Bie ons op t durp. n IMSMKj: NFOF%anoPn] -j A je net zovee g'eugen 'eit as Arjaen van Pie, de baekster, dan za je nie mi wete, waer a *t vice weke over gong. Da zat zo Arjaen kwam op een dag Wullem Vleugel tegen, en die riep dienk t'r is an om tegen je vrouwe te zeggen, dat *t zo varre is Jaetriep Arjaen, maer 'um docht t'r glad me mi an. Afijn, 't kind is toch op de waereld 'ekomme, daevan nie. Noe, vlee weke dan was ik mie dien brief bezig, je weet we dien brief uut Amerieka, en kon 'k 'r toch gin touwe an vast knoope. Da lieken noe we gek, wan d'r stieng 'Ollans ok m, mae 't was zo deur mekare, afijn, verschrikkelijk. En ik 'aelden de vrouwe d'r mae wee bie, en die zettede d'r fok op, en studdeerden d'r is een tiedje over, en toen riep ze ik weet a van wie a 't is 1 't Is van Jaepje Jaepje riep ik, wan Jaepje das een neefje, een zeune van m n jongsten broer, die a jaeren uut den tied is. En die zeune deug den nie erg, en ie most vort, mae ik a laeter a is g'oore, dat t'n in Amerieka vee verdienden, en een stik febriekje a. Noe kan je altied nie alles gloove, wat azze van zo varre _vertelle,^ mae ik kenne een stuurman op de groote vaert, en die a t'n 'ezie, en die vertelden dat. Afijn, wulder nae de meester, en die a we een ure noodig om dien brief te lezen, mae toen a d'n 't ok. Ja, menschen, zee d'n, dien man schrieft, da d n julder is kom bezoeke vanwege de fermielje. za'k mae zegge, en da t'n a bienae 'ier kan weze a iulder dezen brief ontvange. A 'ier riep de vrouwe, en ze schopten d'r stoele achteruut. Mae dan mo'k naer 'uus, wan de vule vaete staet t'r nogEn 'eur vort as een boensoenk deur de brandnetels. Mae d'r kwam niks. En den volgenden dag ok nie. Mae den derden dag 'ieuw d'r een grooten auto voe de deure stille, en dae stapten een meneer uut, afijn zovee mooi an'edae, da m'n d'r glad beduusd van waere 1 Ie a een geruutte pak an van wa-bi-je-me, en witte hand schoenen, en een stok mie een gouwen knop, en zo'n 'oed mie een breeje rand liek a je op de film ziet, en 'um lie de portieren openmake, en toen kwam d'n d'r uut, en op ons of, wan wulder stienge an 't 'ekkentje en 'um zwaeiden mie z'n ermen, en vloog de vrouwe om d'r nikke, mae die riep Uila wan al de buren stienge te kieken en da gae toch zomae nie op straete En toen kreeg Trei d'r van langst, mae die voelden d'n bliekbaer meer voe, die voelt altied voe vremden volk. En toen schodden 'n m'n 'anden, en toen mie de vrouwe nae binnen, en toen zee de chauffeur dat t'n nog nie betaeld a, en toen betaelden ik, en toen kwamme de koffers nae binne, en dae stienge alsmae pepiertjes op mie naemen, ik dienke van 'otels en zo, en waer of die vint niet allemaele 'ewist was, vreed En toen a 'k binnekwam, lag onze neef a in een luie stoel, en 'um praetten a wee een bitje in onze taele, alleen zee t'n, da t'n noe Jack 'eetten, mae toen zee de vrouwe sjek, sjek maer an die flauwe kul doe 'k nie mee, sjek das tebak, die pruum Pier altied, 'iere, d'r stae net een paksje op de schouwe Toen moste me lache, mae de vrouwe wier bienae a kwaed, en ee dazze van die Ameriekaanse finten en kuren niks most e. Afijn, wat was die joengen veranderd, en praete an t'n dan is kon Dae stieng je verstand bie stille Natuurlijk kust t'n 't beste vinde mie Trei, wan das ok zo'n vremden. Ze gienge trek 't durp in, en toen a t'n vort was, zee ik tegen de vrouwe 't lieken m'n we een deege vint, mae weet jie, wat a t'n 'ier kom doe Neentzee de vrouwe. En 'oe lange zou t'n bluve vroog ik. Mae dat wist de vrouwe ok nie. Afijn, 't is toch m'n eige neef, docht ik, en m'n zouwe we zie. Je kust die kaerel toch ok nie in een 'otel stiere Maer a'k alles tevoren 'eweten a, menschen lieve, dan was ik nie zo in de prussen 'erocht, afijn, dae za je kommende weeke nog genog van komme t'oren Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. Een aardig stadshoekje bij den Steenen Beer te Vlis- singendat in de toekomst dreigt te zullen worden overgroeid door de kranen der fabriek en alsdan zal moeten verdwijnen. 1145 No 35 VRIJDAG 26 JANUARI 1934 Een kijkje in de nieuwe hanen nan Hoedekenskecke. dte onlangs zonder officieel feestbetoon noor de pronmcaie scoomooormensren Te Westdorpe ontstond brand in een smederij, die geheel uitbrandde. Foto nan het nerwoeste gebouw. Op 29 Januari a.s. hoopt het echtpaar J. L. nan Ast- Kort te Zonnemaire zijn diamanten huwelijksjubilé te vieren. Bij den Seissingel te Middelburg is men bezig met het rooien nan enkele boomen. Een der zwaarste exemplaren men onderhanden, wat eenige belangstelling trekt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 25