de vinder zoo gauw mogelijk bericht naar t observatorium stuurt Belangstelling der jeugd voor de wetenschap.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 29