Bie ons op 't durp. Zeeuwsche Omroep Uit Goes schrijft men ons, dat in de benedengang van het Gasthuis de verpleegsters Kerstgezangen gezongen hebben en dat de begeleiding bestond uit een strijkje met de piano Zou Maciste dit krachtstukje in de ganzenstad vertoond heb ben De vrouwe zee niks, glad niks. Ze lag op bedde, en ze riep maer oei, oei, oei, en z'oestede mae da ze bienae bostte. Ik zegge tegen Trei z'ei griep, das vast, en je mo maer om den dokter. En de dokter kwam, en 't was net griep, en ze most in bedde bluve. Mae da doe'k nie, 'oor, zee ze. Mae den dokter zee je bluuf t'r in, en toen zee 'eur Je dienk we, da je de baes over m'n kan spele, omda jie~noe toevallig dokter bin, mae d'r 'ei nog nooit een vint de baes over mien 'espeeld zo lank a'k leve, en 't beur nie ok En den dokter lachten mae is, en den volgenden dag be greep ik dat we, wan de vrouwe wou d'r glad nie uut. En Trei zurgdcn voe alles, mae 's aeves a ze piene iu d'r kele, en toen lag die ok plat op bedde. Noe, dat was wat 1 Ik most t'r noe we op an, en ikke d'r vroeg uut, en thee 'ezet, mae toen 'k t'r mee bie de vrouwe kwam, zee ze wa zie die d'r aorig uut, en ze proefden is, en ze was kwaed, wan 't was gin thee, zee ze, en ik a d'r uut een verkeerde busse in'edae. Afijn, ik zee mae niks, en den veger 'enome, en den boel is goed an'vaegd, wan dat was noodig, da begriep je, mae de wolken stof vloge nae boven, en de vrouwe en Trei juulden om 't arst, dat 't zovee erg was. Afijn, toe e'k de koffie op'ezet, wan ik docht da dat beter der zou gae, wan dat e'k meer bie d'and g'ad, mae toen be- I docht ik, da'k gin segaren mee 'ad, dus effen nae 't durp, en ik 1 komme terug, en d'r 'eit da stel stae stoome, afijn, 't was ver schrikkelijk, mae *k a gelokkig de deuren toe 'edae, dus nie mand a d'r ies van 'emorke, mae toen kwam net den dokter, en die sloog z'n 'anden in mekaere, mae ik riep sssstverrai m'n nie, en dat 'eit t'n dan ok nie 'edae, maer 'um zee d'r mot 'ulpe komme, en toen bin 'k naer een buurvrouwe, Kee Bertels 'ewist, wan das nog den kwaaisten nie, en die is noe in 'uus. En d'r bin vreed veel zieke menschen, en d'r sturreve d'r vee ok, 't is een slechten tied, vooral mie die kouwe en die mist, en ik komme ok mae nie buten. Afijn, 't is spul. En 't is vervelend ok, wan ik e zo vreed weinig om 'anden. En noe kreeg ik van de weke een pakje over de post, en ik docht wa kan dae noe inzitte, wan ze stiere mien zomae gin pakjes, en 't is gin sinterklaas mi ok. En ik miek 'et ope, en d'r zat een knopje in, zomae alleenig een knopje, en een briefje d'r bie, en dae stieng in, da je an da knopje most draaije, en dan 'oorden je meziek over 'eel de waereld, mae dan mos je eest 't toestel koape, da d'r bie 'oorden. Kiek, da vond ik noe een mooie reclame, en toen kwam die vint van dat toestel den aeren dag over de vloere, en m'n raekten an de praet, en noe e'k zo'n toestel 'ekocht, ja, nie voe m'n eige, mae voe de zieke vrouwen. En noe e'k 'et op 't pertael 'zet, en alle deuren open, en noe 'oren m'n 't alle- maele. En 't is we een slechten tied, mae as t'r niemand mi ies koopt, gaet alles d'r an, zeg ik. Ik gloove, da de kranten vee te vee schreeuwe over den crisis, wan noe doet t'r gin een mi wat onderneme, en dan gaet 't glad verkeerd. Je mot in een tied as den dees juust vee anpakke, en a'k twintig jaer jonger was, dan wist ik 'et we. En noe loopt 't jaer a wee tenden, en wa za 't kommende brienge A je zo de krante leest, merk je toch we, da 't toch nie mi zo vreed slecht is mie alles, a de menschen mae meer duste. Wan