De kunst nijver aar ster is besloten zich in het nieuwe vaderland aan den landbouw te wijden Toen de gewijzigde politieke omstandigheden in Duitsch- land de Joden belemmerden in de mogelijkheid om in hun levensonderhoud te voorzien, heb ben velen van hen een toevlucht gezocht in Palestina. Hun komst in het oude vaderland werd door de talrijke daar woonachtige Ara bieren met wantrouwen verwacht. Het Joodsche probleem is ook in Palestina, mede door de onduide lijke houding welke sommige Eu- ropeesche mogendheden in deze kwestie hebben aangenomen, nog lang niet tot een definitieve oplossing gebracht. Hier is het zeker de plaats niet om een uitvoerige uiteenzetting van het Jodenvraagstuk en De werktuigkundige ingenieur Neumann uit Keulen is tractorbestuurder te Tel Avw. Gezicht op Tel-Avio vanuit Jaffa de daarmede samenhangende ge volgen te beginnen. Maar onge twijfeld is het belangwekkend na te gaan op welke wijze, en in hoe verre, de Europeesche Joden er in slagen zich in Klein-Azië een be staan te verwerven en er aan land en klimaat te wennen. Tot het ver krijgen van dat inzicht kan wellicht deze fotoserie in meerdere of min dere mate behulpzaam zijn. Men kan er uit zien, dat de Joodsche intellectueelen niet geaarzeld heb ben den moeilijksten en ongewoon- sten arbeid te gaan verrichten om zich 'n nieuw bestaan te verschaf fen. Veel tijd om zich „in te wer ken" hebben zij niet. Aanstonds moeten zij beginnen met zwaren lichamelijken arbeid. Sommigen vinden werk in den landbouw of in de veeteeltanderen maken zich verdienstelijk bij wegen-aanleg of stadsuitbreiding. Vooral in Tel- Aviv zijn vele Duitsche Joden werkzaam. Sommigen van hen bekleedden tot voor enkele maan den belangrijke posten. Dat zij in de moeilijke omstandigheden niet bij de pakken gaan neer zitten, pleit voor hun levensdurf en ondernemingslust. Rechts de medicus Eckstein, links de advocaat Löwenberg als wegenbouwers. In het midden het gemeentehuis van Tel-Aviv, rechts de woning van den Joodschen dichter Bialik. De Berlijnsche medische student Wolfsohn heeft een ander beroep gevonden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 5