MoeilifMeden in 't Z Vetkm. DEN BRAND 1062 VRIJDAG 12 JANUARI 1934 No. 33 .posteh-schude,. Wo moei Jane d'r van zag 'k Zitte 's aeves in de keuken, en ik 'oore ineens geklop Pier Verjael staet an de deure Mensch-nog-toe, wat doet er op Temet a'k 't vraege, zee t'n zachjes Schrik mae nie, mae d'r is brand, bie Jan Pute, za'k mae zegge, 'ier, net an den overkant. Bi je gek riep ik, en ik vloog a mie een vaert nae 't kammenet, pakte al m'n beste spullen en deur den 'of nae buten, net 1 Ik brocht alles bie Kee Stuve, wan je weet 'et toch mae nooit, 't was nog we tien 'uzen varder, maer as de brandweer 't nie is rooit Mae toen 'k alles dan 'ebrocht a, liep ik tegen Piete op, en die riep Bin jie nog bezig Mensch, 'et zit er a wee op Qae je boeltje mae wee 'aele, wan de brand is a verbie en noe bin 'k toch zovee kwaed, wan noe e'k t'r glad niks van 'ezie O mae Wa Pier d'r van zag 'k Zitte nog wat voe de deure, en daer 'oor ik roepe brand 't Bleek te wezen bie Jan Pute, op den 'oek an d'overkant. Kwa, dan za'k maer is gae kieke, zeg ik in m'n eige nog, Mae dae vlieg Moei Jane nae bute, en ze roept Pier, kom dan toch Dienk toch om ons kostlijk boeltje, 't is zo var nie van Jan Pu Bi jie glad nie wiesder roep ik, 'k gae je groete en seluu 1 En ik e't dan fijn 'ezie ok, en Moei Jane sjouwden mae 'k E je 't altied we gezeid, ee, mie dat mensch is 't niks 'edae 1 O mae Mist; alle verkeer over het Zeeuwsche water ligt stil. Alleen het verkeer per prikslee kan nog doorgaan. Ijsgang; de booten kunnen niet regelmatig varen Een enkel mooi winter gezicht en sleeënde vroolijke jeugd zelfs kunnen deze narigheden voor velen niet goed maken. De paarden moe ten worden scherp gezet.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 6