a'k noe is kieke nae Jan Prelle, die is vlee maend een zaek begonnen in elektrieke diengen, en da gae toch wa goed, begriep je. En 'um zee tegen m'n 'oor is 'ier, den tied is nie zo slecht a de menschen zegge, mae iederendeen 'ou z'n eige erm, en zo komt t'r gin geld mi onder de menschen. Ja, zee t'n, en a niemand geld 'eit, waer is dat dan 'ebleve 't Kan toch nie glad vort weze Je kan 't nie opete, dae. Afijn, ik bin a wee bienae vol, en 't jaer is ok zo wat uut En ik 'ope voe julder allegaer, da 't kommende jaer wa beter der za weze, en dat 't gauw een aeren tied za worre. Alla, menschen, veel 'eil en zegen voe 't kommende, en een zalig uutende, van j'n PIER VAN 'T HOF In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gedurende de Kerstdagen veel en welgeslaagde vogeltentoonstellingen gehouden. Zoolang Zeeuwsch-Vlaanderen nog geen luchtlijn heeft, moet men voor de aviatiekvrienden wel andere uitwegen voor hun vliegeniersbewondering zoeken 'n Schilderachtig winter gezicht De muziekvereeniging „Advendo" heeft te Wolfaartsdijk een omwandeling door de gemeente gemaakt, waarbij langs de huizen succesvol werd gecollecteerd. De muziek was zeker erg meelijwekkend. Hachelijk teeken 1 Voor de haven van Terneuzen is tijdens dikken mist een groot stoomschip omhoog gevaren. Het verspeelde toen anker en kettingen. Straperlo is verboden, maar de goklust schijnt nog niet be dwongen in Nederland We dachten den laatsten tijd, dat de behendigheid met tand en lippen aan het afnemen was in Zeeland. Gelukkig is dit niet het geval. Uit Schore althans seinde men ons, dat bij het tien jarig bestaansfeest van de meisjesvereeniging de presidente „bij monde" van een der leden een bloemenmand werd aange boden. In de Zeeuwsche hoofdstad is dit jaar de kippen- en konijnen expositie in de stadhuishal onder de raadzaal gehouden. Hoewel men aanvankelijk bevreesd was voor hinder door 't gekakel, is hiervan niets gebleken. Zoo ziet men alweer de vroede vaderen zijn heusch schap pelijke en kalme menschen 1 Hallo hallo hier is de persdienst van den officieelen Zeeuw- schen Omroep. Het verder vertellen van deze berichten, in wel ken vorm ook, is geoorloofd. Uit honderd en tien Zeeuwsche gemeenten ontvingen wij kennisgeving, dat dezen keer bijzonder veel menschen elkaar op 1 januari geluk gewenscht hebben. Bedenkelijk, bedendelijk Den eersten dag van het nieuwe jaar de „handtastelijkheden" alweer begonnen. Men meldt ons uit Vlissingen, dat daar iemand door zijn huisvriend ernstig met een mes bewerkt is. 't Steekspel tusschen goede kennissen dateert reeds uit de 14e eeuw! Even wasschen. Op de loer. Wij ontvingen het volgende programma eener vee-tentoon stelling 10 uur aankomst van het rundvee 11 uur intocht der eere-gasten en 12 uur gemeenschappelijke maaltijd. Het spijt ons, dat wij tevens het menu niet kregen toegezon den, dat zal er interessant hebben uitgezien Te Hansweert is door den deurwaarder het sleepschip „Wil lem II" (hum, hum aan den ketting gelegd. Deze ketting is van dien aard en hoedanigheid, dat men hem zelfs in een nog dikkeren mist dan te Terneuzen niet verspelen kan Tot de volgende week, dames en heeren Bij de sneeuwpop. Een wandeling door het besneeuwde park. Bij het afscheid van het oude jaar viel de sneeuw overvloedig neer, de aarde als Nieuwjaarsver rassing met een witte wade bedekkend. Van de sneeuw zelf als van de mooie landschappen, die ze om ons heen tooverde, hebben jong en oud genoten en wij konden er eenige prachtige foto's van maken. --

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 19