VROEGER EN NU 1098 VRIJDAG 19 JANUARI 1934 No. 3 doel, de foto's werden genomen en verheugd keerden de pioniers terug naar het dal, waar, zooals gezegd, ongeveer de geheele bevolking hen opwachtte; er werd een openbare huldiging ge houden, vuurwerk werd afgestoken, enz., en dat alles omdat Bisson op den Mont Blanc drie foto's gemaakt had op platen van ongeveer een halven meter in 't vierkant. Verbazingwekkend en grappig zijn voor ons ook de uitrustingen van de fotografen, die hun nega tieven dadelijk wilden ontwikkelen en daartoe een zware bagage moesten meevoeren of een installatie als de donkere-kamer-tent (zie foto) aanschaffen. Door de grootte en zwaarte der platen kon een fotograaf niet veel materiaal meenemen, zoodat hij telkens moest terugkeeren om zijn negatieven te ontwikkelen en nieuwe platen te halen. Dat voort durende, tijdroovende heen en weer reizen zocht men te voorkomen door een draagbare donkere kamer te construeeren. Deze werden meegenomen op een handkarretje, later op een fiets; in 1886 trok de Duitsche prof. H. Krippendorf er zelfs met een kinderwagen op uit. Wilde men niet op deze manier de publieke aandacht trekken, dan was men wel genoodzaakt een drager in dienst te nemen, die de donkere-kamer-tent, de flesschen, spoel bakken, afdrukpapier, negatieven enz. op een of andere manier vervoerde. Op een tentoonstelling te Londen in 1862 werd sensatie gemaakt met een draagbare uitrusting in den vorm van een rugzak; er behoorde o.a. bij 'n groote donkere doek, waar onder de fotograaf geheel kon verdwijnen en aldus zijn negatieven ontwikkelen. Maar die sensatio- neele uitvinding van toen woog toch nog 22 K.G. (zie foto). Een andere uitvinding was de parapluie- tent (zie de foto), die de fotograaf vanuit zijn kolos salen hoed kon neerlaten en waarbij hij zelf als tentpaal dienst deed. Geen wonder dat een amateur er in die jaren 1870) niet gauw toe te bewegen was, zijn kunst op straat uit te leven hij ondervond te veel belangstelling van het publiek, dat zoo'n marskra mer wel een leuke vertooning vond en den moedigen pionier-fotograaf onbarmhartig plaagde. De foto's toonen overigens duidelijk, dat de tegenwoordige amateur wel dankbaar mag zijn voor zijn gemakke lijk en handig toestelletje, waarmede dan ook vrijwel iedere dagjesreiziger en vacantieganger is uitgerust. (Agfa Photo Blatter). keukenartikel is geworden, ledereen kan foto grafeeren een kleine camera in een gemakkelijk taschje, een filmrolletje waarvan er acht in uw jaszak gaan meer is er niet noodig. Er zijn zelfs camera's, die iets grooter en zwaarder zijn dan een sigarettenkoker en 70 jaar geleden kreeg een amateur-fotograaf van een treinconduc teur te hooren, dat hij met zijn toestel maar naar den goederenwagen moest gaan; in een gewonen cou pé kon hij met zijn kist-toestel niet toegelaten worden. Men ziet dan ook op de foto's, welke kolos sale installaties een fotograaf moest meesjouwèn Het gevalletje waarmede een foto graaf omstreeks 1880 op reis ginghet woog 22 kilogram Een landschapsfotograaf kon in de vorige eeuw een helper niet missen, al was het slechts om de draagbare donkere kamer met inhoud te dragen. Fransche fotograaf Aug. Bisson beklom toen den Mont Blanc nadat hij veilig was teruggekeerd in het dal, werd hij daar ontvangen of hij van een belangrijke, wetenschappelijke expeditie terugkwam, of zooals nu wereldvliegers en kampioen-wielrenners worden ontvangen en bejubeld hetgeen heel wat zegt. Voor het maken van deze bergfoto's werd een for- meele dragers-troep gerequireerd, bestaande uit 25 man, van wie halverwege verschillende uit vrees of vermoeidheid den tocht niet wil den voortzetten. Men bereikte echter het De amateur-camera rond 1875, waarvoor veel reclame werd gemaakt, omdat ze zoo klein was. Het statief diende tevens als wandelstok. Hoe ongeloofelijk ver de techniek der fotografie gevorderd is, heeft men kunnen zien en le zen in ons extra-nummer van enkele weken geleden. Fotografeeren op ver ren afstand, fotografeeren zonder ca mera zelfs, fotografeeren in onder deden van een seconde, welke wij ons niet kunnen voorstellen (1/75.000 1/100.000 sec., 4200 opnamen per seconde), enz. De vorderingen dezer techniek maakten het ook mogelijk, dat de fotografie een huis-, tuin- en voor een groote reis had men een respectabel aan tal kisten noodig voor het vervoer van alle ma terialen. Een simpel foto graaf had toen bijna even veel bagage als tegen woordig een heel filmge zelschap, dat met toestel- len, films, schijnwerpers, enz. op reis gaatdr. Fr. Stolz, die in 1875 bijv. een reis naar Perzië 1 maakte, nam 1000 platen van 21 x21 c.M. mee, en 600 platen van 24x30 c.M. van films had men toen nog nooit gehoord. Foto's van het hoogge bergte, zij 't niet van den hocgsten top van den Mont Blanc of iets derge lijks, maakt tegenwoordig iedere toerist, die zijn fototoestelletje aan een riem over zijn schouder heeft hangen. In 1861 ging het 'n beetje anders de Een uitvinding van het jaar 1869. een licht dicht gor dijn, dat in een reusachtigen hoed kon worden opge rold. Na de opname liet de amateur het tentje omlaag en de donkere kamer was klaarde flesschen met chemicaliën hingenzooals men ziet, aan den hoed.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 10