Bie ons op 't durp Toen a'k tuus kwam van 't durp, wan ik was nae den smid 'ewist, was ik nog nie in de keuken, of de vrouwe riep a van wa- bi-je-me. Ja mensch, ik kom a, riep ik, mae wae steek j'eigelijk 'Ier riep ze vrom, mae dae was ik nie wiesder van, maer afijn, ze was in de mooie kaemer, en toen a'k dae kwam, zee ze d'r is een brief mie zo'n aorigen postzegel, en van wien a tie noe weze kan da begriep ik nie. Lae is kieke, zee ik, en ze gaf t'n m'n, en ja, dat was net aorig, zo'n schietgroene poszegel mie een vintje d'r op, en d'r stieng een stempel op mie USA. Uussaa, uussaa, wat is dat noe voe flauwe kul, zee de vrouwe, daer e'k noe nog nooit van g'oore. E mensch, dan mo je den brief openschore, zee ik, en ik wou 't net doe, toen snokten ze 'm uut m'n viengers. Wat is t'r, wa mekeer je vroog ik. Pas t'r toch op. Pier, riep 'eur, wan j'oor tegewoordig van die aorige diengen, dae kan we vergift of zo'n dienk in zitte dat uut mekare plenstLae m'n d'r mae mee nae den velwachter gae Bi jé noe zot riep ik, mae net wier d'r 'ebeld, en dat was de schoolmeester, die kwam mie 't blad van de radio, wan da leze wulder saeme. E julder ruzie vroog um, toen a t'n binnekwam, je zie d'r zoo naer uutNeent, zee ik, mae m'n e een brief gekrege en noe is de vrouwe benauwd, da d'r vergift in zit. Ja, zee de meester, da zou we is kunne, en um keek is nae mien, en ik snapten a, dat um de vrouwe voe den gek ieuw, wan zo is de man noe. Ja, zee d'n nog is, vrouwe, das gevaerlijk, je bin een verstandig wuuf. Mae noe mo je mae is een ketel kokendig waeter 'ier 'aele, dan kunne m'n in den doom opemaeke. En de vrouwe vort, en dat was z'n bedoelienge, want um zee gauw tegen m'n kom jie vanaeven ok nae d'erberge, m'n zouwe wee is bie mekare komme van de vereenegienge, en das een 'eel goeie vereenegienge ter bevordering van de geiten, das te zeggen, van 't ras, en daer is um voorzitter van, en das eigelijk we gek, wan wat 'eit een schoolmeester noe verstand van geiten en zukken spul, maer alia, 't is een vroolijke vint, en das vee waerd. Afijn, de boo was gelukt, en de vrouwe kwam vrom, en de school meester ieuw mie een iesselijk ernstig gezicht dien brief boven den doom, en jewel, ie gong open. Toen rook 'um d'r nog is an, voe z'n fesoen, en toen gieng t'n vort, wan 't was in order, zee um. En dae zatte m'n noe mie den brief, en de vrouwe keek eest nae de leste regel, das vrouwegewente, wan da doe ze mie boeken ok altied, wan dan mo z'altied eest wete 'oe a 't ofloopt, en of ze mekare kriege, en dan behun ze pas, en da dee ze noe ok, mae dat 'ielp nie vee, wan ze staerden d'r een stuitje op, en toen wier ze kwaed, en zee ze wat is dat noe, ik begriepe d'r niks van, 't lieken we een vremde taele En 't was net een vremde taele, da zag ik noe ok, en kust t'r nie van maeke, das te zeggen, 't was 'ier en daer 'ollans, mae dae stienge van die vremde woorden tusschendeur, en dae snapten ik noe niks van. Dee-ar neev en niechte, stieng d'r, en da begreep ik we, dat most weze neef en nicht, mae dat dee-ar, da begreep ik nie, en de vrouwe ok nie, en die riep a schee maer uut, ik bin an de schoon- maek, en ik kan m'n kostelijken tied we beter gebruke as mie die flauwen brief, a komt t'n noe ok 'onderd keer uut Amerieka, wan dat a de meester nog 'ezeid, da t'n dae vandaene kwam. Uust noe is, zee ik, jie bin ok zo 'aestig, en ik wil ik we is wete, wat a die vint noe eigelijk van ons wil. Da kan mien niks verschille, riep de vrouwe, niks, gin mieter, dae, en ze was a vort, en ik 'oorden de immers a rienkele, en dan is 't kwaed mie d'r. En ik stieng dae mie dien brief, en ik was d'r eigelijk ok we een bitje schoef van, maer alia, docht ik, Pier, je bin toch gin kind, en verruut mae. En wat t'r noe in stieng (wan das nog zo weinig nie) da za'k je de n volgenden keer we is vertelle, wan 't bladje is vol, en z'e m'n a is gewaerschoewd, da'k 'et nie te lange mo maeke. Dus tot kommende weeke, en vee groeten van PIER VAN 'T HOF. No. 34 VRIJDAG 19 JANUARI 1934 Bij de ver ster king swerkzaamheden was een paard in het water gevallen, dat we uitgeput en verstijfd van kou aantroffen. Bij ons bezoek aan Noord- Beveland namen we nog n foto van de onlangs wegens de dijkverzakking onderge- loopen oesterputten. Een kijkje op de ondergeloopen landerijen met op den ach tergrond den nog verder afgebrokkelden dijk, die evenwel inmiddels weer te gen verdere afbrokkeling is versterkt. Het Departement Tholen der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen recipieerde op 9 Januari j.l. ter gelegenheid van zijn eeuwfeest, dat onder hartelijke belangstelling werd gevierd. Staande de heeren dr. P. J. Duinker en P. J. Blaas. Zittend de heeren M. C. v. d. Stel, L. K. v. Dijk, W. Moelker en G. Amsing. Aan de haven te Colijnsplaat heerschte groote drukte met den aanvoer van uien, die weer wat beter in prijs zijn geworden. Pppf

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 25