HEI WITTE Een damesorkest, dat in de voornaamste steden van China met groot sncces optrad. Het Westen had den kinderarbeid afgeschaft. In China maakte men voor dat inzicht op deze wijze reclame ModernChineesch bruidspaar (1905). Chineesche studenten uit het jaar 1909. Zóó lieten zich omstreeks 19 O vele vrouwen uit Peking fotografe Vele Europeanen hebben den mond vol over „het gele gevaar" niet weinigen hebben over deze bedreiging dikke boeken geschreven: doch heel wat minder zijn zij in getal, die dit gevaar wer kelijk als een realiteit zien. Maar allen bedoelen zij met deze uitdrukking: de nabije of verwijderde mogelijkheid van een overheersching van de Wes- tersche volkeren door de Oosterschen, speciaal door Chineezen en Japanners. Wij hebben het recht niet waar uw lijfblad u zeker twee maal per veertien dagen door de be kende „bij uitstek bevoegden" over dit probleem onderhoudt (om niet te zeggen „doorzaagt") nog eens aan een, zij het dan ook beknopte, uiteenzetting te beginnen van dit vraagstuk. Liever dan zulks te doen, willen wij uw aandacht vragen voor een gevaar, dat wij Europeanen slechts moeilijk zien kunnen, n.l. „het witte ge vaar". Hieronder wordt in het ontwaakte Oosten verstaan de ongunstige invloed, die van de Euro- peesche cultuur uitgaat op het leven, in den uitge- breidsten zin, der Aziatische volken. Dat deze invloed vaak minder geslaagd was, weet ieder, die in de gelegenheid kwam kennis te nemen van de kolonisatie methoden door sommige Westersche mogendheden gevolgd. Het was dan ook niet te verwonderen, dat een groeiend nationaal besef zich in Japan en China heftig verzette tegen het klakkeloos en critiekloos overnemen van Wester sche zeden en gewoontenr Deze immers zijn in tal van gevallen tegenoverge steld aan de begrippen, zeden en gewoonten van het Oosten. In de negen tiende eeuw was in Japan deze verzetpolitiek zeer sterk. Men nam daar en met succes uit het Westen alles over, wat niet schaden kon aan de eigen volksbelangen, Ieder modern huishouden in het Westen bezit natuurlijk 'n fotografie - apparaat en 'n telefoon!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 4