-V 'N KLEUTERPRAATJE De KINDERKLEEDINC NUTTIGE WENKEN EEN AARDIG GARNITUUR 1138 VRIJDAG 26 JANUARI 1934 No: 33 Onze kleintjes moeten eiken dag groente eten, liefst bladgroente. Deze is in den winter vrij duur en we zijn dus wel verplicht eenige dagen per week kool, raap e.d. op tafel te brengen. Worteltjes kan men gerust vervangen door groote penen, die in plakjes gesneden, gekookt en met wat suiker, boter en 'n aardappeltje tot puree verwerkt, een smakelijk, voedzaam en goed koop gerecht vormen. In 't tweede halfjaar krijgen de meeste babies een papje van bouillon met griesmeel of maizena. In plaats van dezen bouillon van vleesch te trekken, kan men gerust zijn toevlucht nemen tot bouil- onblokjes. Een ander smakelijk en geliefd gerecht bereiden we van bruine- of witte-boonenpuree met appel moes. Papjes kan men, om eenige variatie in het menu te brengen, vermengen met sinaasappelsap, bes sen- of mandarijnesap, waarna ze steeds met graagte verorberd worden. De voedsellijst van 'n gezonden baby van negen tot twaalf maanden ziet er als volgt uit 's Morgens acht uurbordje broodpap (met half melk half water)naar verkiezing met vruch tensap. Twaalf uur: hoofdmaaltijd, bestaande uit: groentenpuree, vruchtensap of compóte Vier uurbeschuit, banaan of iets dergelijks. Slappe thee of water. Halfzeven bouillonsap of/en groentenpuree. Nimmer mag de kleine meer dan 'n halven liter melk drinken per dag. De groote plaats door de vloeistof in de maag ingenomen, geeft geen even redig groote voedingswaarde. Melk bestaat n.l. voor meer dan zeventig procent uit water. Het verdient geen aanbeveling den kleinen tus- schentijds versnaperingen, zooals koekjes of choco la, te geven. Zelfs een kind dat slecht eet, moet zich geheel aan de vaste voedseltijden houden. Alleen wanneer men steeds hieraan vasthoudt, kan men constateeren, waarin het gebrek aan eet lust schuilt. Het gebeurt immers zoo vaak, dat een kindje 's avonds weinig of niets eet en de moeder klaagt, terwijl bij controle blijkt dat de 1 leuter om vier uur een banaan heeft gegeten, in de keuken van 't meisje een krentenbroodje kreeg, een restantje pudding opmaakte en bovendien nog eenige koekjes, enz. op heeft. Frissche lucht wekt in de eerste plaats eetlust op en daarom is 't noodzakelijk dat kinderen zelfs bij slecht weer daarvan „genieten". Men behoeft daarom nog niet met hen door de modder te gaan baggeren het is al voldoende wanneer men hen, net zoo goed ingepakt alsof ze werkelijk op straat gaan, in een kamer met open ramen laat spelen of slapen. Er zijn wel kinderartsen, die aanbevelen om babies bij elke weersgesteldheid, behalve natuur lijk op heel barre dagen', in een wagentje buiten te zetten en ik geloof niet dat deze kleuters vaker ziek of verkouden zijn dan andere minder Spar- taansch opgevoede zuigelingen 1 O. W. e eenvoudige jurkjes, welke voor kinderklee- ding steeds gewild zijn en ook wel steeds gewild zullen blijven, behoeven nog lang niet alle op elkaar te gelijken. Als uitgangspunt neemt men wel steeds 'n losse babyjurk of 'n modelletje met ceintuur, maar zoowel in het eene als in het andere genre valt er nog heel wat variatie te bedenken. De hierbij afgebeelde vier kinderjurkjes bijv. zijn alle zonder pretentie en van groote verscheiden heid. Ze zijn alle vier met de uiterste zorg ontwor pen en afgewerkt, zonder een indruk te geven van èl te veel versierselen, gelukkig, want een teveel aan garneering is bij kinderkleeding nog meer uit den booze dan bij die der volwassenen. Daar is vooreerst een tafzijden feestjurkje voor 'n meisje van 4 5 5 jaar, dat als eenige garneering op 't losse modelletje bouillonné's heeft schuin- geknipte, ingehaalde biezen onder langs, om het schouderstuk en om de polsjes. Bovenwijdte 62 c.M. Men heeft voor deze jurk 1.80 M. zijde noodig van 1 M. breedte. Het tweede modelletje van fluweel is gedacht voor meisjes van ongeveer 6 jaar. De lange mouwen van deze jurk zijn aangeknipt aan het schouderstuk, dat van voren in 'n punt uitloopt. Kraagje en manchetten zijn van Schotsche tafzijde, terwijl de jurk, die 'n bovenwijdte heeft van 66 c.M., verder nog versierd is met 'n paar knoopjes en 'n jabot van lichte crêpe de chine. 