f Hoe oordeelkundig en smaakvol ontworpen landhuizen 'n landschap kunnen versieren in plaats van het te bederven, toont dit sprekende kiekje uit Walcherens duin onder Zoutelande. Aan den weg van Goes naar 's Heer Arendskerke valt ieder dit rustige stemmige landhuis op. Zeelands Landhuizen Hoe rustig en intiem werken deze aardige landhuisjes in het duin van Renesse. Vader Ringeling heeft heel zijn leven hard ge werkt onder de spottende blikken van zijn kroost, dat hem ouderwetsch vond, en nu hij oud geworden is, besluit hij in 'n dappere bui, zijn rentenierswoning te laten bouwen door den zoon van Rangeling, die een heel begaafde jongen moet zijn niet met examens en zoo, want dat is nooit erg gevlot, maar in de practijk, en de practijk, me neertje, daarop komt het an 1 Dus krijgt papa Ringeling een modern landhuis, met de keuken aan den voorkant en de huiskamer op het Noorden, met schoorsteenen die het „doen", maar die niet trekken, kortom, een huis, dat alle Zondagsgangers gapend van verbazing doet stil staan Maar papa Ringeling hangt ontevreden rond in zijn keuken, het eenige vertrek, dat bewoonbaar is gebleken. We willen maar zeggen velen verstaan onder modern iets, dat zonderling, buitengewoon, eigen aardig, weinig voorkomend is. Modern is alles, wat je bij een ander niet ziet Maar bij den modernen huizenbouw komt toch nog wel iets anders kijken Speciaal bij de land huizen. Deze toch moeten vooreerst passen bij hun om geving. In de duinen bouwt men geen huizen met platte daken, welker lijnen die van het land schap storen. Voorts is de voornaamste gedachte bij den modernen huizenbouw, dat een huis op de aller eerste plaats dient om in tewonen, en dat alles daarvan afhankelijk dient te worden gemaakt. Vervolgens is een der groote problemen dat der bediening geworden, en streeft men thans naar huizen, die in zoo klein mogelijken omvang alles bevatten, wat noodig is. Ten slotte is een be langrijke eisch die der hygiëne. Goede landhuizen vindt men in Zeeland niet veel. Overheerschend zijn de boerenrentenierswonin- gen, meestal zonder eenig model en princieploos ge bouwd, die men bij hon derden aan onze wegen vindt. Ook hier wordt de laatste jaren naar vernieuwing gestreefd, maar deze is vrij onbe langrijk, en alleen de in de mode komende hooge Langs de Middelburgsche singels zien we werkelijk smaakvolle villawijken verrijzen. kap moet het oude met het nieuwe verzoenen. Veel van het overdadig-leelijke blijft echter, en de stijlloosheid valt overal nog waar te nemen. Dit wat het exterieur be treft, maar zwijgen wij van de inte rieurs, die over het algemeen niet alleen leelijk, maar bovendien vaak hoogst on tactisch zijn, met allerlei zonderlinge in- en uit bouwen, donkere spelonken, nauwe gangen, vreemd soortig kronkelende trappen, enz. Ware het nu zoo, dat het geld een belangrijke rol speelde, dan zou een en ander vergeeflijk te noemen zijn. Maar zoo is het niet. Er is hier sprake van een vooroordeel tegen het gebruik vaneen kundigen architect. Men houdt in Zeeland niet van architecten. De timmerman kan het ook wel, zegt men, en tot op zekere hoogte is dat waar, maar het neemt niet weg, dat een timmerman nu eenmaalgeen architect is 1 Men ontziet het, geld uit te geven voor het plan eener woning. Zovee betaele, en dan 'ei je nog niks.... hoort men zeggen, maar wij redeneeren juist andersom, en zeggen dan heb je alles 1 Want het plan bepaalt de waarde van het huis Speciaal de landhuizen stellen bijzondere eischen. Zij moeten harmonieeren met het landschap, en gemakkelijk bewoonbaar zijn. Liefst gespeend var overdadige versieringen, en veel licht en luch toelatend tot de vertrekken. Geen overbodig'

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 8