Bie ons op 't Durp, Nicuwcjaer. En de vrouwe is wee beter, das een goed dieng. M'n e deur de radio geluusterd mie de Pelikaan, bel, bel, dat is toch zowat, afijn, dae stae je versteld over. De vrouwe wou 't nie gloove, en die zee mae, dat 't zoo mae flauwe kul was, die azze verzonne om ons te veramuseeren, mae den volgenden dag stieng 't in de krante a net eender. En toen a'k den burgemeester ok a oie m'n, en die zee Pier, das een nasionale daed, me motte wa doe. De wet'ouwer is ok a bie m'n 'ewist, zee t'n, en die zee ok me motte wa doe. En daerom moste me mae is bie mekare komme. Das goed, zee ik, dae bin 'k vlak voe, en zo is 't vanmiddag vergaederienge 'ewist van den raed. Afijn, ik za je gauw vertelle, da gong nie al te best, neentJa, 'eeren, zee de burgemeester, de Pelikaan is an, a je weet, en noe moste m'n wa doe. Wai. das zo ies geweldigs, dae ku je mie je verstand nie bie, da zeg ik. 'Oor is 'ier, zee d'r een, dae begriepe ik niks van, wat a wulder d'r mee te maeken e. Mee te maeken vroog de burgemeester, je mot er is an dienke, da de post noe in vier daegen 'ier was. Daer e'k net niks mee te maeken, en niemand op 't durp, zee den eigesten wee, wan d'r is alleenig Bom, de kemies, die 'eit een zeune in Indië, en daer is t'n nie goed mee, en die schrieve mekaar nooit, dat 'eit t'n eigest tegen m'n gezeid. Ja mae, da kan nog komme, zee de burgemeester, en toen zee d'n aer wee d'r kan nog zovee komme. En 't was zo, alleenig de burgemeester en ik en de wet'ouwer wazze d'r voe om ies te doe, mae d'aere snapten d'r net niks van, en zo bi m'n mae wee vort 'egae. Wat a je eiglijk wille doe vroog ik an den burgemeester. E, een afdeeligge van 't Zeeuwsche luchtvaertcomitee wille vorme, zee 'um. Mae noe za'k m'n eige mae as lid opgeve, das nog ies. Da doen ik dan ok, zee ik, en ik naer 'uus. En ik komme tuus, en ik zegge tegen de vrouwe, wan die mo zukke diengen toch wete Vrouwe, ik bin ik lid van 't luchtvaertkomitee 'eworre Toen a je ze motte zie Ze wier glad bleik, en stuukten deur d'r knieën. Pier, bin jie zot om te gae vliege 1 riep ze, en'ze bevede d'r van. Je za toch we wiesder weze, dan e'k gin dag rust mi, a jie in zo'n dieng zit, 'oe 'ael je 't in je kop Afijn, mie vee moeite, wan ze wou glad nie luustere, e'k ze dan eindelienge an d'r verstand 'ebrocht, dat da mae was om de zaek te steunen, en toen von ze 't wee a nie goed, wan ze zee wat e'k t'r noe an, a jie die diengen steunt, a m'n d'r toch nie inkomme, gee mien liever mae een nieuw zaedeldekje voe m'n fies, wan daer e'k teminste nog wat an, en 'oef ik m'n eige nie deur te zitten. Afijn, en dat e'k ze toen ok mar 'egee, da begriep je, mae 'k e m'n eige toch stiekum op'egeve ok, wan ik bin d'r glad voe, net En noe is 't Nieuwejaer. M'n e tot twi ure bie de radio 'ezete, en toen nog pooters 'egete, wan das een oud Zeeuwsch gebruuk, en daer 'ou ik an. En vandaege bin d'r bienae gin guus mie de koenkelpot 'ewist, en daer e'k vee spiet van, wan da gebruuk sterft uut, en je begriept 'et nie, omdat t'r toch zo'n crisis is, en d'r mie de koen kelpot nog a wat opg'aele wordt. Afijn, 't is verbie, en m'n zitte a in 't nieuwe, en ik 'ope, dat 't een bitje beterder za worre a 't vorige, wan da lieken op niks, a mag je nie klaege, en 't is noe toch verbie ok. Kwa, en noe mo'k nae den burgemeester, wan das ok wat. J'ei we in de krante 'eleze, dat t'r zo'n vint geschoten 'eit op den burgemeester, in Eede. En noe is onze burgemeester toch zovee benauwd 'eworre, da t'n glad nie op straet durf te kommen, wan d'r is 'ier een vint, die durref ok we is lillijk nae z'n kieke, en noe mot iederendeen nae 't gemeent'uus. Afijn, flauwe kul netuurlijk, mae zo bin sommigte menschen noe, en ik gae dan mae. Allee, en tot kommende weeke, en 't beste voe 't kommende jaer, da t'r noe a wee is. PIER VAN 'T HOF. No. 33 VRIJDAG 12 JANUARI 1934 De Postduivenhou- dersvereeniging „de Vriendenkringhield in het Concertgebouw te Vlissingen een ten toonstelling van post duiven. - Een kijkje op de tentoonstelling f^De kampioenen der tentoonstelling met de eigenaars. Als aardige attentie bij het 100-jarig jubileum van de fabriek van Fabery de Jonge, die steeds van vader op zoon is over gegaan, had de heele winkelstand in de Lange Kerkstraat door het uitsteken van de vlag van zijn medeleven blijk gegeven. Bij het afscheid van burge meester Nieuwenhuyze te Schore op 3 Januari maakten we deze foto van den burge meester temidden van den Raad. Een pakkende reclame! Een wandelende clown als reclame is vooral voor de jeugd een reclame die trekt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 25