614. Tafzijden jurkje voor meisjes van 4 a 5 jaar met garneering van bouillonné's. 615. Fluweelen jurk voor meisjes van 6 jaar met aangeknipte mouwen puntig schouderstuk en garneering van Schot sche zijde en 'n kleinen jabot van crêpe de chine. 616. Wollen crêpe jurkje voor meisjes van 4 a 5 jaar met uitgeschulpte korte taille en geschulpt kraagje en manchetten. 617. Crêpe de chine jurk voor meisjes van onge veer 12 jaar met *n paar plooien in het rokje. Het lijfje, dat met knoopen en knoopsgaten wordt gesloten, heeft 'n kraag van Schotsche tafzijde. Benoodigd 2:25 M. fluweel van 90 c.M. breedte. Het kinderjurkje van wollen crêpe is bestemd voor kleintjes van 4 5 5 jaar. Het heeft 'n korte uitgeschulpte taille, waar het rokje ruim is aan gezet. Ook kraagje en manchetten zijn geschulpt. De bovenwijdte van de jurk bedraagt 62 c.M. Men heeft ervoor noodig 1.75 M. stof van 1 M. breedte. Ons vierde model van crêpe de chine is bestemd voor meisjes van ongeveer 12 jaar. De jurk is, daar ze voor 'n grooter meisje is bestemd, meer aansluitend en met 'n apart aangezet rokje, dat 3 plooien heeft opzij. Het lijfje, opzij sluitend met 'n geschulpten overslag, knoopen en knoopsgaten, heeft 'n kraag met strik van Schotsche zijde. De bovenwijdte van deze jurk bedraagt 76 c.M. Men heeft er 2.50 M. stof voor noodig van 1 M. breedte. PAULA DEROSE. ^an alle in deze rubriek afgebeelde kostuums, die ontleend zijn aan het mode-album Winterweelde", zijn patronen verkrijgbaar tegen den prijs van 35 ct. voor mantels en japonnen en van 20 cents voor rok ken, blouses, kleine avondjasjes en kinderkleeding. Bij bestelling vooral opgeven de gewenschte maat: 42, 44, 46 of 48. Voor blouses zijn alleen voorradig de maten 40, 42, 44 en 46. Geëmailleerde badkuipen moeten steeds na gebruik worden gereinigd, daar er anders in streken, waar het water hard is, licht vlekken ontstaan door het klonten van zeep. Men kan deze vlekken verwijderen met wat zout en anders met geest van zout. In plaats van haardroogpoeder, dat, zooals men weet, 't haar zonder water weer wat droger en voller maakt, kan men ook wat talkpoeder gebrui ken. Na 't inwrijven goed uitborstelen, om een grauwe vale tint te voorkomen. Linoleum, dat goed is gelegd, blijft vlak en loopt niet uit. Voor we het linoleum leggen, moet de houten vloer eerst gelijk gemaakt worden (bijschaven) en viltpapier hierop geplakt worden. De beste methode, die veel duurzamer is dan de gebruikelijke, is om het linoleum op het viltpapier vast te laten plakken, waarvoor speciale lijm in den handel is. De naden en randen worden eveneens hiermee behandeld om te voorkomen dat er water onder het linoleum kan dringen. Het onderhoud geschiedt als volgtOngeveer zesmaal per jaar in de was zetten. Heel dun en goed uitwrijven. Verder alleen afstoffen en zoo noodig met water of zeepsop opnemen. Echter geen groene zeep of soda hiervoor gebruiken, maar 'n Sunlight-sopje of iets dergelijks. Toor de veldmuts nemen we twee reepen zwart fluweel met een reep wit fluweel of chiffon in 't midden. De hoofdwijdte wordt gemeten en voor stevigte wordt een reepje gaas op hoofdwijdte van binnen tegen den rand genaaid. De binnenkant van het mutsje is gevoerd. Het kapje is ongeveer twintig c.M. hoog en, zooals u op fig. A ziet, eenvoudig van maaksel. De naad komt achter. De baantjes worden op een reep papier geregen, 1 c.M. van elkaar. Onderaan komt een zwarte baan, dan een witte, en bovenaan weer een zwarte. Het open randje wordt gewerkt zooals fig A aan geeft. Vervolgens wordt het kapje achter en boven dichtgenaaid. Het gazen randje wordt ingezet en het kapje wordt gevoerd. Langs den bovennaad wordt een smal randje van bont genaaid. Wit bont is wel het aardigste.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 18